Po stopách Rožmberků - z Kratochvíle do Třeboně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Okružní cesta vede na zámek Kratochvíle, do Prachatic, Českého Krumlova a symbolicky cestu zakončíme v Třeboni. Jedeme autem a kocháme se malebnou krajinou Jižních Čech.
Za čím jedeme?
Letos uplyne 400 let od smrti posledního z rodu Rožmberků – Petra Voka. K tomuto výročí se váže celá řada akcí, která má na tento nesmírně významný rod upozornit. Více informací najdete na: www.rozmberskyrok.cz
A protože v Jižních Čechách snad nenajdete místo, které by s Rožmberky nějakým způsobem nesouviselo, můžete si trasu stanovit téměř libovolně…
My začínáme na renesančním zámečku Kratochvíle http://www.zamek-kratochvile.eu . Ten si nechal postavit předposlední z rodu Rožmberků – Vilém. Inspirací k této stavbě mu byla jeho kavalírská výprava do Itálie, kde poznal život tamní šlechty – život volnomyšlenkářský, život v luxusu – což dokládá už samotný název zámku. Kratochvíle byla pro Viléma také určitou nadějí, že se mu právě zde s jeho výrazně mladší (čtvrtou) manželkou konečně podaří zplodit dědice. Jak ale vzhledem k letošnímu výročí víme, potomka se nedočkal. Kratochvíle prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí a dnes je připravena na své návštěvníky v plném lesku. Pokud jste zde ještě nebyli, určitě ji navštivte. Čeká vás bohatá štukatérská výzdoba jednotlivých pokojů a sálů. Z hlediska instalace mobiliáře bylo dbáno o co největší autenticitu – přeneseně se tak posunete v čase o 400 let zpět. Kratochvíle je z architektonického hlediska naprosto jedinečná a to nejen v naší vlasti. Největším tahákem uvnitř zámku je patrně Zlatý sál, který je skutečným důkazem dovednosti a zručnosti tehdejších stavitelů, ale i dnešních restaurátorů (např. nádherná ručně malovaná dlažba).
Necelých 20 km jihozápadním směrem od zámku Kratochvíle dojedeme do města Prachatice http://www.prachatice.cz . I Prachatice patřili asi 100 let Rožmberkům. A není divu, protože se jednalo o významné město z pohledu obchodu se solí, což byl tehdy náramný zdroj příjmů! Z pohledu dnešního návštěvníka Prachatice zaujmou především nádherným historickým centrem města, které bylo v 15. století opevněno kamennou hradbou. Jako ideální se pro vstup do města jeví Dolní (Písecká) brána. Za branou vlevo najdete kostel Sv. Jakuba, pokud půjdete vpravo otevře se vám výhled na Velké náměstí. V jeho středu uvidíte fontánu, jednotlivé domy na náměstí jsou pak pěkně zdobené renesančními malbami. Centrum města je vcelku kompaktní a poklidné – ideální pro procházku či posezení u kávy či oběda.
Posilněni můžeme vyrazit dále na jih, do turistické perly naší vlasti – do Českého Krumlova. O něm jsem na Turistice psal již dříve – viz: https://www.turistika.cz/vylety/cesky-krumlov-podzimni-navsteva , proto bych tentokrát zmínil „jen“ novinky, které jsem při naší návštěvě zaznamenal. V první řadě to je otevření hradního muzea (otevřeno v lednu 2011). Muzeum je doslova napěchováno exponáty – od porcelánu po dobové vybavení kanceláře místního správce. Část muzea je pochopitelně věnována i Rožmberkům. Muzeum najdete v prostorách pod zámeckou věží, jejíž návštěvu si rozhodně také nenechte ujít, protože z ní budete mít celý Krumlov doslova „na dlani“. A to nejlepší na závěr – pro návštěvu hradního muzea, zámecké věže, Fotoatelieru Seidel a Egon Schiele Art Centrum můžete využít „Český Krumlov Card“ – více informací na: http://www.ckrumlov.info/docs/cz/atr422.xml - a tím ušetříte na vstupném.
Náš výlet za Rožmberky můžeme zakončit v Třeboni http://www.mesto-trebon.cz/uvod.html . Do Třeboně se Petr Vok uchýlil po nuceném rozprodeji rozsáhlého panství Rožmberků právě z Krumlova. Dluhy které zdědil a částečně sám vytvořil byly v přepočtu ve výši cca 4000 kg zlata. Poslední z rodu Rožmberků zemřel na zámku v Třeboni 6.11.1611.
Při návštěvě Třeboně si nenechte ujít prohlídku zámku a příjemnou procházku z náměstí po hrázi rybníka Svět (hráz je zpevněna nádhernými duby) ke Schwarzenberské hrobce. Pokud si ale chcete Třeboň opravdu užít, vyrazte sem na pár dní na dovolenou a určitě si sebou vezměte kola. Rovinaté nenáročné cyklostezky se hodí i pro děti a v kraji plném rybníků a zeleně si krásně odpočinete…
A pokud už budete v Třeboni, byl by hřích nenavštívit zde vyhlášenou restauraci Šupina a Šupinka a nedat si nějakou tu rybí specialitu!!!
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výše popsaný výlet se dá stihnout za den, ubytování tedy není nutností - ale pokud si to rozdělíte do více dnů, zase toho víc uvidíte .
Šupina v Třeboni a např. Kapří hranolky, nebo jiné rybí speciality
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jižní Čechy jsou krásné a vždy se tam rád vracím. Na všech výše jmenovaných místech jsem již dříve byl, až na zámek Kratochvíle - tam jsem byl prvně a s klidným svědomím vám mohu jeho návštěvu doporučit.
Ostatní informace
Další informace z JČ kraje najdete na: http://www.jiznicechy.cz/cs-CZ/uvodni-stranka.html