Nejdek - Pernink, cesta kolem Krušnohorského semmeringu
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Krušnohorským semmeringem je nazývána železniční trať vedoucí z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu. Byla vybudována v těžkém terénu v letech 1897-99 jako spojnice mezi Čechy a Saskem. K nejzajímavějším úsekům trati patří ten z Nejdku do stanice Pernink, kde vlak na úseku 15 kilometrů překoná výškový rozdíl 365 metrů. Tento úsek trati se dá i slušně zmapovat díky turistickým trasám, spolu s dalšími zajímavými místy nacházejícími se na trase výletu. Do Nejdku je možno dojet autem, ale daleko stylovější je dopravit se sem vlakem z Karlových Varů.
Za čím jedeme?
Z nádraží v Nejdku se vydáme na putování kolem Krušnohorského semmeringu po zelené značce.
V centru města se určitě vyplatí udělat si malou odbočku na náměstí Karla IV., kde uvidíme kostel sv. Martina a zbytky starého románského hradu ze 13. století.
Po prohlídce těchto památek se vracíme na zelenou značku. Kolem místní, krásně opravené křížové cesty, která je unikátní nejen svým rozložením na zdejším Křížovém vrchu, ale i délkou 1600 metrů se vydáváme na Tisovský vrch. Při stoupání na tento 977 metrů vysoký kopec poprvé přecházíme přes trať Krušnohorského semmeringu.
Přecházíme ji po kamenném tzv. Zapomenutém mostě, kudy dříve vedla stará povoznická cesta. Na rozcestí Tisovský vrch uhybáme na žlutou značku, které se budeme nyní držet až do Perninku. Po ní příjdeme i k rozhledně Pajndl.
Tato kamenná rozhledna byla otevřena v roce 1897 a po zdolání 111 schodů nabízí krásné výhledy do zdejšího kraje. Scházíme od rozhledny a kolem trati Krušnohorského semmeringu přicházíme do obce Nové Hamry.
V této, jedné z nejstudenějších obcí na našem území, se trať stáčí velkým obloukem přes MOST a viadukt do protisměru aby mohla dále nabírat výšku do stanice Pernink. A my budeme nabírat výšku také.
Z Nových Hamrů, kolem kaple Panny Marie Bolestné z 18. století, stoupáme až na kótu 990 metrů nad mořem na rozcestí Perninský vrch. Odsud už naše cesta povede jen dolů z kopce k cíli výletu, do Perninku.
Pernink je druhou nejvýše položenou železniční stanicí u nás a nachází se v nadmořské výšce 902 metrů. Zdejší železniční viadukt, nacházející se nedaleko nádraží je nejvýše položenou stavbou svého druhu na našem území. Je tvořen šesti mohutnými oblouky a jeho výška je dvacet metrů.
A zde putování kolem trati Krušnohorského semmeringu končí. Nezbývá než nasednout na vlak a nechat se kouzelnou krajinou Krušných hor dopravit nazpět do Nejdku či Karlových Varů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je v Nových Hamrech v restauraci hotelu Seifert.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda, kouzelná místa na trase výletu, ale i jedno zklamání.
V čase, kdy jsme tento výlet uskutečnili by la na Krušnohorském semmeringu naplánovaná výluka na údržbu trati, takže nazpět do Nejdku jsme se dostali autobusem náhradní dopravy.
Výluka však skončila na konci července (2018), takže kdo sem přijede nyní, nebude o jízdu po této unikátní trati ochuzen.
Ostatní informace
Rozhledna Pajndl je celoročně volně přístupná, bez vstupného.
O víkendech jedou nazpět z Perninku směrem na Nejdek tři spoje. Podle aktuálního jízdního řádu ve 12:49, 15:08 a 16:49. S tím by se mělo při plánování tohoto výletu počítat.