Okolím Načetína
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet po hřebeni Krušných hor v blízkosti státní hranice, kde bývaly dnes již zaniklé vesničky.
Za čím jedeme?
Vycházím od konečné stanice autobusu v Načetíně. Původně zemědělská usedlost se těžbou zlata, stříbra a cínu v okolí změnila v hornickou osadu. Při třicetileté válce byla osada vypleněna švédským vojskem, které se utábořilo na nedalekém vrchu Čihadlo. Na začátku 18. století nastal další rozvoj obce těžbou a zpracováním železných rud. Po roce 1945 dochází k odsunu německých obyvatel a Načetín se stává částí obce Kalku. Dnes je to rekreační obec.
Po silnici jdu směrem k hraničnímu přechodu Hora Sv. Šebestiána. Silnička se klikatí lesem, míjím Červený rybník a NPP Novodomské rašeliniště. Před zaniklou obcí Příhraniční je ze silnice odbočka k pomníku Antona Günthera, známého místního německého písníčkáře opěvujícího krásu Krušných hor. Upravené odpočinkové místo s pomníkem je asi 300 metru od silnice na okraji lesa.
Přicházím do míst, kde bývala obec Příhraniční nebo také Böhmisch Reitzenhain. Na křižovatce odbočuji Doprava a jdu po bývalé hlavní ulici Zaniklé obce. Silnička kopíruje státní hranici tvořenou potokem Černá. U silnice je pomníček s připomínkou, že zde dříve byla část obce Reitzenhain. Podél silnice jsou patrné pozůstatky domů, u kterých je cedule s fotkou jak ten dům vypadal. Z obce se zachovaly tři objekty přestavěné na rekreační domky.
Bývalá hlavní ulice končí na rozcestí, odkud vede cesta přes hranici do německého Reitzenhainu. Já ale pokračuji starou silničkou, která se klikatí lesem v PR Prameniště Chomutovky, okolo vrchu Na Skále, na další křižovatku cest, kde bývala obec Kienhaida / nebo také Böhmisch Kühnhaid/. Také zde jsou znatelné pozůstatky po obci, která jako mnoho dalších zanikla po vysídlení německých obyvatel. I odtud vede krátká cesta do německé obce Kühnhaide.
Po silničce pokračuji k ruinám domků. Na mapě označeno Načetín I. Bývalé rekreační středisko a kemp. Po roce 1990 domy pomalu chátrají a mění se v ruiny.
Silnička vede podél vedení vysokého napětí, okolo plotu přezimovací obory pro jelení zvěř a po lukách schází do Načetína.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou není žádná možnost občerstvení a tak vše s sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zajímavá část Krušných hor s dramatickým historickým vývojem. Vesničky rozdělené státní hranicí. Na německé straně dnes upravené domky a na naší straně jejich ruiny. Hezky upravený pomník Antona Günthera.
Ostatní informace
Na začátku obory /ve směru od Načetína I/ vede odbočka na vrch Čihadlo.