Loading...
Tipy na výlet • Celodenní výlet
Nové Hrady. Tak sem jsem se skutečně těšila. Město se nachází na jižním okraji České republiky asi 35 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic a 5 kilometrů od hranice s Rakouskem – hraniční přechod Nové Hrady – Pyhrabruck (A).
Nejdříve se jdeme podívat na místní empírový zámek z počátku 19. století, který byl postaven pro Jana Nepomuka Buquoye. Dnes jej využívá Akademie věd ČR a je veřejnosti nepřístupný.
Teď se musíme pokochat krásou gotického hradu z 1. poloviny 13. století, který byl v držení Vítkovců. Na nádvoří mě zaujala studna a celkový dojem. V současné době hrad nabízí tři prohlídkové trasy.Trasu č.I Hrad (buquoyské interiéry) a trasu č.II Byt panského úředníka (pohled do měšťanské domácnosti na počátku dvacátého století) a v červenci a srpnu také trasu č. III. hradní příkop.
Projevuji zájem projít si alespoň část NS Tereziino údolí, kde se krom několika drobných atraktivit nalézá i tvrz Cuknštejn. Od hradu vede červená turistická značka, která nás k tvrzi ze 14. století dovede. První zastavení provozujeme u Hamerského mlýna, další u Lázniček a poslední až u tvrze. Jedná se o jednu z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v jižních Čechách, která posloužila také potřebám filmu(Královský slib, Ať žijí řitíři). Po předchozí domluvě je Cuknštejn přístupný veřejnosti.
Kousek od náměstí jsme našli malé bistro, kde vás obslouží za lidovku. Jde o nekuřácký podnik, vhodný tedy pro rodiny s dětmi.
V Terčině údolí jsme se pokoušeli nějak dostat k Modrému domu, ale místní značení bylo zjevně proti. Trochu chaos a nedostatečné turistické informace. Člověk, který je v oblasti poprvé v tom má trochu hokej.
Ostatní informace na: http://www.hrad-novehrady.eu/