Jindřichov (okr. SU) - zřícenina hradu Pleče (Jindřichovský hrad)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Obec Jindřichov s třinácti stovkami obyvatel najdete severovýchodně od městečka Hanušovice v okrese Šumperk. Tato obec sice vznikla až v II. polovině 19. století, ale její součástí je také vesnice Habartice, která je poprvé písemně zmiňována již v roce 1351. A právě součástí Habartic byla osada Pleče, která ovšem vznikla až v 16. století. Snad proto je pravděpodobné, že název hradu nemusí být původní, protože v žádných písemných pramenech se nevyskytuje. Předpokládá se však, že hrad vznikl někdy ve 14. století, aby ještě v I. polovině století následujícího zanikl. Možná i proto někteří odborníci období založení hradu stále častěji posouvají do období let 1320 až 1335. A hned na úvod musím zájemce o návštěvu tohoto místa upozornit na fakt, že výstup ke zřícenině rozhodně nepatří mezi nejpohodlnější.
Pozůstatky hradu Pleče nad Jindřichovem lze nalézt na východním konci úzkého skalního ostrohu, nacházejícího se nedaleko soutoku potoku Staříč s říčkou Branná. Za úzkou přístupovou šíjí a příkopem bylo umístěno přibližně 25 metrů dlouhé předhradí obdélníkového půdorysu. To bylo obehnáno palisádou a veškerá zástavba byla dřevěná. Protáhlé – rovněž úzké - hradní jádro bylo umístěno nad šíjovým příkopem a využívalo celkové terénní dispozice. Nad šíjovým příkopem a nad jižním svahem bylo jádro chráněno asi 2,5 m silnou plášťovou hradbou. S nejvyšší pravděpodobností se jednalo o bezvěžový typ hradu. Za východní hradbou jádra stávaly další budovy, převážně hospodářská stavení.
Hrad zřejmě vznikl jako nutná protiváha k nedalekému hradu Kolštejn, který byl v té době obsazen loupežným Janem Wüstehubem (i když jsem četl také názor, že tento hrad byl pouhým předsunutým opevněním právě Kolštejna). A protože toho z hradu opravdu moc nezbylo (ale nemusíte se bát, že by se jednalo jen o nějaké příkopy a terénní náznaky), je dobré spojit návštěvu tohoto místa s jinou zajímavostí v okolí. Ti, kteří se vydají „kolmo“ vzhůru, budou navíc odměněni zajímavými skalními útvary pod hradem. Koneckonců jsme v turisticky atraktivní oblasti Hrubého Jeseníku.
A jak se k hradu nejlépe dostanete? Kolo nebo auto necháte u jednoobloukového „viaduktu“, pod kterým vede silnice na Habartice. Pokud jedete vlakem, vystoupíte ve stanici Jindřichov na Moravě a po silnici se vydáte směrem na Hanušovice. U zmíněného mostku je už trasa společná. Ve chvíli, kdy železniční trať klesne na úroveň okolního terénu, ji přetíná takřka neviditelný přejezd (nebo spíše přechod), označený dopravní značkou. Nad ním se kolem již zmíněné skály musíte vyšplhat až na vrchol hradního vrchu.
Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že pro někoho je výprava na Jindřichovský hrad radostí, zakončenou objevem méně známě hradní zříceniny. Pro jiného se může stát takřka noční můrou a zcela zbytečnou námahou, vyvinutou v nebezpečném terénu. Posoudit to můžete sami, ale procházku po lázeňské kolonádě opravdu nečekejte, i když „cesta“ ke hradu má maximálně několik stovek metrů.