Návštěva zámku v Letovicích
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
V tropickém vedru a pod žhnoucími paprsky největší světové Superstar - Slunce - se po prohlídce památek města Boskovice přesunujeme do milosrdného stínu autobusové čekárny a čekáme zde na spoj do Letovic. Kupodivu je zde i v neděli v provozu bufet a tak si můžeme před odjezdem vypít každý i šálek kávy. V 13.48 přijíždí přesně na čas bus, ale jeho řidič nás odkazuje na svého kolegu vedle,jehož vozidlo staví nedaleko zámku. Přes vrchovinku s mnoha hezkými výhledy a přes zajímavé vesničky přijíždíme na návrší se sídlištěm na jižním okraji Města Letovice.
K areálu zámku je to asi 1 km, naštěstí nás v tom horku nečeká žádné dobývání kopčiska, neboť hradozámek je vystavěn na výběžku hřebene, na němž se nacházíme. Procházíme branou a míjíme hospodářské podzámčí, které dosud nese výrazné stopy z doby, kdy tu bylo umístěno místní JZD. Pak už vpravo hospůdka s venkovním posezením na dvorku, vlevo stánek se suvenýry a před námi se mezi stromy parku otevírá pohled na neskutečně zářivé žluté stavení s červenou střechou. Budova zámku vypadá, jako by byla dostavěna teprve "včera" a pro znalce, kteří znali pohled na zámek z městečka v době před 10 lety, je to opravdový ZÁZRAK !!
( Vyprávím Janě, jak jsme se právě někdy v té době s kamarádem vraceli autem z čundru po Vysočině a když jsme od přehrady Křetínky sjeli do ulic Letovic, otevřel se nám pohled na největší dominantu městečka na kopci nad ním. Byly jí polozříceniny rozlehlého hradozámku, který i na tu dálku vypadal strašně zdevastovaně a v té době by si jej za své sídlo s radostí zvolil hrabě Drákula či parta loupežníků Petrovských. Moc nám bylo s Mirkem líto toho, že se u nás tak málo dbá o Kulturní památky a že může dojít k tak hrozné lidské lhostejnosti, že z kdysi reprezentativního šlechtického sídla jsou dnes téměř ruiny ...)
Mezitím se tu ale odehrál jeden z mála "Moravských zázraků" : po převratu byl zámek vrácen hraběti Alexandru Kálnokymu. Protože v té době z něj byla sotva stojící poloruina s naprosto zničenými interiéry a místy i stropy, prodal jej r.2004 Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic. Tento pán dokázal téměř nemožné - po opravě střech a zámeckých fasád začal usilovně pracovat na záchraně interiérů, celkové rekonstrukci a záchraně památky pro děti našich dětí a další generace. I když se pořád "maká" na jeho obnově, opravené stěny zámeckých zdí už nikde nehyzdí lešení a zámek je zpřístupněn návštěvníkům a to takovým způsobem jako nikde u nás : Kde jinde v naší vlasti si můžete sami a bez průvodce prolézt rozsáhlý 2 - patrový zámek od sklepa až po jeho půdu ?!?
Za čím jedeme?
V pokladně si kupujeme lístky a pak odcházíme na nádvoří, sevřené třemi křídly zámku a od paní průvodkyně si vyslechneme přednášku o historii a současnosti Kulturní památky.
Předchůdcem zámku byl už v polovině 13.století hrad založený pány z Letovic. Pozdější majitelé - páni z Boskovic jej přestavěli v pozdní gotice, za pánů z Hardeka byl hrad proměněn na renesanční zámek. Když zdejší kraj navštívili v 30 leté válce Švédi, dopadlo to pro městečko i šlechtické sídlo katastrofálně - vyhořely ! Zato ale dostal při opravách zámek novou, raně barokní podobu. Po další ohnivé pohromě r. 1724 se po znovuobnovení sídla přistavovalo též rozsáhlé podzámčí a nové hospodářské budovy. V pol. 19.století doznaly zámecké exteriéry romantickou novogotickou úpravu. Projevilo se to na věžích a cimbuří, upravoval se i zámecký park a stalo se to právě za předposledních majitelů - za Kálnokyů... Po II.světové válce byly zámecké komnaty upraveny na byty a zbytek areálu obsadily objekty Jednotného Zemědělského Družstva. Jak to pak vypadalo po více jak 40 letém socialistickém hospodaření, o tom jsem už psal ...
Po výkladu průvodkyně nás už čeká zcela samostatná a časově neomezená prohlídka celého zámeckého sídla na vlastní oči. Začínáme prohlídkou zámecké kaple a přes 60 m hlubohé hradní studny, pak do sálu v přízemí,kde můžeme shlédnout rozsáhlou fotovýstavku o tom, jak to tu všude vypadalo před rokem 2004. Vracíme se na nádvoří a odtud napřed po schodech do podzemí do zámeckých vinných sklepů a poté do rozsáhlého podzemního bludiště, které bylo změněno na hladomornu a mučírnu. Zdejší exponáty určitě ocení s jásotem především děti a trochu morbidněji založení jedinci. ( Jelikož názorná expozice vypadá jako "živá", nelze prohlídku "mučených obětí" doporučit po nestřídmé konzumaci alkoholu po předchozí návštěvě podzámecké hospody !)
Vracíme se na nádvoří a ve směru šipek si procházíme přízemní chodby a místnosti, poté pokračujeme na prohlídku do I. a II.patra. Interiéry komnat a sálků jsou vyzdobeny nespočetnými předměty : obrázky kýčovitými , obrázky "normálními", portréty, zrcadly ... místy jsou sporadicky zařízeny kusy nábytku, procházíme kolem četných pián, o jejichž funkčnosti se můžeme přesvědčit na vlastní prstíky ... o dalším malebném starožitném harampádí a veteši nemluvě... Každý pokoj je ale jinak "zařízený" a každý nám poskytne z oken jiný výhled do kraje. Ve 2.patře se nachází opravené velké výstavní sály s obrazy moderních umělců, které si zde dokonce může zájemce zakoupit. Naprosto jedinečná je vyhlídka z terasy s pohledem na celý areál zámku a parku a pak také na celé Letovice, orámované rozježatělými vrcholky kopců okolních vrchovin. Když si odmyslíme tovární komíny, je to krajina jako z pohádkové knížky !!
Po dřevěném schodišti scházíme do 1.patra, kde nás k velkému překvapení čeká několik rekonstruovaných komnat. Jsou vybaveny koberci, nábytkem a obrazy a jejich stěny pokrývají nádherné tapety. Skvostné je i novomanželské apartmá, které si lze za příslušný obolus zamluvit ...
Dalším schodištěm - tentokrát ve válcové věži po točitých schodech - scházíme do bývalé jízdárny, která byla proměněna na velikánskou restauraci, obchod se starožitnými předměty a přilehlý salon, sloužící různým kulturním akcím. K restaurace patří i krásné venkovní posezení...
Přes přilehlý park s umělým jezírkem a Mini ZOO se plni dojmů a naprosto nadšeni vracíme k vstupnímu areálu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pro nedostatek času jsme se v podzámecké hospodě osvěžili jen pivem z Černé Hory a museli pak odkráčet přes městečko k vlaku. Večeři jsme si dali po návratu do Poličky v naší "domácí" restauraci na náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Návštěvu zámku v Letovicích všem nadšeným milovníkům památek vřele doporučujeme: jeho prohlídka a vše, co zde uvidíme, je u nás naprosto unikátní. Kromě interiérů se potěšíme i skvělými výhledy a určitě nás bude hřát u srdce fakt, že jsme zaplacením vstupného aspoň maličkým finančním příspěvkem přispěli panu Vavříčkovi k jeho úsilí při záchraně krásné historické památky ...
Ostatní informace
"Hradozámek" v Letovicích je přístupný od května do října v každý den ! v době od 9:00 - 18:00 hod.
Vstupné za dítě je 50 kč, za dospělého 80 kč a poplatek za fotografování činí 20 korun.
Přijeďte se do Letovic podívat - určitě nebudete litovat !!!