Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Městské opevnění v Berouně patří mezi jedno z nejzachovalejších u nás. Vzniklo na přání Václava II. na přelomu 13. a 14. stolení. Původní hradby byly 6 až 9 metrů vysoké a 2 metry široké. Po celé délce hradeb bylo vystavěno 37 bašt. Do současnosti se nám dochovali zbytky hradeb, příkopů a bašt – zejména Plzeňská a Pražská brána.
Pražská Brána
Její nejdůležitější funkcí bylo chránit vstup do města a také sloužila jako pozorovatelna. Brána vznikla na přelomu 13. a 14. století v gotickém stylu, který si zachovala do současnosti. V interiérech Pražské brány lze shlédnout Výstavní síň Jiřího Jeníčka, která vám představí fotografické práce studentů pražské FAMU. Krom expozice se vám při vystoupání na vrchol brány naskytne krásný pohled na město Beroun.
Výstavní síň je otevřena ve středu od 11:00 do 16:00 a v sobotu od 09:00 do 13:00.
Naproti Pražské bráně nalezneme Plzeňskou Bránu:
Plzeňská brána sloužila pro vybírání cla až do roku 1752. Touto branou totiž procházela obchodní stezka z Prahy do Plzně. V prostorách bývalé zbrojnice je instalována expozice, která je zaměřena na historii, Kulturní památky a hradební systém města.Po shlédnutí expozice máte možnost vystoupat po točitém schodišti do druhého patra, kde máme možnost shlédnout expozici, která je věnována Berounu a jeho privilegiím.
Původně brána měla gotickou podobu, v roce 1735 po ničivém požáru byla opravena do barokního stylu.
Najíst i ubytovat se dá přímo v centru Berouna.
Krom městských hradeb můžete v Berouně navštívit i medvědárium (https://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/medove-z-pohadky-medvedarium-beroun.html) nebo rozhlednu (https://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/mestska-rozhledna-mesto-beroun-jako-na-dlani.html)
Plzeňská brána: otevřena: St a So 9:00 - 12:00. Ostatní dny po domluvě.
Pražská brána: výstavní síň je otevřena ve středu od 11:00 do 16:00 a v sobotu od 09:00 do 13:00