Nezapomenutelný zážitek z vyhlídkového Žárového vrchu
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Kdo chce vidět výhled Na Praděd z překrásné a neporušené přírody, ať se vypraví k vyhlídce na Žárovém vrchu stejně jako my s manželem. Nachází se asi 4 km severně od Karlovy Studánky. Zpevněná Zámecká cesta vede od sedla u Lyry přes svahy Žárového vrchu, Plošiny i Zámeckého vrchu u Vrbna pod Pradědem. Tudy vede i vyhlídková cyklotrasa.
My jsme se vydali značeným okruhem z Karlovy Studánky, pozvolným stoupáním lesem po obvodu kopce. Pak následuje zkratka, kousek stoupáme do kopečka, pak smrkovým lesem až k zatáčce od Karlovy Studánky do Videl. Odbočíme vlevo, po široké zpevněné cestě dojdeme asi 3 km k Sedlové boudě. U tábořiště zde odpočíváme a posvačíme.
Cesta pak stoupá svahem Žárového vrchu. Místy je hodně vysoká tráva, zarůstající paseku. Když se otočíme, vidíme kulisy horských vrcholů v okolí. Jsme u konce paseky, odbočíme vlevo, jehličnatým lesem se dostaneme k vrcholové pasece. Vidíme zde překrásné skaliska, útesy a stěny skalního města na Žárovém vrchu.
Nejvíc nás zaujala vrcholová skalní hradba, za ní se odtud naskytne fantastický kruhový výhled. Vidíme hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s jeho králem Pradědem, vpravo jsou zalesněné skály vrchů Medvědské Hornatiny, hluboko pod námi v údolí se rozkládá údolí Střední Opavy, dál k Vrbnu pod Pradědem se táhne skalnatý hřeben přes Zámeckou horu.
Za čím jedeme?
Pohled na Karlovu Studánku se nám ztrácí mezi smrkovými stromy, ale dobře je zato vidět na město Bruntál a přehradu Slezskou Hartu spolu s velkou částí Názkého Jeseníku. Skalní dominanta s ostatními skálami na Žáráku jsou v nádherném dni pěkně nasvíceny. Proplétáme se zde mezi skalními útvary, naše oko obdivně spočine na jejich detailech, provrásnění, i výhledu na Praděd.
Po prohlídce těchto horských krás zestupujeme z předního vrchu Žáráku 1094 metrů zarostlou vysokou trávou. Místy zapadneme do nějaké jámy, nebo stoupneme na kámen. Přicházíme dolů k silničce, po které vede i cyklotrasa. Následuje pohodlné klesání po vrstevnici lesem. Dostáváme se pod Zámeckou horu, pořád jdeme po silničce. Pak prudce klesáme k zatáčce. Zde obdivujeme další výhledy na vrchol Pytlák s Loupežníkem a město Vrbno pod Pradědem. Dostaneme se k rozcestí u Vrbna u Bílé Opavy, kde je zastávka autobusu. Z ní jedeme na Bílý Potok, kde jsme ubytováni, asi 4 km, což je pár minut.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost stravování je na Bílém Potoce v penzionu, kde je možnost i stravování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V nádherném dni jsme zde viděli spoustu zajímavých výhledů do čarokrásných hor se zajímavými skálami v horském lese.
Ostatní informace
Přírodní památka Žárový vrch 1093 m. n. m. se nachází JZ od Vrbna pod Pradědem stranou značených turistických tras, jeho západním úbočím vede cyklotrasa. K vrcholu se skalními zajímavými útvary je možno se dostat lesními cestami. Skalní útvary zde tvoří bloky i volně ležící balvany s osamělými skálami. Mrazové sruby, hradby s dalšími skalními výtvory vznikly různými druhy zvětrávání.
Ubytování na Bílém Potoce - pokoj s WC a sprchou - 2 osoby - 1 noc 450 kč. Možnost ubytování se stravováním je zde po celý rok.