Olomouc
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Vlakem jsme se vypravili do Olomouce. Ačkoli jsme toto město již několikrát autem projížděli, nikdy se nám nepoštěstilo si tuto perlu Hané s mnoha památkami prohlédnout. Aby jsme za jeden den stihli shlédnout to nejzajímavější z města, půjdeme s menšími odbočkami po trase červeně značeného městského okruhu, který nás po Olomouci provede.
Vycházíme od vlakového nádraží a směřujeme do samého centra města na Horní náměstí. Uprostřed náměstí si prohlédneme krásnou budovu radnice s orlojem, barokní sloup Nejsvětější trojice a čtyři z mnoha olomouckých kašen. Dále naše kroky vedou na Dolní náměstí, kde se nacházejí také dvě krásné barokní kašny.
Z Dolního náměstí pak sestupujeme k Mlýnskému potoku, kde si v krásné oddychové části města prohlédneme pozůstatky bývalého bastionového opevnění Olomouce a i poblíže se nacházející rozárium s botanickou zahradou v Bezručových sadech.
Přes schody v bývalé strážní hradební věži zvané Michalský výpad se dostáváme zpět do centra města, postupně obdivujeme kostel sv. Michala, kapli sv. Jana Sarkandera a kostel Panny Marie Sněžné a naše kroky směřují k olomouckému Arcibiskupskému paláci.
Odtud je to již jen kousek k největší dominantě Olomouce, ke katedrále sv. Václava, s kterou sousedí i bývalý Přemyslovský hrad v jehož zdech byl roku 1306 zavražděn poslední Přemyslovec král Václav III.
Po prohlídce tohoto krásného a historicky zajímavého místa pokračujeme k bývalému premostrátkému klášteru Klášterní Hradisko a od něj nás červený okruh dovede kolem pravoslavného kostela sv. Gorazda zpět k olomoucké hlavní vlakové stanici.
Za čím jedeme?
Olomouc - metropole Hané s bohatou historií a mnoha památkami. Druhá největší městská památková rezervace u nás, písemně doložená již v polovině 11. století, avšak z archeologických nálezů je patrno slovanské osídlení již v 6. století.
Radnice - původně gotická budova ze 14. století, na přelomu 16. a 17. století renesančně upravena. Možno navštívit 75 metrů vysokou radniční vyhlídkovou věž.
Orloj - druhý nejstarší orloj u nás ze 16. století. V 50, letech minulého století upravena mozaiková výzdoba orloje v duchu socialistického realismu.
Sloup Nejsvětější Trojice - unikátní barokní sousoší Nejsvětější Trojice ze začátku 18. století. Památka UNESCO.
Olomoucké kašny - soubor šesti barokních kašen ze 17. a 18. století, inspirovaných antickou mytologií, což je patrno už z jejich názvů (Neptunova, Herkulova, Jupiterova, Merkurova, Caesarova a Tritonů). Již v tomto století k nim přibily i dvě kašny novodobé a to Ariónova a Sarkandrova.
Pevnostní opevnění Olomouc - soubor několika obranných barokních staveb nacházející se na místě bývalé Korunní pevnůstky.
Rozárium a botanická zahrada v Bezručových sadech - krásné oddychové místo malebně zasazené do bývalého pevnostního opevnění města.
Kostel sv. Michala - barokně přestavěný gotický chrám s možností výstupu do kostelní věže.
Kaple sv. Jana Sarkandra - barokní kaple, která dříve sloužila jako věznice a právě zde byl roku 1620 Jan Sarkander umučen.
Kostel Panny Marie Sněžné - barokní stavba z 18. století.
Arcibiskupský palác - stavba ze 17. století, sídlo olomouckého arcibiskupa. Právě zde nastoupil na trůn v roce 1848 František Josef I.
Katedrála sv. Václava - gotická katedrála z 12. století s nejvyšší kostelní věží na Moravě, zvon sv. Václav je také největším moravským zvonem. V katedrále je umístěn relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandera. Za prohlídku stojí i krypta pod katedrálou.
Přemyslovský hrad - v současné době zde sídlí arcidiecézní muzeum, orientované na duchovní kulturu. Místo vraždy českého krále Václava III.
Klášterní Hradisko - bývalý premostrátský klášter založený v 11. století. Po zrušení řádu Josefem II. klášter přebírá armáda a v roce 1802 zde zřizuje vojenskou nemocnici, která je zde dodnes.
Kostel sv. Gorazda - architektonicky zajímavý pravoslavný chrám vybudovaný v roce 1939.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cesta vede městem, takže možnost občerstvení je neomezená. Naše hlavní zastávka byla v restauraci na rohu ulic Václava III. a Na Letné (název si bohužel nepamatuji). Příjemné posezení na břehu řeky Moravy a k tomu výborná čepovaná Černá Hora.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá Olomouc je krásná, ale nejvíce jsme byli unešeni při návštěvě katedrály sv. Václava.
Ostatní informace
Ideálním místem pro začátek putování po městě je infocentrum v budově radnice. Zde jsme se dozvěděli vše potřebné a byli jsme i vybaveni mapou města, která se stala při objevování krás Olomouce naším dobrým pomocníkem. Infocentrum je otevřeno celoročně od 9 do 19 hodin.