Nejkrásnější místa ORLICKÝCH HOR
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Vítejte v mírumilovném pohoří pod vládou Kačenky a Rampušáka.Severovýchodní pohoří na hranici s polským Klodskem má název odvozen od divoké řeky Orlice,která tudy protéká.Masivnímu turistickému ruchu se stále ještě horské hřebeny vyhýbají.Více se prosazuje cykloturistika a rekreace v orlickém podhůří.Orlické hory jsou také ideální pro zimní sporty.Orlická magistrála,mimo jiné, patří k vyhledávaným běžkařským trasám.
Řeka Divoká Orlice na východě odděluje Orlické hory od Bystřických (Góry Bystrzyckie). Na severozápadním konci u Náchoda přecházejí Orlické hory na Góry Stołowe(Stolové hory), na české straně pak v Podorlickou pahorkatinu, která dále u Hronova přechází v Broumovskou vrchovinu. Podorlická pahorkatina také lemuje Orlické hory po celé jejich délce z jihozápadu a jihu až k Tiché Orlici. Nejjižnější část Orlických hor se nazývá Bukovohorská hornatina,která pak jihozápadně od města Králíky sousedí s českou částí Kladské kotliny.Za ní se zvedá již masív kralického sněžníku.Nejvyššími vrcholy podle nadmořské výšky jsou Velká Deštná (1115 m), Koruna (1101 m) a Malá Deštná (1090 m).Orlické hory zasahují také do Polska,poměrně strmě však spadají do nižších poloh.
V Orlických horách se nacházejí lyžařská střediska Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Olešnice v Orlických horách, Sedloňov,Čenkovice a další.Hodně populární je turistická Masarykova chata na Šerlichu. Po hřebeni vede červeně značená turistická trasa Jiráskova cesta(kopírující Orlickou magistrálu).
Celým pohořím se táhne unikátní pás vojenského opevnění budovaných před druhou světovou válkou.
Za čím jedeme?
Podíváme se na některá nejkrásnější a nejzajímavější místa Orlických hor.
Mezi skutečné skovosty zdejšího pohoří a také u nás v republice ,patří průrva řeky Divoké Orlice pod obcí České Petrovice,známá jako Zemská Brána.Podél toku řeky potom je v celé délce vyhlášena stejnojmená přírodní rezervace.Byla vyhlášena v roce 1987. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila Hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary. Zdejší Kamenný most přes Divokou Orlici je bezesporu jednou z dominant přírodní rezervace Zemská brána. Byl postaven v letech 1900-1903 a na jeho stavbě se podíleli i italští odborníci.Rezervace nabízí výborné možnosti pro pěší turistiku. Podél řeky prochází modrá značená cesta využívající i známou Pašeráckou lávku. Souběžná naučná stezka v několika zastaveních představuje místní floru,faunu,lesní hospodářství,vodopis,ekologii a historii.
Řeka Divoká Orlice pramení v horských rašeliništích Černé bahno a Topielisko na území Polska v nadmořské výšce 800 m, jižně od lázeňského městečka Duszniki-Zdrój.Rašeliniště jsou největší na území Orlických hor.Jedinečnost tohoto místa zpřístupňuje naučná stezka.Rašeliniště je přístupné také od Šerlichu.Řeka Divoká Orlice na naše území vstupuje nad obcí Trčkov v nadmořské výšce 695 m. Od soutoku s Černým potokem tvoří státní hranici v délce téměř 30 km. Leží při ní obce Orlické Záhoří a Bartošovice v Orlických horách. Pohraniční úsek končí malebným,již zmiňovaným chráněným územím Zemská brána. Pod Kláštercem nad Orlicí a Lhotkou je na řece přehradní nádrž Pastviny. Řeka se klikatí podhůřím a úsek mezi Liticemi nad Orlicí a Potštejnem tvoří romantické údolí s peřejnatou částí řeky, která je vodákům známá jako Litický oblouk nebo podorlická Stvořidla.Nad řekou stojí romantické zříceniny Litice a Potštejn.Nedaleko Potštejna, na jednom z přítoků řeky,najdeme stále častěji zmiňovaný vodopád Kamarád. Od Doudleb se říční tok výrazně zklidňuje. U Albrechtic nad Orlicí v soutoku s Tichou Orlicí tvoří řeku, která má dále název Orlice.Na divoké Orlici leží překrásné město Žamberk.
Tichá Orlice lemuje hraniční body Orlických hor a podhůří.Pramení na západním svahu hory Jeřáb v Hanušovické vrchovině. Pod obcemi Lichkov a Mladkov protéká zalesněným údolím přes Těchonín k Jablonnému nad Orlicí.Tichá Orlice obtéká Bukovohorskou pahorkatinu,nejjižnější cíp Orlických hor.Její dominantou jsou vrcholy Suchý vrch s rozhlednou a Buková hora.Oba vrcholy rozděluje snížené Červenovodské sedlo.Pod Bukovou horou je slavné rekreační středisko Čeňkovice.Oproti tomu pod Suchým vrchem nalezneme jedinečnou dělostřeleckou tvrz Boudu,přístupnou veřejnosti.Je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice budovaných v rámci československého opevnění proti Německu.Rozsáhlí komplex tvoří delostřelecké věže,pěchotní sruby a vchodový objekt.Podzemní část tvrze je také přístupná veřejnosti.
V Orlických horách je hned několik takto přístupných vojenských objektů.Dalším znich je např.Pevnost Hanička.Nachází se nedaleko stejnojmenné osady u státní hranice s Polskou republikou. V roce 2007 byla pevnost Hanička vyhlášena technickou kulturní památkou.
Pevnostní komplex se skládá z 6 bojových objektů na povrchu, které jsou v podzemí propojeny stovkami metrů chodeb a sálů.
Několik drobných objektů najdeme také na Orlické magistrále(bunkr Na Holém,bunkr Průsek).
Páteř Orlických hor,tvoří červeně značená turistická magistrála,dlouhá cca 40km a zčásti tvořena NS.Jiráskova cesta.Výchozím bodem je bezesporu Masarykova chata Na Šerlichu.Levá část hřebene míří na Bukačku a Vrchmezí(1084m.n.m). Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území v chráněné krajinné oblasti Orlické hory, rozkládající se severozápadně od Šerlichu. Byla zřízena v roce 1954 na ploše o rozloze 50,74 ha k ochraně původního bukového pralesa.Pravé rameno tvoří dlouhou hřebenovku přes Malou Děštnou(1090m.n.m),rezervaci Jelení lázeň(vrchovištní rašeliniště s jezírky a se vzácnými druhy rostlin),vrchol Velká Deštná(1115m.n.m) s rozhlednou,Tetřevec(1043m.n.m),Kunštátskou kapli( barokní kaple kruhového půdorysu, která byla postavena roku 1760 na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 metrů nad mořem.),Pěticestí,Komáří vrch,Anenský vrch(991m.n.m) a končí u pevnosti Hanička nad Černým dolem.Černý důl je přírodní rezervace , jihozápadně od osady Hadinec. Je zde zachovaný bukojedlový pralesovitý porost (stáří se odhaduje na 250 let).
Zastavme se ještě ve vísce neratov.Skovostem zde je Kostel Nanebevzetí Panny Marie.Kostel byl postaven v roce 1723. Dlouhý je 48 m, široký 19 m a výška činí 18 až 20 metrů.
V Deštném navštivte muzeum turistiky.Pěkná je procházka po zřízené naučné stezce Okolím Deštného.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byly jednu noc na Šerlichu a jednu noc na Orlické chatě Rampušák nad Zemskou bránou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Orlické hory jsou přakrásné v každém ročním období.
Ostatní informace
Podstatné info na serveru
http://www.orlickehory.net/index.htm
Co se týče vojenských objektů,přístupné jsou v sezoně.Rozhledna na Suchém vrchu je otevřena téměř celoročně.Pod ní stojí restaurace.