Lužickými horami za krásou skla i přírody
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při tomto výletě se zatouláme do Lužických hor, budeme obdivovat skvostné výtvory místních sklářů, krásu zdejší přírody a navštívíme i zříceninu Českokamenického hradu.
Za čím jedeme?
Naše putování začne v Novém Boru, na místním náměstí Míru, jemuž vévodí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na náměstí je i naše první skleněná zastávka. Místní sklářské muzeum mapuje vývoj tohoto řemesla již od 17. století a je v něm doopravdy co obdivovat.
Po návštěvě muzea se vydáme po modré značce směrem na Polevsko. Polevsko je bývalá sklářská osada, která začala ztrácet na významu v 19. století po otevření velkých skláren v Novém Boru. Dnes zde můžeme obdivovat Kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven v roce 1939, když kostel původní po zásahu bleskem celý vyhořel. Při vstupu do obce a i při odchodu z ní si můžeme odpočinout u kapliček, odkud jsou krásné výhledy do okolní krajiny.
Dále pokračujeme po modré směrem na Panskou skálu v Kamenickém Šenově.Panská skála je jedinečný skalní útvar tvořený převážně šestibokými čedičovými sloupky. Od Panské skály se vydáme na další cestu po zelené značce. V Kamenickém Šenově je i naše druhá skleněná zastávka. Ve zdejším sklářském muzeu si můžeme prohlédnout expozici svítidel, rytého a broušeného skla od 17. století po současnost. Za pozornost zde také stojí kostel Narození sv. Jana Křtitele, před ním stojící památník obětem druhé světové války ve stylu tvarů Panské skály a za kostelem bývalý hřbitov s empírovými náhrobky z 19. století. Dále naše cesta pokračuje k místnímu nádraží, odkud jezdí historický motorový vláček do České Kamenice.
My však od nádraží pokračujeme po svých stále po zelené ke zřícenině Českokamenického hradu, který se vypíná na Zámeckém vrchu nad Českou Kamenicí. V zakonzervovaných obvodových zdech zříceniny je postavena 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna, z které je krásný výhled na okolní krajinu. Po sestoupení ze Zámeckého vrchu se vydáme do starobylého historického města Česká Kamenice. Zde můžeme obdivovat krásně zachovalé náměstí, kostel sv. Jakuba Staršího a nebo poutní kapli Narození Panny Marie.
V České Kamenici naše putování ukončíme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě jsem si vystačil s vlastníma zásobama, pořádně jsme se občerstvil až na konci putování v restauraci v České Kamenici naproti nádraží. V Kamenickém Šenově jsem šel okolo několika restaurací, takže hlady a žízní po cestě nikdo neumře.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Panská skála je nádherným výtvorem přírody, expozice v muzeích jsou také velice pěkné a ta příroda kolem, prostě paráda.
Ostatní informace
Sklářské muzeum Nový Bor: otevřeno denně kromě pondělí od 9-17 hodin, vstupné 40 a 20 Kč.
Infocentrum u Panské skály: o prázdninách otevřeno denně od 9-17 hodin, od dubna do června a od září do října ST-NE od 9 do 17 hodin.
Sklářské muzeum Kamenický Šenov: duben až říjen od ÚT do NE 10-16 hodin, v listopadu PO až PÁ 10-16 hodin. Bývá otevřeno i o adventních víkendech.
Rozhledna na Českokamenickém hradě je volně přístupná během celého roku.
Česká Kamenice: kostel a poutní kapli je možno si prohlédnout o prázdninách denně od 10 do 16 hodin, v ostatních měsících v turistické sezóně o víkendech od 10 do 16 hodin.