Nitrianský Hrádok
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Byli jsme letos na dovolené v obci Podhájska s vyhlášeným termálným kúpaliskom, ale podnikali jsme i výlety pěšky a nebo vlakem do blízkého okolí. Na vlakovém nádraží v Nových Zámkoch, což byla naše přestupní stanice jsem si v Infocentru koupila místní Turistické vizitky a ty rozhodly jaká místa navštívíme.
Malá obec Nitriansky Hrádok se nachází v centrální části Podunajské nížiny, na soutoku Malé (Staré) Nitry a Nitry, asi 2 km jihovýchodně od Šuran. Nitriansky Hrádok, do roku 1948 Malý Váradi je od roku 1976 městskou částí města Šurany. Z Podhájské do města Šurany jsme jeli vlakem a ze Šuran do Nitrianského Hrádku místním autobusem.
Za čím jedeme?
Do Nitrianského Hrádku nás, tedy mě a mého manžela přivedla „Turistická vizitka“.
Obec je známá zejména díky archeologickému nálezišti Zámeček, které dokládá osídlení polohy od neolitu až do období příjezdu Slovanů. Historie tohoto místa začíná před asi 5 ticíci lety.Tady v blízkosti řeky Nitry a dnes již jejího neexistujícího ramene Nitřičky se usadili první obyvatelé.
Lokalita, nazývaná také Slovenská Trója, patří s rozlohou téměř 15 ha mezi největší archeologické naleziště ve střední Evropě.
Byl zde vybudován archeopark, ve kterém se nachází 7 informačních tabulí na kterých je napsáno vše o životě v lokalitě Zámeček a o soše Hrádocka Venuša. Archeopark se nachází u řeky Nitry a je zpřístupněn pro návštěvníky. Slavnostní otevření Archeoparku v Nitrianskom Hrádku (lokalita Zámeček) se uskutečnilo 28 listopadu 2014.
Vzácným nálezem je soška "Hrádocká Venuša - Magna Mater", která byla vyobrazena na slovenských dvoukorunách.
Magna Mater je první nalezená neolitická soška na Slovensku. V roce 1998 dostala Hrádocká Venuša zvaná také Slovenská Helena podobu památníku. Tvůrcem monumentální plastiky, která je velkou kopií Hrádockej Venuše, je výtvarník Jaroslav Gubric. Památník se nachází v parčíku v centru obce.
V obci se nachází i pěkný rybník Mederčina. Rybník funguje od roku 2005 jako soukromý rybník. Od tohoto roku se jeho majitelé snaží vytvořit místo pro oblíbené sportovní aktivity a zároveň místo, kde můžou návštěvníci trávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Rybník Mederčina slouží samozřejmě prioritně jako lovný rybník, kde po zakoupení povolení k rybolovu můžete chytat ryby. Je to převážně kaprovitý revír, ale po použití vhodné návnady vás může překvapit i úlovek v podobě krásné štiky. Mezi památky obce patří u rybníka stojící Kaplička Lurdské Panny Márie, kterou dal v roce 1921 postavit Károly Wittek a jeho manželka Mária rozená Czviková z vděčnosti za uzdravení.
V zastavěné části obce se nachází kostel sv. Martina, původně z 18. století. V roce 1967 byla postavená nová věž kostela a v roce 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce a rozšíření kostela.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naobědvali jsme se v Šuranech v zahrádce Restaurace Zora. Výborná domácí kuchyně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V Nitrianskom Hrádku se nám líbilo všechno, pěkná, čistá a poklidná obec s hodně zajímavou historií.
Ostatní informace
Na plastiku Slovenské Heleny se můžete přijet podívat zdarma. Vůbec jí nemusíte hledat, sedí si pěkně uprostřed obce a každý přijíždějící návštěvník ji hned uvidí.
My jsme z časových důvodů nenavštívili Archeopark, a proto nevím, jestli se tam náhodou neplatí nějaké vstupné.