Loading...

Nymburk, město památkami přímo přeplněné

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Za sportem Do přírody Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

Někdy to vypadá, že titul Městská památková zóna se uděluje každému, kdo o to požádá. Že bohatě postačí, pokud se v centru města najde pár domů, o kterých se dá napsat, že mají nejen klasicistní fasádu, ale i jisté fragmenty původního středověkého jádra. U středočeského okresního města Nymburk je situace přímo opačná. Patnáctitisícové město na Labi je památkami všeho druhu doslova napěchované (jen těch oficiálně státem kulturně chráněných je více než dvacet – a nejedná se přitom o žádný obvyklý soubor domů na náměstí), takže je všechny v rámci jednodenního výletu rozhodně ani nezahlédnete. Zůstává však alespoň důvod se sem zase brzy vrátit …

Město je dostupné snad všemi existujícími dopravními prostředky (Nymburkem protéká významný evropský veletok a z letadla se dá seskočit všude, že ano – navíc tady regulérní letiště pro sportovní létající zařízení skutečně mají), takže problém, jak se sem dostat, asi nikomu nenastane. Odměnou bude pobyt v královském městě, které už „kdysi dávno“ - tedy někdy v II. polovině 13. století – založil náš možná nejvýznamnější panovník, tedy Přemysl Otakar II. A je asi dobře, když svůj pobyt ve městě zahájíme ve zdejším informačním centru, nacházejícím se na náměstí Přemyslovců. A také by si zde měl každý zajít na basket …

Za čím jedeme?

My ale zůstaneme hlavně u těch památek a historického jádra města, tedy v podstatě se vůbec nepohneme z pravého břehu Labe. A začít můžeme rovnou na již zmíněném náměstí Přemyslovců.

Tady se nachází renesanční radnice pocházející z let 1524 až 1546, pár zajímavých historických domů a paláců (např. Morzinský z II. poloviny 16. století), barokní mariánský morový sloup z roku 1717 nebo novodobá lavička Bohumila Hrabala. V blízkosti tohoto náměstí se nachází další pozoruhodné památky, např. základy renesanční sladovny z 16. století, Vlastivědné muzeum v bývalé synagoze z let 1891 až 1892, gotická kaple sv. Jana Nepomuckého (která je ve skutečnosti dochovaným presbytářem někdejšího klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie Růžencové), Turecká věž (což je vlastně původní renesanční městská vodárna z roku 1597 nebo jedna ze zdejších barokních soch sv. Jana Nepomuckého (konec 17. století, autor Jan Brokoff)

Další hutnou sbírku pamětihodností najdeme také na Kostelním náměstí a v jeho těsném okolí. Jedná se zejména o gotickou „cihelnou katedrálu“ sv. Jiljí (stavba z let 1290 až 1390 se pyšní mj. 66 m věží a interiérovou plastikou sv. Mikuláše z dílny Petra Parléře), někdejší nymburský hrad, který se později změnil v rychtu zvanou Kamenný dům a později v soudní budovu (dodnes), druhou sochu sv. Jana Nepomuckého (tentokrát z roku 1742), staré děkanství (polovina 17. století), věž Kaplanku (přelom 13. a 14. století) a za výlohou umístěnou pravěkou mohylu (unikátní skříňový mohylový hrob z pozdní doby kamenné).

No a odsud už to máme jen „na skok“ k jednomu z nejznámějších symbolů Nymburku, tedy k pásu cihelného městského opevnění. To sice vzniklo již za Václava II. – a tedy na přelomu 13. a 14. století – ale jeho současná romantická podoba je výsledkem rekonstrukce z počátku století minulého. Ze dvou řad hradeb se vstupními branami se však dochoval pouze jeden nedlouhý pás se šesti obrannými baštami (věžemi) nacházející se nedaleko řeky Labe.

Velmi zajímavé jsou rovněž všechny zdejší technické památky, které spojuje tekutý živel (není tím teď ovšem myšleno pivo). Patří mezi ně secesní vodárenská věž (městská vodárna u vodního příkopu s kamenným mostem, arch. Osvald Polívka, rok 1904), zdymadlo (arch. František Roith, 1914 – 1924) s hydroelektrárnou na Labi, Roithův železobetonový most z roku 1912 a již zmíněná Turecká věž, což je vlastně také vodárna

Seznam zdejších památek však tímto zdaleka nekončí, ale ty ostatní už se většinou nacházejí „někde za velkými valy“. Zmínit musíme alespoň funkcionalistický Husův sbor z roku 1936, evangelický kostel, renesanční – a původně hřbitovní - kostelík sv. Jiří z roku 1569, neorenesanční Žákovu budovu Sokola z roku 1898, kolonii pro železniční zaměstnance z let 1870 až 1873 nebo někdejší Šafaříkův mlýn. A opomenout nelze ani budovu gymnasia, která byla postavena v neorenesančním stylu roku 1907 (maturoval zde i Bohumil Hrabal).

Na levý břeh tak vlastně zůstává pouze legendární Nymburský pivovar, jehož Postřižinské pivo tak proslavil Bohumil František Kilián z brněnských Židenic (pokud toto jméno přijde někomu neznámé, možná mu pomůže, že se jedná o spisovatele Bohumila Hrabala, který si svého času v nedalekém Kersku pořídil chatu a v klidu si na ní „pábitelil“).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Se stravováním a ubytováním v Nymburku problém není (koneckonců je to okresní město) a nemusíme kvůli tomu ani opouštět jeho historické centrum.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo: V podstatě úplně všechno. Kdyby měl ale autor článku uvést pomyslné medailisty, byly by to vodárenské věž s démonickými chrliči, zdejší cihelná „katedrála“ a nejznámější symbol města, tedy hradby s baštami. Potěší i vybavenost zdejšího „íčka“ a ochota jeho personálu.

Nelíbilo: Málo času, zavřený kostel sv. Jiljí i klášterní kaple a zrovna poledně odpočívající loď Blatnice, sloužící zde jako bezplatný přívoz nahrazující lávku pro pěší.  

Ostatní informace

Protože jsme tentokrát nenavštívili žádné muzeum, tak veškeré naše náklady tvořily investice do jídla, tekutin, turistických vizitek a dalších drobných suvenýrů. Z tohoto důvodu je tento tip na výlet využitelný i v době koronavirové.

Poslední aktualizace: 14.5.2020
Nymburk, město památkami přímo přeplněné na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Nymburk, město památkami přímo přeplněné

Evangelický kostel
Evangelický kostel
Kostel
Nachází se na rohu Havlíčkovy a Smetanovy ulice 500 metrů od hlavního vlakového nádraží. Chrám je 31 metrů dlouhý a 12 metrů široký…
0.1km
více »
Husův sbor
Husův sbor
Kostel
Kostel Československé církve husitské byl postaven v letech 1935-36 ve fu…
0.1km
více »
Gymnázium a Městská vodárna, Nymburk
Gymnázium a Městská vodárna, Nymburk
Fotogalerie
V Nymburce v ulici Komenského najdeme budovu, ve které v současnosti sídlí…
0.2km
více »
Nymburk – vodárenská věž (městská vodárna)
Nymburk – vodárenská věž (městská vodárna)
Technická památka
Technické památky jsou dnes „v kurzu“, a tak ani nepřekvapí, že některé z těch nymburských patří mezi nezpochybnitelné klenoty tohoto krásného hi…
0.3km
více »
Nymburk-Městská vodárna
Nymburk-Městská vodárna
Technická památka
V severní historické části města Nymburka, 500 m od hlavního vlakového…
0.3km
více »
Královské město Nymburk
Královské město Nymburk
Tipy a novinky
Starobylé královské město Nymburk se rozkládá v Polabské nížině po obou…
0.4km
více »
Nymburk-Stará radnice
Nymburk-Stará radnice
Radnice
V severozápadní části Náměstí Přemyslovců v Numburku stojí raně renesanční…
0.4km
více »
Nymburk
Nymburk
Město
Nymburk leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Měs…
0.4km
více »
Nymburk-mariánský sloup se sousoším
Nymburk-mariánský sloup se sousoším
Socha
Na Náměstí Přemyslovců v Nymburku stojí barokní mariánský sloup z r. 1717…
0.5km
více »
Nymburk-chrám Sv. Jiljí
Nymburk-chrám Sv. Jiljí
Kostel
Dominantou města Nymburka je na Kostelním cihlový Gotický chrám sv. Jiljí…
0.5km
více »
Jaro na Kokořínsku, z Nymburka do Dubé, Pt. 1
Jaro na Kokořínsku, z Nymburka do Dubé, Pt. 1
Cestopisy
Ani jaro 2024 neznamená změnu zvyklostí, tedy nějaké to kolové pu…
0.5km
více »
Nymburk-dům U černého orla-Eliška Přemyslovna
Nymburk-dům U černého orla-Eliška Přemyslovna
Dům, budova
Nymburk byl založen jako královské město kolem r. 1257 Přemyslem Otakarem II. a bylo důležitou oporou královské moci. V r. 1310…
0.5km
více »
Nymburk-Kamenný dům
Nymburk-Kamenný dům
Hrad
Kamenný dům, sídlo Okresního soudu stojí 200 metrů od Náměstí Přemyslovců…
0.6km
více »
Nymburk-Stará rybárna
Nymburk-Stará rybárna
Muzeum
Stará rybárna na břehu řeky Labe u jihovýchodních nymburských hradeb se…
0.6km
více »
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Leží v Tyršově ulici - 100 metrů západně od Náměstí Přemyslovců Kaple je…
0.6km
více »
Nymburk – socha sv. Jana Nepomuckého na Kostelním náměstí
Nymburk – socha sv. Jana Nepomuckého na Kostelním náměstí
Socha
Od roku 1965 památkově chráněnou sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme na nymburském Kostelním náměstí. Tato hodnotná barokní socha v životní…
0.6km
více »
Nymburk-vodárenská „Turecká věž“
Nymburk-vodárenská „Turecká věž“
Technická památka
V jižní historické části města Nymburka, 100 m jižně od Náměstí…
0.6km
více »
Do Polabí 2019 pt. 1
Do Polabí 2019 pt. 1
Cestopisy
25.9.2019 Do roka a do dne tedy neuplynulo, ale snad osud tomu chtěl, že jsme se vypravili na náš tradiční cykločundr do míst (částečně), která mám j…
0.7km
více »
Nymburk – Královské město na Labi
Nymburk – Královské město na Labi
Tipy na výlet
Vydáme se do Nymburka, významného centra Polabí, města s bohatou historií…
1.2km
více »
zavřít reklamu