Poděbrady, Libice, Čáslav
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Vyjel jsem vlakem z Prahy a moje první zastávka byla Poděbrady. Prošel jsem si lázeňské město, podíval se na hrad, zašel do cukrárny na zmrzku a pokračoval dále vlakem do Libice nad Cidlinou. Zde, na konci obce je památník vyvraždění Slavníkovců. Každý správný Čech, by měl toto místo našich pradávných dějin navštívit. Odtud jsem pokračoval opět vlakem do svého bývalého bydliště, do Čáslavi. Krásné město, spojené s Janem Žižkou v dávné době a vojenským letištěm, v době současné.
Za čím jedeme?
Poděbrady zná snad každý z nás. Lázeňské město, hlavně na srdeční problematiku. Na náměstí je hrad a kousek od něho, v dolní části, je socha slavného rodáka-Jiříka z Poděbrad. Co více dodávat.
Libice nad Cidlinou dříve obývali Slavníkovci, ale jelikož šlo o mohutný a silný rod, tehdejší mocenská garnitura tam jednoho veera vtrhla a Slavníkovce, až na jednoho, povraždila. V těchto místech vznikl památník, který je hojně navštěvovaný. V obci je na Městském úřadu i pamětní místnost, která je v současné době z havarijních důvodů uzavřena. Dle slov starosty tak bude asi až do podzimu, z finančních důvodů.
Čáslav a její spojení z Janem Žižkou byl další můj cíl. Na náměstí je kostel, v němž byla nalezena lebka Jana Žižky a asi o dvěstě metrů dál jeho socha. Po něm je i samotné náměstí pojmenováno. Mimo město, v bývalém vojenském prostoru, ve směru na Golčův Jeníkov, je v současné době umístěno Muzeum zamědělské techniky. Vřele doporučuji shlédnout zajímavé exponáty.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve všech třech městech jsou bohaté možnosti se občerstvit i najíst. Já jsem navštívil restauraci poblíž nemocnice v Čáslavi a kavárnu na hlavní ulici k náměstí, kde jsem se posilnil zákuskem a kávou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tento výlet byl zaměřen spíše na historii a tak jsem byl, jako její velký příznivec, plně spokojen se vším.
Ostatní informace
Vstupy se platí na hradě v Poděbradech a do Městského muzea a Muzea zemědělské techniky v Čáslavi. Na posledním jmenovaném jsem platil 50 kč, ve dvou zbývajících jsem nebyl z časových důvodů. Ceny tedy nevím.