Nechranická přehrada a obec Březno.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedním ze zajímavých míst Žatecka je zcela jistě Nechranická přehrada. Ta se také stala při našem pobytu v této oblasti cílem jednoho zajímavého výletu. Již skutečnost, že její hráz je nejdelší ve střední Evropě, je lákavou pozvánkou. Hráz je dlouhá 3280 metrů, vysoká 47,5 metrů a šíře dosahuje 9 metrů. Byla postavena mezi roky 1961 až 1968 a měla dodávat vodu pro tušimické elektrárny. V žebříčku velikostí je v republice pátá s plochou 1338 ha a největší hloubka je ve 46 metrech. A jak praví průvodce, má dvě Kaplanovy turbíny. Také jsme se dozvěděli, dají se tu chytit i ryby větší velikosti a je možné se tu i vykoupat. Jinak její okolí už tak vábivé není, především na sever od přehrady je, jak se říká, „ měsíční krajina“.
Za čím jedeme?
Ze Žatce jedeme k západu přes Libočany po silnici, která se snad stavěla podle pravítka. V obci Chbany odbočujeme Doprava a na křižovatce před Soběsuky se dáváme doleva a po chvilce se díváme na hladinu přehrady. Jsme u hráze, ale chtěli bychom se dostat o něco výše proti proudu. Zkoušíme to ve Vikleticích, tam nám cestu kříží závora kempu a projít plotem také nejde. Vracíme se k hrázi a konečně se dostáváme k vodě. Přivítání je trochu drsné. Při břehu je několik leklých ryb a voda je brčálově zelená. Příčinou, jak jinak, jsou sinice. Navíc to tu dosti páchne a tak se smiřujeme s pohledem na hladinu z větší vzdálenosti. Kromě loďky se dvěma rybáři tu jsme sami. Jdeme se podívat na hráz z druhé strany a tím tady asi skončíme.
Při pohledu do mapy se jeví zajímavou nabídkou nedaleká obec Březno. Po několika minutách jízdy zastavujeme na malém náměstí a nevěříme svým očím. Nad námi je nádherná barokní svatyně se dvěma 32 metrů vysokými věžemi. V rodném listě kostela se uvádí, že byl postaven v letech 1739 – 1763 podle plánu samotného K. I. Dientzenhofera. Ten zemřel ještě před dokončením stavby, kterou poté vedl stavitel J. K. Kosch. Tím, kdo všechno platil, byl Michal z Martinic. Již zmiňované věže byly postaveny až v letech 1764 – 65. Nádherné Místo, které za zastavení určitě stojí. A není to jen kostel, co zde mají. Hezkou barokní prací je sousoší na náměstíčku s mariánským sloupem. To tu stojí od roku 1698. Dva památníky jsou připomínkou I. světové války. Za povšimnutí stojí i budova Radnice a najde se tady i několik hezkých stavení. Ještě stručný pohled do minulosti. První písemná zpráva je z roku 1281. V 15. století tu stála tvrz, která zcela zanikla a v 16. století bylo Březno dokonce městem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dopoledne uteklo jako voda a je čas najít něco k posezení. Hospůdku nacházíme u hlavní silnice nad náměstím. Posezení tu je příjemné, jídlo chutné a zbývalo dořešit, kdo si dá pivko a kdo bude řídit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nechranická přehrada byla trochu zklamáním. Ovšem Březno se nám líbilo, hezky upravená obec měla něco do sebe. Samotný kostel je stavbou skutečně mimořádnou.
Ostatní informace
Ze Žatce jsou popisovaná místa dobře dostupná. Moc jsme toho tentokrát neušli, něco kolem 3 km. Vše je na mapě KČT č. 7 Žatecko.