Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na jih Moravy, kde nám výchozím místem bude městečko Dolní Dunajovice, kam se lze dostat snadno po hlavní komunikaci č. 52 z Brna na Mikulov, nebo i IDS JmK. z Brna, Mikulova nebo Pohořelic.
Celé území leží na turistické mapě KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a Dolní Podyjí, nebo na podrobné turistické mapě 1:25 000 Zahrada Evropy, zpracované zdejšími mikroregiony (Mikulovsko, Lednicko-valtický areál a Čistá Jihlava).
Hřeben Dunajovických vrchů je významným vyhlídkovým místem, v Jarním období pak i jedinečnou podívanou na zdejší stepní květenu a prohlídka zdejších rozlehlých vinic a možnost ochutnávky vín místních vinařů.
Celým hřebenem sice nevede žádná značená turistická cesta, ale je zde řada dílčích přístupových cest, kterými lze na hřeben vyjít a dle libosti zase jinde sejít. Chce to mít sebou pouze kvalitní turistickou mapu, která vás bezpečně zdejším územím provede. Je jedno, zda bude v papírové či elektronické podobě, ale ta první je zatím snadněji zvládnutelná i dostupná.
Dolní Dunajovice jsou i rodnou obcí významného evropského politika německé národnosti dr. Karla Rennera, který byl nejprve rakouským kancléřem a později i rakouským prezidentem. V místě jeho rodného domu je zbudován památník česko-rakouského sblížení.
Přirozeným centrem a výchozím místem je obec Dolní Dunajovice. Nachází se zde několik stylových venkovských pensionů i restauračních zařízení s celodenním provozem. Jsou zde i dvě vinotéky, kde si lze nejenom zakoupit, ale i ochutnat vína zdejší produkce a od prodejců se dozvědět mnoho zajímavého o víně a jeho pěstování a zpracování.
Pochopitelně jedinečné rozhledy z bezlesého hřebene po širokém okolí v kteroukoliv roční dobu. Zajímavý pohled na zdejší vinohrady (v měsících září a říjnu raději přímo do vinohradů nevstupujte z důvodu možného konfliktu s ostrahou vinic) a v Jarním období úžasná pestrost zdejší stepní květeny.
Na několika vrcholcích a svazích hlavního hřebene leží rozlehlá Národní přírodní památka Dunajovické kopce o celkové rozloze 107 ha, která je doposud, tak jako většina významných přírodních objektů přístupná bez vstupného, pouze se vyžaduje ohleduplnost turistů a dodržování návštěvního řádu chráněného území. Na čtyřech místech u přístupových cest jsou informační tabule.