Kam a jak jedeme?
Máme rádi rozhledny, ale zajímají nás i minipivovary. Tentokrát jsme
na Sedlčansku a blízkém okolí navštívili již 6 rozhleden, ale pivovar zatím žádný. Je to tím, že se nám do cesty nějak žádný nepřipletl. Proto večer zajíždíme do Obořiště, kde o jednom víme.
Za čím jedeme?
Obec Obořiště se rozkládá asi 5 kilometrů na jih od města Dobříš, jen kousek od dálnice D4. Kdo tam pojede po dálnici, musí zvolit sjezd na 32. kilometru.
První písemná zmínka o obci je z r. 1333, kdy u rybníka (nyní Nového rybníka) stála vladyčí tvrz. Ta byla r. 1425 zničena husity a vše bylo srovnáno se zemí. Až později v těchto místech vznikla pila a rybářství. Jak pokračovalo další osídlování této oblasti se nikde nepíše. R. 1677 nový majitel statku, který stál cca kilometr na východ od bývalé tvrze, známý pražský děkan Jan Tomáš Pešina z Čechorodu zde chtěl postavit klášter řádu uherských paulínů. V závěti jim odkázal své pozemky. Hned po jejich převzetí r. 1681 se pustili do stavby konventu. Barokní čtyřkřídlý klášter s ambity dokončili r. 1688, v letech 1702 - 1711 postavili kostel sv. Josefa. Byl postaven podle plánů Kryštofa Dientzenhofera ve vrcholně barokním slohu. Řád pavlínů zrušil r. 1786 Josef II. a o tři roky později v dražbě získal celé panství kníže Colloredo Mansfeld, který ho daroval své manželce. Došlo tak ke spojení obořišťského a dobříšského panství. V klášteře byla v letech 1825 - 1853 vybudována továrna na ocet. Dnes je v objektu polepšovna.
Od r. 1989 byly postupně některé lesy a pozemky vráceny rodu Colloredo-Mansfeldů. V centru obce je pozdně barokní hospodářský dvůr. Hospodu, která k tomuto statku patřila, r. 1865 převzal dobříšský měšťan Vojtěch Štefanides, jehož rodina tento hostinec dodnes vlastní. V prostoru statku nabízí ubytování v apartmánech.
Na břehu Nového rybníka, v místech, kde kdysi byla tvrz, později pila a rybářství je nyní restaurace s penzionem Nový rybník a minipivovarem Energon. Zrekonstruovaná historická budova rybářské bašty nabízí ubytování až pro 49 osob ve čtrnácti nově zařízených pokojích s vlastním sociálním zařízením, televizí a WIFI připojením. Nároční hosté mohou využít exkluzivní podkrovní dvoulůžkový apartmán. Celoročně je otevřená restaurace s bohatým výběrem jídel, která je otevřena i pro veřejnost. V restauraci nabízí pivo Baštýř z vlastního pivovaru Energon, který svá piva vaří od března 2013. Byla tak obnovena tradice vaření piva v Dobříšském regionu. Můžete si objednat i prohlídku pivovaru vč. výkladu a degustace. Součástí restaurace je vinný sklípek, kde jsou k dispozici kvalitní tuzemská vína. Také můžete navštívit zdejší wellness, kde nabízí různé druhy koupelí (pivní, rašelinovou, solnou, Kleopatřinu), masáží i saunu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se samozřejmě nechá v restauraci u Nového rybníka. My zde ochutnali pivo. Chutnala nám všechna, jen to pšeničné bylo jiné, než jaké známe. Bylo osvěžující, lahodné, jen tu pšenici nám nepřipomínalo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je zde hezké prostředí, i když interiéru jsme si moc neužili. Byla tu svatba, takže jsme dovnitř jen nakoukli. Bylo však hezky a tak nechali pro veřejnost otevřené venkovní posezení. Sice museli o to víc kmitat, ale snažili se a bylo fajn, že vše neuzavřeli.
Ostatní informace
Přímo obcí, ani okolo rybníka turistická trasa, ani cyklotrasa nevede, ale je zde velké množství neznačených cest, takže na vycházky se nechá chodit na různá místa. Zhruba 2,5 km je to do Sychrova, kde se dostanete na hranici Brd a přírodní park Hřebeny a po neznačených cestách se opět můžete toulat dle libosti, na podzim i chodit na houby. Pokud potřebujete značené cesty, tak zajeďte do Dobříše, odkud vedou na Hřebeny značené cesty.
Poslední aktualizace: 28.10.2018
Obořiště – obec, penzion Nový rybník a pivovar Energon na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Obořiště – obec, penzion Nový rybník a pivovar Energon
K tomu pšeničnému pivu. Do pšeničného se vždy přidává 30-60% ječného sladu. A případně další…