Panská skála - čedičový útvar
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Jedeme autem, jedeme do Krkonoš. Je pravda, že trochu oklikou, jenže u nás je tolik krásných míst, která chceme vidět, že to jinak nejde. Proto jsme zajeli do České Kamenice a pak už bylo samozřejmostí, že se musíme zastavit na Panské skále. Prvně jsem ji viděla jako holka, od té doby se tam ráda vracím. Nikde jinde nic tak pěkného snad není.
Nechá se tam zajet i na kole - z České Lípy vede cyklotrasa č. 3056 Varhany v místech zrušené železniční tratě. Lze tam dojít také pěšky - křižují se tam tři turistické značky - modrá, žlutá a zelená z nedalekého Kamenického Šenova. Mne by lákala modrá - oběma směry jsou na ní vyznačeny vyhlídky. Ale bohužel, tolik času jsme neměli.
Za čím jedeme?
Čedičový skalní útvar panská skála se nachází na východě Kamenického Šenova, který ho využil jako turistickou atrakci. Svislé pěti až šestiboké sloupce jsou nyní chráněné, některé jsou až 12 metrů vysoké a jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly kostelních varhan. V nejnižším patře starého lomu se dnes nachází malinké jezírko.
Jak to vše vzniklo? V 18. a 19. století se zde těžil čedič. Tím se odhalily svahy kopce, ve kterém se sloupce čediče objevovaly. Následnou těžbou se vytvářela současná podoba útvaru. Vytěžený materiál se vyvážel do zemí Beneluxu. Čedič je vysoce odolný, mořská voda mu neškodí, proto se používal pro stavbu přímořských hrází. Již na konci 19. století byla snaha některých odborníků ukončit těžbu, ale k definitivnímu ukončení povrchové těžby došlo až v r. 1902, kdy Sdružení pro záchranu panské skály vykoupilo horní část lomu. Jenže těžba pokračovala směrem do hloubky. Po vykoupení celého dolu r. 1914 zaplnila odtěžený lom dešťová voda. Přesto se ještě občas těžba opakovala. Definitivní zákaz je až z r. 1948. Roku 1953 byla panská skála vyhlášena Národní přírodní památkou. Nyní je ve správě Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Občas se zde provádí čištění náletových dřevin, udržují a doplňují se informační tabule.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nezdrželi jsme se dlouho, takže jsme neměli potřebu občerstvení shánět.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Skály jsou úžasné. Neustále mne překvapuje, že je možno po skalách lézt. Takže pak slouží i jako vyhlídka. Je to prostě krása, ať jste pod skalou nebo kdesi na ní. Já se toho pohledu nemohu nabažit.
A co bude zajímat možná nejen děti. V r. 1952 se zde natáčely záběry pro pohádku Pyšná princezna, v r. 2011 francouzský film o kouzelníkovi Merlinovi.
Ostatní informace
Vstup je volný, jen vjezd na velké parkoviště ze silnice Česká Kamenice - Nový Bor je zpoplatněn.Je tam i informační středisko a sociální zázemí. Ale to vše funguje pravděpodobně jen do určité doby nebo třeba jen o víkendu. My jsme tam byli v pondělí po 17. hodině, to bylo vše zavřené. Vjezd na parkoviště byl volný. Lze však zaparkovat i na druhé straně od Panské skály, když se projede Kamenickým Šenovem.