Paczków
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Město Packów se nachází nedaleko hranic, nejlépe je přístupný od Javorníku přes Bílý Potok. Jsme-li blízko této oblasti, rozhodně za to stojí se sem podívat, třeba na kole, nebo autem, dojít se sem dá z Česka i pěšky.
Za čím jedeme?
Podle legendy město založil římský vojevůdce Lucca kolem r. 300 když se vracel z vojenské výpravy. Farní kostel údajně stojí na místě římské svatyně. Doložená existence města spadá na přelom 12.-13. století. Město bylo od počátku opevněné a mělo strážnou funkci. Ve 13. století na západní straně města stál navíc obranný hrad. Kolem r. 1350 mělo město dvojtou kamennou hradbu. Původně mělo město 3 brány (Vratislavskou, Kladskou a Ziębickou), čtvrtá Nyská přibyla v renesanční době (1573). Vrchností města bývali vratislavští biskupové, od časů Lucemburků jako celé Slezsko součást zemí Koruny České, později od r. 1526 v Habsburském soustátí. Po prusko-rakouských válkách připadlo celé dolní Slezsko a Kladsko Prusku, po 2. světové válce Polsku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kromě samotného Packówa je možno se ubytovat i občerstvit, případně vyrazit na delší pobyt k nedalekým jezerům Otmuchowskému a Nyskému, v Česku v Javorníku, hospoda je i v Bílém Potoku či Bílé Vodě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hlavní atrakcí města jsou zachované hradby s 18 baštami a 4 věžemi u městských bran, přístupná je věž u Vratislavské (Wrocławské) brány. Farní kostel sv. Jana Evangelisty s gotickým jádrem byl budován od r. 1350 30 let, další úpravy v renesanční a barokní době. Je příkladem silně opevněného kostela, který měl sloužit jako pevnost stejně jako celé město od 16. století, kdy hrozily turecké nájezdy. Oltář je novogotický. Nejstarší měšťanské domy pochází z doby kolem r. 1500, domy jsou renesanční, barokní a klasicistní, nedaleko náměstí hrázděná Katovna z 18. století. Novogotický kostel Panny Marie Pomocné z r. 1902.
Zajímavou institucí je muzeum plynařství.
Ostatní informace
Vstup na Vratislavskou věž je podle internetu za 3,- zł., ceny v Polsku jsou podobné jak u nás, 1 pivo za 3,5-4,- zł. Občas lze v pohraničí platit i korunami, samozřejmě kartou.