Paříž - historie a osobnosti na hřbitově - Guilaume Apollinaire
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Paříž s proslulými památkami známe. Já jsem se při poslední návštěvě Paříže s dětmi zaměřila na její osobnosti a vzala jsem to přes hřbitov. Nejdřív stručný náhled nejznámějších pařížských hřbitovů:
Cimetière Montmartre (hřbitov na Montmartru), jsou zde pohřbeny významné osobnosti, např. Stendhal, Degas, Giraudoux, Sacha Guitry, A. Dumas, „dáma s kaméliemi” ad.
Cimetière de Passy (hřbitov Passy)
Cimetière du Montparnasse (Montparnasský hřbitov)
Cimetière Père-Lachaise (Hřbitov Père-Lachaise).
Cílem mého výletu se stal posledně jmenovaný - Pére - Lachaise. Dojedete k němu přímo metrem. před vstupní branou si můžete zakoupit plánek s jednotlivými hroby a pak již chodíte a zkoušíte svoji pamět - kdo je kdo.
Za čím jedeme?
V tomto díle pozvání na výlet na francouzské hřbitovy se budeme věnovat básníkovi - Apollinaire. Pokud se dobře pamatuji na svá gymnaziální léta, tak to byl jeden z "prokletých " básníků a psal úžasně smutné verše o lásce......
Podívejme se však, co na to Wikipedie (cituji):
Guillaume Apollinaire (výslovnost: gyjom apolinér, vlastním jménem Wilhelm Albert Wladimir Alexandre Apollinare de Kostrowitzky, 26. srpna 1880, Řím – 9. listopadu 1918 v Paříži) byl francouzský básník, dramatik a anarchista polského původu.
Jeho matka, rozená Angelica Kostrowicka, byla polská šlechtična, narozená blízko Nowogródek (nyní v Bělorusku). Jeho otec je neznámý, ale podle dohadů to mohl být Francesco Flugi d'Aspermont, švýcarsko-italský aristokrat, který z Apollinairova života záhy zmizel.
Dětství strávil v Monaku, později žil v Paříži.
Roku 1911 byl po nějakou dobu uvězněn ve věznici La Santé pro podezření z krádeže fénických sošek, v době aféry týkající se krádeže Mony Lisy.
Bojoval v první světové válce, u dělostřelectva (45.baterie/38. pluk) jako sergeant a u pěchoty (6. rota u 96. pěšího pluku) jako podporučík, kde byl raněn, a trepanován pod chloroformem. Po rekonvalescenci působil v zázemí u odboru pro styk s tiskem, a byl povýšen do hodnosti poručíka. Roku 1918 se oženil. Zemřel na španělskou chřipku.
Stal se zakladatelem několika časopisů (např. Ezopova hostina, Pařížské večery, Moderní literatura a Imoralistická revue).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V paříži najdete spoustu možností občerstvení. Co je ale jedinečné - zkuste pekárnu a bagetu. Nikde ji neumí tak, jako ve Francii.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Probírat se francouzskými dějinami a prohlížet si místa posledního odpočinku je zajímavá zkušenost. Vzláš´t pro to, aby člověk zjistil, co dnes se děti ve škole učí a co ne.
Ostatní informace
Pro cestování po Paříži doporučuji 24 hodinovou jízdenku na všechna metra a další linky městné dopravy (vyjma konečných spojů na letiště). Určitě se vyplatí.