Loading...
V Chorvatsku se nachází jeden z nejkrásnějších a nejproslulejších národních parků – Plitvická jezera, součást světového dědictví UNESCA. Pověst: Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili byť i o jedinou kapku vody. Nad lidem se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem a hromy přivolala vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila jezera. Park: Národním parkem bylo toto místo vyhlášeno již v roce 1949 a je také součástí světového dědictví UNESCO. Tato oblast jistě patří k nejkrásnějším místům Evropy. Rozkládá se v horské krajině v nadmořské výšce kolem 600 m obklopená hustými bukovými a jedlovými lesy, zčásti i pralesy a můžeme zde nalézt na 16 větších i menších jezer s křišťálově čistou vodou modrozelené barvy. Celý vodní systém je zásobován vodou z mnoha malých říček a potůčků a jezera jsou vzájemně provázána soustavou mnoha kaskád a vodopádů, které vznikly nárůstem krápníkové hmoty. V průběhu mnoha tisíciletí tak voda postupně utvářela tuto krajinu, omílala skály a vytvářela nádherné přírodní scenérie. Postupným usazováním vápence zde pak vznikaly překážky dotvářející celkový ráz KRAJINY. Tyto usazeniny pak postupně pokrývají i dna jezer a dávají vodě její jiskřivou krásu. Celý park se rozkládá na území téměř 30 000 hektarů a vyskytuje se zde velké množství různých druhů zvířat i rostlin, včetně hnědého medvěda a vlka. Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz Výlet: V případě, že se rozhodnete park navštívit, je možné se tam dostat magistrálou spojující chorvatské hlavní město Záhřeb s Dalmácií a díky významnosti tohoto místa jsou příjezdové cesty velice dobře značené. Ubytování je možné v řadě soukromých objektů i hotelů. Park je možné navštívit v průběhu celého roku, přičemž v zimě se Vám naskytne jedinečný pohled na zamrzlá jezera a vodopády vytvářející poutavé ledové kreace. Pro návštěvníky jsou pořádány okružní jízdy ve speciálních vyhlídkových vozidlech a loďmi na elektrický pohon. Nejprve jste lodí přepraveni přes jezero a ocitnete se tak ve vodním království, kde přímo mezi stromy, ale i všude kolem Vás tečou zurčící potůčky. Po parku se pohybujete pěšky po upravených dřevěných chodníčcích a stezkách a ocitáte se tak přímo mezi říčkami a jezery. V případě, že už se budete cítit zmoženi, je možné dopravit se ke vchodu speciálními vyhlídkovými autobusy, které Vás zdarma odvezou od zastávek nacházejících se v blízkosti jezer. Délku prohlídky je možné upravit podle Vašich možností od několika hodin po i několik dní. Park je otevřený denně od 8 do 18 hodin a cena vstupného se pohybuje pro dospělého v závislosti na sezóně od 50 do 95 kun (1 kuna je zhruba 4 Kč). V okolí pak můžete navštívit například lyžařské sjezdovky (v zimě), jeskyně, starodávny mlýn, vyzkoušet si rafting a mnohé další. Doporučujeme: Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz
Plitvická jezera se nacházejí v Chorvatsku poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou, většina návštěvníků z Čech volí tento výlet buďto cestou na dovolenou k moři, případně na zpáteční cestě. My jsme si udělali celodenní výlet z ostrova Losinj, vyráželi jsme tedy brzy ráno, trajektem z přístavu Merag na ostrov Krk, pár desítek kilometrů podél pobřeží po Jadranské magistrále s výhledem na spoustu zejména neobydlených ostrovů se strmými holými a skalnatými stěnami. Pak jsme se vydali přímo do vnitrozemí přes vápencové horské masívy, kde jsme hledali a vytahovali svetry (a že jsme jich v autě neměli moc, přijížděli jsme od moře...). Jako mávnutím kouzelného proutku se ze slunce a tepla ocitnete v mlze a asi 10 stupních.
Jak sjíždíte dolů a blížíte se k Plitvickým jezerům, dostáváte se opět do poměrně hustě vesnicemi zastavěné oblasti. Chvilku jsme měli pocit, že jsme se ocitli mezi nějakými slumy, obydlenými nepřizpůsobivým obyvatelstvem, ale chyba lávky. Jakmile se dobře rozhlédnete kolem sebe, všimnete si rozstřílených zdí například kostela či školy (což byl zvlášť tristní pohled) a "docvakne" vám, že se tudy prohnala válka. Některé domy jejich obyvatelé vůbec opustili a jako memento ční k nebi někde již jen zdi prorůstající stromy a lebedou, jinde se staví, někde je opraveno. Ale stopy války tu jsou navzdory několika letům viditelné všude. Vedle vybydlených domů kypí ovšem nový život a protože jedeme na zářijový výlet, pod stromy jsou natažené plachty a sklízejí se olivy. Děsivě působí množící se cedule s lebkou a zkříženými hnáty, jak se blížíte k hranici s Bosnou a Hercegovinou, ještě dnes jste upozorňováni na to, že zde může být zapomenutá mina.
S tím vším kontrastuje nádherná příroda a úhledné vesničky, po cestě je rozhodně na co se dívat.
Plitvická jezera jsou obrovským areálem a ač i jednodenní výlet je nezapomenutelným zážitkem, rozhodně si je nestihnete prohlédnout celá; na to byste potřebovali nejméně týden. Navzdory tomu, že je září a všední den, parkoviště je plné automobilů ze všech možných zemí, Francií počínaje a Polskem konče, kdekdo se chce vidět místa, kde rudý náčelník projížděl na kánoi... Jen stěží hledáme místo na zaparkování.
Ke vstupence dostanete plánek s jezery a můžete si zvolit z několika pohlídkových tras. V ceně je zahrnuta i cesta parkem autobusem a lodí. Cesta autobusem, obzvlášť v připojeném přívěsu, je hotovou lahůdkou pro člověka, který má hrůzu z výšek; pohled do strží po jedné straně mi vůbec nedělal dobře. Ovšem cestu jsme ve zdraví přežili, za zvuků harmoniky, kterou vytáhla skupina ruských sportovců v teplácích a za zpěvu jejich národních písní, což v tomto prostředí působilo vskutku surreálně...
A pak už hurá procházet se mezi jezery, která naprosto překonala představy, které jsme si s sebou přivezli. Velkých jezer je šestnáct a jsou vzájemně propojena vodopády a kaskádami. Z jejich barev přecházejí oči, jsou vskutku tak neuvěřitelně modrá či zelená, jak ukazují prospekty. Po hladinách plují spousty vodních ptáků, ve vodě se prohánějí snad miliardy amurů, kaprů a pstruhů. Kolem cestiček rostou spousty květin, které známe většinou jen z květináčů, například krásné divoké cyklámeny (bramboříky). Stromy jsou obrostlé jmelím, přes stěny z trávy a rákosí padá stříbrná voda.
Ve spodní části jsou vidět terasy, tvořené krasovou činností, které neustále mění vzhled jezer. Podobné terásky, v malém, samozřejmě, najdete i na krasových potocích v Čechách, např. v rezervaci Koda u Srbska. I povalené stromy zde zůstávají ve vodě a vápenec je postupně "obaluje", takže vypadají přímo snově.
Zářijové barvy stromů kolem jezer jsou neuvěřitelné, zelená přechází do červena, žluta i hněda a v kontrastu s bílými skalami a jasně modrou vodou tvoří nezapomenutelnou podívanou. Všude jsou upozornění, že nemáte scházet z cestiček a je dobré tato upozornění neignorovat. V lesích kolem PLITVICKých JEZEr totiž žijí medvědi a setkání s nimi by bylo nejspíš stejně nepříjemné, jako srážka se zapomenutou minou. Přírodě PLITVICKých JEZEr možná prospělo, že si odpočinula během válečného konfliktu od lidí, ale minové nebezpečí podle upozornění hrozí ještě stále i tady.
V okolí PLITVICKých JEZEr, pokud zde budete chtít setrvat déle, narazíte na spoustu penzionů a hotýlků stejně jako restaurací. Hotel se nachází i přímo v areálu PLITVICKých JEZEr. Narazíte zde i na různá občerstvení, nabízející klasiku: grilované kuře, šašlik, skvělé chorvatské koblihy, jablečné a fíkové koláčky... Ceny jsou poněkud vyšší, což odpovídá lokalitě.
Celkově z výletu převládalo jen nadšení a slíbili jsme si, že se určitě vrátíme...
Ufff, ceny. Počítejte s tím, že peněženka utrpí, naše malá výprava, čítající tři dospělé lidi, dvě děti a psíka "vyplázla" za vstup na jeden z menších okruhů téměř sto euro. Na druhou stranu, zážitky za to každopádně stojí, protože ač je naše země krásná, Plitvická jezera tu prostě nemáme:-)))
A narazíte-li v horách na prodejce, který bude mít na stolečku před sebou kola domácího kravského, ovčího i kozího sýra, zastavte a kupte si ho. Je vynikající a v naší zeměpisné šířce nic podobného nenajdete.