Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Na kole
Krásné počasí nás vylákalo odpoledne po práci na kolo. Vzal jsem si sebou mobil a rozhodl jsem se nafotit pěknou podzimní přírodu v okolí Bratislavy a popsat pro Vás tento výlet.
Vyjeli jsme z Devínské Nové Vsi (DNV), při příjezdu autem je možné jej zaparkovat Na hriadkach v blízkosti cyklistické cesty ( je tam i restaurace). Tato cyklistická cesta začíná v Devíne pod hradem, pokud by jste vyjeli z Devina a budete tam parkovat, uhradíte parkovné. Do DNV je to cca 5km.
Cyklistická cesta vede okolo řeky Moravy pod železničním přejezdem Devínska Nová Ves - Marchegg (AT), po asi 9 km je vidět před námi schátralý objekt bývalé pohraniční stráže a pokračuje vlevo směr Vysoká až k hranici s ČR. U odpočívadla odbočujeme vpravo, u železničního přejezdu se setkáváme s členy našeho cyklistického klubu Falange, přes přejezd jedeme po nové cyklostezce pak přes nadjezd nad dálnicí Brno - Bratislava a jsme v Stupave. V Stupave u kostela sv Štefana odbočujeme do parku, vlevo vidíme sportoviště - koupaliště, tenisové kurty, fotbalový stadion. a pokračujeme po silnici směrem na obec Borinka.
Abych nezapoměl, v Stupave u kostela sv.Štefana , římsko - katolického chrámu postaveného v polovině 14. století původně jako kostelní hrad bývá v měsíci červenec start horského cyklomaratónu . Jeho trasa vede ze Stupavy po žluté turistické značce a pokračuje lesními cestami a terénem směrem na Biely kríž.
My pokračujeme parkem až na silnici, která vede směrem na Borinku. Vlevo je vidět zřícenina Stupavského kamenného hradu, postaveného v druhé polovině 13. století, později známý pod jménem Pajštún. Na něj vede vícero turistických značek ze Stupavy, Košarísk a z Borinky nejstrmější červená od římsko katolického kostela z roku 1864 vlevo. Vpravo od kostela po červené je možné se dostat do poutního místa Marianky.
Začíná stoupání až na konec Borinky, potom mírný sjezd k potoku, odkud vede vpravo taktéž turistická značka na hřeben, přejedeme silniční most nad potokem a dostaneme na rozcestí. Cesta vpravo je kvalitní, nově vybudovaná, stoupání je ale prudké a cesta bývá občas uzavřená závorou ( pozor při případné opačné jízdě hlavně za snížené viditelnosti). My jedeme rovně dolinou Prepadlé nad Borinkou do osady Medené hámre. V této osadě se dnes nachází několik "horární" , chat a malá baroková kaplička sv. Michala archanděla a lom.
Před cca 300 lety tady vznikly manufaktury na spracování mědi, tzv. medené hámre, kde se v pecích tavil měděný šrot. Vyráběly se zde kotle, nádoby, součásti lihovarů a cukrovarů. Lom byl kdysi rájem pro horolezce, osobně jsme tam vylezli několik horolezeckých cest, teď je prostor uzavřen a aktivity tam projevují ochranáři a jeskyňáři. Cesta sem trvá pro zdatnější cca 1:20 jízdy.
Vlivem deštů se tady často vyléval potok, cesta je rozbitá, průjezdná na horských kolech (dá se opatrně i na kolech turistických), na silničních kolech je lépe zvolit níže položenou odbočku vpravo, ale jak bylo výše uvedené, je tam náročné stoupání pro ty zdatnější.
Dojedeme na křižovatku, tachometr ukazuje 30km, cesta rovně vede na Košariská, rekreační oblast Bratislavy, kde se nachází vpravo areál bývalého pionýrské tábora, kousek od něj je lesní restaurace. Pokud bychom jeli rovně dostaneme se po krátkém stoupání na vrchol a je pak možno pokračovat po nové cestě z kopce k přehradě u obce Lozorno.
My však pokračujeme vpravo, na dalším rozcestníku nás informují turistické a cyklistické značky, stoupáme až do výšky 700m n.m., vpravo vede cesta k meteorolické stanici na Malém Javorníku ( přístup povolen pouze při časovce do vrchu s názvem Svätojurský blesk ) a mírným sjezdem se dostaneme na Biely kríž.
Odtud se dá dostat do městské části Bratislavy - Rače, my pokračujeme dolů místy prudkým sjezdem okolo Červeného kríža na Železnú studničku, okolo cesty je dostatek cykloturistických značek i map, u jezírka odbočíme pro spestření vpravo prudkým stoupáním na Kačín ( hospoda v provozu v So a Ne, někdy i s trempy a hudbou) směrem na městskou část Lamač a odsud cestou domů do DNV.
Tachometr nám vykázal ujetých 56 km, nastoupali jsme cca 800m a cesta nám trvala čisté jízdy 2:30 hod.
Na podzim je potěebné mít časovou rezervu minimálně jednu hodinu čisté jízdy + čas na případné fotografování.
Chtěli jsme spojit cyklistiku za pěkného počasí v přírodě, udělat pár fotek pro sebe a potom mě napadlo podělit se svými zážitky i s ostatními.
Jíst se dá v Stupave, Borinke, na Bielom kríži v So a Ne pokud je pěkné počasí, na cestu doporučuji si vzít pití aspoň do bidonu 0,75lt + tatranku.
Při pěkném počasí je příroda do Stupavy a od Borinky balzámem na duši.
Cestu nedoporučuji absolvovat v době povodní, cyklistický chodník od DNV po železniční přejezd do Rakouska je pod vodou, přesto mi nedalo a párkrát jsem tom projel vodou , jednou dokonce jsem měl vodu až po rámovou trubku, pocit byl neskutečný, adrenalín stoupal.
Při neznalosti trasy však hrozí utopení kola po sjetí z chodníku!!!