Okolo Josefova Dolu
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Náš výlet začne v jednom z turistických center Jizerských hor v Josefově Dole. Josefův Důl je snadno dosažitelný nejenom autem, ale vede sem i železniční trať ze Smržovky.
Další část putování nám zavede do Jedlového dolu, k rašeliništím Na Čihadle, zavítáme ke skalním útvarům Sněžné věžičky a přes zaniklou sklářskou osadu Kristiánov, kolem vodní nádrže Josefův Důl a přes skalní vyhlídku Čertovy kameny se vrátíme zpět do výchozího bodu našeho putování.
Za čím jedeme?
Z Josefova Dolu, jehož hlavní dominantou je pseudogotický kostel Proměnění Páně se vydáme po modré značce do Jedlového dolu. Tímto dolem, který je přírodní rezervací si razí cestu do údolí potok Jedlová a voda z něj valící se přes různě veliké balvany zde vytváří nekonečnou kaskádu peřejí a vodopádů. Největší z nich, krásný čtyřmetrový vodopád nás čeká na samém konci cesty touto krásnou přírodní scenérií.
Po vystoupení z dolu pokračujeme po modré na rozcestí Pod Čihadlem a odtud po červené na rozcestí U Knejpy.
Zde přejdeme na modrou a po chvilce dorazíme k rozcestí Čihadla odkud se krátkou zacházkou po žluté dostaneme k rozhledně Na Čihadle. Z dřevěné vyhlídkové věže máme jako na dlani vrcholová rašeliniště Jizerských hor. Toto rašeliniště s velkým množstvím řašelinných jezírek je i rozvodím Baltského a Severního moře.
Vracíme se na rozcestí Čihadla a jdeme dál po modré značce až na rozcestí Rozmezí, kde si uděláme další odbočku. Tentokrát budou naše kroky směřovat po žluté značce ke skalnímu útvaru Sněžné věžičky. Sněžné věžičky, to je soubor skalních věží nacházející se pod vrcholem Černé hory. Na jedné ze skal je vybudovaná vyhlídka s krásným rozhledem do vrcholových partií Jizerských hor.
Scházíme ze Sněžných věžiček a vracíme se po žluté na rozcestí Rozmezí a po modré začínáme klesat k bývalé sklářské osadě Kristiánov. Cestou míjíme památník Jägerova smrt, který připomíná tragický osud dřevaře Jägera, který zde umrzl v roce 1927 při svážení dřeva.
Kristiánov býval po dobu více jak sta let nejvýznamnější lesní sklárnou v Jizerských horách. Její vznik je datován do roku 1775. V roce 1882 je sklářská huť odstavena, výroba je přesunuta do Rýnovic a začíná pozvolný úpadek této osady, který ještě urychlí dva požáry v letech 1887 a 1938. Z původních staveb Kristiánova se do dneška zachovala pouze hájovna a roubený dům, v kterém se nyní nachází Památník sklářství.
Z Kristiánova pokračujeme stále po žluté a přicházíme k vodní nádrži Josefův Důl. Tato vodní nádrž byla vybudována na toku řeky Kamenice v letech 1976 až 1982 a je tak nejmladší vodní nádrží v Jizerských horách.
Od nádrže nás pak žlutá značka přivádí zpět do Josefova Dolu, ale i zde si ještě uděláme malou odbočku. Z rozcestí Josefův Důl - údolí Kamenice se vydáme po červené značce ke skalní vyhlídce Čertovy kameny. Tato znovuobnovená vyhlídka v místní části Peklo nabízí krásný výhled do celého údolí, kterým protéká Kamenice a to od nádrže až po samotné centrum Josefova Dolu.
Když sestoupíme z vyhlídky dáme se za místním hotelem Peklo vpravo a po silnici se dostaneme do centra Josefova Dolu, odkud jsme na tento moc pěkný výlet vyrazili.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě jsme si museli vystačit s vlastníma zásobama, jedinou možnost na občerstvení jsme zaznamenali na Kristiánově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Těžko něco konkrétního jmenovat. Všechna projitá místa mají svou krásu a své kouzlo.
Ostatní informace
Parkování v Josefově Dole přímo u kostela je bezplatné.
Památník sklářství v Kristiánově by se měl po rekonstrukci otvírat v květnu 2017.