Heřmanovice - kostel sv.Ondřeje a ostatní sakrální památky
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Heřmanovice jsou malebnou obcí, jejíž zástavba se ukrývá v hluboce zaříznutém údolí horního toku Opavice a jejíž katastr se rozprostírá na rozhraní Hrubého Jeseníku a Zlatohorské vrchoviny. Člověku s vysokou představivostí stačí už jen nahlas vyslovit jména obou pohoří – a i když zde třeba nikdy v životě nebyl - tuší, že se jedná o Bohem políbený kraj. A má pravdu, neboť příroda je zde krásná nejen na zemském vrchu. Dokonce i tomu Nejvyššímu se zde zalíbilo natolik, že pod její povrch ukryl vzácné kovy a rudy, takže se zde jeho nejbláznivější výtvor – člověk – měl dlouhá staletí při jejich těžbě čím bavit...
Heřmanovice jsou v análech poprvé zmiňovány roku 1339, ale to už tu osada dávno stála. Bývala majetkem vratislavských biskupů, kteří v ní zřídili rychtu, v tomto kraji se ale nazývala šoltýšstvím. Kromě ní se na návrší nad obcí nacházela menší tvrz, později i ženský klášter řeholnic, ale obojí zaniklo při postupné těžbě a rozšiřování vápencového lomu V 16.století část obyvatel pracovala v hamrech na zpracování železné rudy a dalších nejméně sto let z ní vyráběla kamna a hrnce. Zbytek se živil hornictvím. Od poloviny 18.století už tu byli jen řemeslníci a zemědělci.
V roce 1588 zde nechal vratislavský biskup Ondřej Jerin vystavět renesanční kostel, který dodnes nese jeho jméno. Ale teprve o čtyřiaosmdesát let později vznikla samostatná heřmanovická farnost – celou tu dobu tu sloužil mši o svátcích a každou třetí neděli hostující farář z blízkého Cukmantlu, který dnes známe jako Zlaté Hory.
Další vratislavský biskup se v roce 1739 postaral o barokní přestavbu a dnes tu najdeme kostel s vysokou hranolovou věží a jednolodní stavbou, v níž se nachází i boční kaple, sakristie, kněžiště, oratoře a kruchta. Kdybychom my turisté směli nakouknout i dovnitř chrámu, určitě bychom dostatečně poobdivovali i jeho vnitřní vybavení. Interiéry jsou ale mimo mše uzavřeny, a tak si o nich můžeme přečíst jen v literatuře. Kromě barokního oltáře s obrazem smrti sv.Ondřeje a bohaté sochařské výzdoby (sv.Filip, sv.Jakub, svatý Petr a Pavel a SvatáTrojice) se zde na bočních oltářích nacházejí i portréty svaté Barbory a Anny. A především vzácná renesanční křtitelnice s reliéfy svatého Ondřeje a výjevy ze života Ježíše Krista.
Škoda...
Kostel svatého Ondřeje je nepřehlédnutelnou dominantou obce. Stejně jako ta prostinká kaple sv.Jeronýma, stojící na návrší nad vápencovým lomem. Nepřehlédnutelnou je samozřejmě i ta malá kaple ve středu obce hned vedle hlavní silnice, ale já bohužel tak spěchal ke kostelu, že jsem jen letmo nakoukl dovnitř. A tak dodnes nevím, jestli je též zasvěcena svatému Ondřeji anebo Františkovi z Assisi, protože informace o ní na webu chybí a portréty obou světců jsou si tolik podobné...
Další sakrální památkou obce je cenná barokní socha sv.Jana Nepomuckého, ale tu jsem bohužel viděl jen na obrázku. Místo ní jsme v centru Heřmanovic minuli dřevěný kříž a při výstupu nad obec jsme nad kostelem narazili na napodobeninu Lurdské kaple.