Kam a jak jedeme?
Když jsme letos vyrazili
za zajímavostmi nejzápadnější části naší republiky, vedla naše cesta přes obec se zříceninami, tak jsme se tu samozřejmě zastavili. Až na místě jsme si uvědomili, že jsme zde před 8 lety byli, když jsme tady projížděli na kole. Mezitím se tu však leccos změnilo, takže si to jdeme znovu všechno prohlédnout.
Za čím jedeme?
Obec se rozkládá 5 km severně od Aše, převážně na levém břehu Ašského potoka. Její historie je úzce spjata s historií hradu Neuberg, který se rozkládá na ostrohu západně od obce.
Románsko-gotický hrad byl založen pravděpodobně na počátku 13. století nad obchodní cestou z Aše do Saska, je to nejstarší památka na Ašsku. První písemná zmínka je z r. 1288, kdy umírá tehdejší majitel hradu pán z Neubergu a císař Rudolf Habsburský hrad předává jako léno pánům z Plavna. Ti z hradu často vyjížděli jako loupeživí rytíři přepadávat kupce na obchodní stezce, proto ho napadlo vojsko krále Karla IV. a hrad poškodili.
Od roku 1344 skupuje veškerý majetek Neubergů jejich spřízněný rod - Zedtwitzové, kteří měli na hradu své centrální sídlo. V blízkosti hradu si postavili v letech 1470–1490 kostel Dobrého pastýře. Ve 2. pol. 17. století ho přestavěli, bylo potřeba ho zvětšit. Věž ponechali, loď přestavěli v barokním slohu. Cenné dřevěné vybavení kostela je původní. Není tam žádný hřebík, jen dřevěné kolíky. Při naší druhé návštěvě byl kostel již pěkně opraven.
Když hrad r. 1610 vyhořel, již nebyl opraven a Zedtwitzové se přestěhovali do svých zámků, které v okolí vlastnili. Toto panství neprodali a vlastnili ho až do r. 1945.
Severně od hradu, v jeho těsném sousedství, si postavili zámek, kterému se později říkalo Horní zámek. Ke stavbě použili materiál z hradu, jen 22 metrů vysokou kruhovou věž nechali stát. Když byl poničen Švédy a pak ještě na konci 17. století, byl původně trojkřídlý zámek byl přestavěn na dvoupatrovou budovu. Měli zde i svůj vlastní pivovar. Zámek r. 1902 vyhořel a zůstal opuštěn. Dnes stojí pouze zbytky obvodových zdí.
Panství sice stále vlastnili Zedtwitzové, ale větvili se na různé rody. Příslušníci jedné této větve si postavili Nový zámek severozápadně od Podhradí. I ten zůstal opuštěn a v 60. letech 20. století byl zbourán. Snad tam jsou prý zavalené sklepní prostory.
Poslední zámek, který si v pol. 18. století Zedwitzové postavili, byl Dolní zámek – západně od věže. Patrová budova měla dřevěné nebo hrázděné 2. patro. V 1. pol. 19. století ho rozšířili - přistavěli dvě kratší křídla. Ještě v 50. letech 20. století zde zámek stál. Byly zde kaceláře státního statku, k původnímu účelu se využívali i konírny. Nějaký čas zde bylo i kino. Pak budova zůstala opuštěn a začala se rychle rozpadat. Kolem r. 1965 byl zámek zbourán. Nyní jsou vidět jen základy a zarostlé zbytky spodních místností.
Podhradí bylo před 2. světovou válkou samostatnou obcí, měli zde i svoji školu. Živilo je zemědělství, textilní továrna a papírna. Po vysídlení Němců byla obec téměř vylidněná.. Byla připojena k vesnicím Doubrava a Kopaniny, r. 1975 k Aši. Od r. 1990 je opět samostatnou obcí. Má dokonce i vlastní znak a vlaku.
Až po r. 2000 se začalo se záchranou posledních zbytků hradů a s jejich opravou. Byly vysekány náletové dřeviny, vyrobené dřevěné schůdky pro snadnější přechod mezi jednotlivými částmi, v areálu vede krátká historická naučná stezka s 10 hezky zpracovanými zastaveními, které v češtině a němčině informují o jednotlivých dřívějších stavbách a dokumentují to dobovými fotografiemi. Dokonce je zpřístupněna 22 metrů vysoká věž hradu, která měla čtyři podlaží. Vstupovalo se do ní po žebříku – úzký vchod byl asi 8 m nad zemí, který vedl do malé okrouhlé místnosti. Nahoře na věži byla místnost s pěti vyhlídkovými okny a zastřešená galérie se stříškou, kudy chodili stráže. Dnes se do věže vstupuje po vnějším kovovém točitém schodišti. Není však volně přístupná. Na věži jsou uvedeny telefony, kam je možno volat každou neděli od 13 do 15 hodin (p. průvodce 792270243) nebo ostatní dny je možno volat starostce (736420220) nebo se domluvit v místní restauraci Ve školce. My jsme nikoho nesháněli, stačil nám rozhled na areál z horní části schodiště.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u hradu možnosti nejsou žádné. K restauraci Ve školce se jde od kostela nahoru. Otevírají však až v 15 hodin, v úterý a ve středu mají zavřeno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám, jak se to tady mění k lepšímu, jak se místní o svoje památky starají a jak je chtějí návštěvníkům přiblížit. Naučná stezka je skutečně moc hezky zpracovaná.
Ostatní informace
Okolo kostela a zříceniny vedou dvě turistické trasy – po zelené se dostanete ze žel. stanice Podhradí do žel. Stanice Hazlov (20 km), po modré ze žel. stanice Studánka přes
rozhlednu Háj do Aše (10 km). Pod hradem vede i cyklotrasa.
Poslední aktualizace: 13.11.2019
Podhradí - zřícenina hradu Neuberg, starého a nového zámku na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Podhradí - zřícenina hradu Neuberg, starého a nového zámku
Zajímavé fotografie mě zavádí do vzpomínek na expedice v Řecku a Itálii. Nevím čím to je.