Pekařovská pouť
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Jedná se o pouť, tudíž se musíme podřídit kalendáři, letošní pouť se bude konat 15. srpna 2011, takže zatím máme čas, ale můžeme si udělat poznámku v kalendáři. Do Pekařova nejede žádný autobus, ale není to zas tak daleko z Velkých Losin, nejkratší je to pak po zelené značce od Račinky. Nakonec není to problém ani na kole.
Za čím jedeme?
Dnes již tradiční pouť, která se bude konat 15.8.2011 nabídna opět zajímavý program, tradičně se jedná o setkání flašinetářů, vystoupení folklorního souboru, stánky s lidovými řemesly apod. Součástí poutě je pak i mše v obnovené kapli v Pekařově.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se obvykle dá v penzionu Pekařov, při pouti však je k dispozici i nějaký stánek s limonádou, pivem a jinou pochutinou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Součástí programu poutě je vystoupení flašinetářů, které připomíná zdejší tradiční výrobu.
Zakladatel výroby varhan a flašinetů v Pekařově byl Franz Kolb, narozený 28.8.1843. Je zajímavé, že byl čirým samoukem, u lidového muzikanta se nejdřív naučil hrát na housle, ve svých 14 letech si postavil tzv. portativ, hrací skříň s podobným principem ozvučení, jako mají varhany. Ve svých 20 letech si zřídil stolařskou dílnu. R. 1875 byly v nedalekých Pustých Žibřidovicích zničeny kostelní varhany. Franz Kolb byl požádán o jejich opravu a ta se mu povedla natolik, že brzy se začaly hromadit další objednávky na opravu varhan a r. 1880 postavil celé varhany v Raškově. Samozřejmě se při tom hudebně vzdělával a přestože používal poměrně jedndouché konstrukce, dosahoval velmi dobrých výsledků. V krátké době postavil nebo opravil 10 varhan, r. 1879 postavil i první harmonium. Postupně pak přidal i výrobu flašinetů. Jejich počet přesáhl 300 vyrobených kusů do r. 1885.
Ve výrobě hudebních nástrojů pokračovali i synové a vnukové F. Kolba až do r. 1939. Celkový počet hracích strojů a automatů dosáhl počtu několika tisíc. Celkem Kolbové postavili 17 varhan u kterých je možno prokázat jejich původ. Část objektu, kde Kolbové sídlili dosud stojí, je to chalupa nad penzionem Pekařov.
Ostatní informace
Vstupné se sice neplatí, ale nějakou korunu můžeme věnovat na obnovu kapličky.