Poznáváme Slovensko – 3. den – dopoledne: Bratislava/Děvín - zřícenina hradu a archeologické vykopávky
Čtvrtek 20. 7. 2023 - dopoledne
I když v noci neklesla teplota pod 22, spali jsme docela dobře. Oba jsme se vzbudili v půl páté. Včera večer Ota vykřikoval, že vstaneme v 5, abychom ještě za ranního chladna byli v Bratislavě. Teď prohlásil, že ještě není vyspalý. Otočil se a spí dál.
Vzbudila jsem ho v 7. Venku to po rámu skoro studeně fouká. Již v půl deváté odjíždíme. Mám vytypované parkoviště, odkud bychom mohli vyrazit do Starého města i na Bratislavský hrad. Nejdřív Ota nestačil odbočit. Když se nám s minimálním zdržením podařilo se vrátit k vytypovanému místu, tak se tam něco děje, silnice je uzavřená, na parkoviště se zajet nedá.
A teď to začalo. Ota jede dál, já se snažím zorientovat v mapě a nasměrovat nás do parkovacího domu. Tam by to mohlo být fajn, byli bychom i ve stínu. Jenže Ota na můj pokyn Odboč jede dál z města ven. Že zaparkujeme někde na okraji. Marně říkám Odboč, Zastav, ať něco vymyslíme. Nakonec zastavuje na velkém parkovišti téměř na okraji, kde za hodinu chtějí 1 Euro. Denní sazba je o něco menší.
Když jsem já včera chtěla Bratislavu zrušit kvůli horku, to neprošlo. Dnes Ota Bratislavu vidět už nechce. Prý sem zajedeme někdy vlakem, až budeme na Moravě. Aspoň jsme viděli most s otočnou restaurací, katedrálu sv. Martina, kde byla korunována Marie Terezie, a včera z dálky samotný bratislavský hrad.
Ota se tváří hrozně a chce pryč. Nesměle jsem navrhla, zda zajedeme aspoň na Děvín. Tam chci skoro raději než do města. Kupodivu, to prošlo. I tu cestu jsme zvládli perfektně. Dokonce na mnou vyhlédnutém parkovišti blízko přístaviště na Dunaji se neplatí. Ota se v autě ještě tvářil všelijak, ale když to vše vyšlo, ožil a už je zase spokojený.
Scházíme k řece a jdeme po cyklotrase. Za chvilku vidíme první věž hradu, za chvíli už dvě věže a hradbu, která je spojuje. Nevím, kam se dřív dívat. Zajímavý je i provoz na Dunaji.
Naši pozornost upoutala pravděpodobně soukromá vila s majákem. Před ním je sedící socha vojáka Rastislava. Marně jsem hledala, zda má nějakou souvislost se Štefánikem. Až pak jsem si uvědomila, že Rastislav byl zakladatelem zdejšího hradu.
Vpravo míjíme mohutnou stavbu Památník regulace Dunaje z r. 1896. Byl postaven ze žulových kvádrů při tisíciletém výročí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny. Postavili ho státní a soukromí regulátoři toku řeky.
Podle silnice jsou různé převážně kamenné skulptury. Mezi nimi vyniká obrovské srdce z ostnatého drátu tzv. Srdce Evropy. Jeho vznik souvisí s Něžnou revolucí a pádem komunismu. Původně byl na rakouské straně Dunaje, kam ho dne 10. prosince 1989 instaloval mladý výtvarník Daniel Brunovský. Tam prý byl plot z ostnatého drátu, který odděloval Československo od západních států Evropy a který se 1. prosince 1989 začal symbolicky stříhat. V 90. letech 20. století ho odnesla povodeň. Proto o 20 let později si výtvarník tuto výrobu zopakoval a znovu vytvořil z ostnatého drátu srdce, které bylo k 20. výročí Sametové revoluce odhaleno na Hviezdoslavově náměstí a sem později přestěhováno. Je vysoké 4 m, široké 5 m a váží přibližně 4,5 t.
Přicházíme k soutoku Dunaje a Moravy, která přitéká po česko-slovenské hranici. Toto místo je tzv. Děvínská brána, kterou Dunaj cestou z Rakouska protéká, aby dál pokračoval na Slovensku, i když dost často na slovensko - rakouských hranicích.
Pod hradem – blízko soutoku byl 17. listopadu 2005 odhalen památník Brána svobody na památku čtyř stovek mužů a žen, kteří zemřeli na hranicích bývalého Československa při pokusu o útěk za "Železnou oponu" v letech 1945 – 1989 nebo byli násilně ze své vlasti vyhnáni. Památník znázorňuje rozstřílenou bránu, uvnitř které je zbytek zdeformované kovové mříže.
Jen kousek dál u řeky Moravy je 3 m vysoký Památník železné opony, který je vyroben ze svařených kusů železa a bronzových desek s textem. Vznikl z iniciativy britské ambasády - královna Alžběta si přála zde při své návštěvě Slovenska odhalit památník, což se jí 23. října 2008 podařilo.
Až potud jsme hrad jen obcházeli a kochali se pohledem na něj. Snad nejvíc naši pozornost přitahuje malá polygonální osmihranná bašta s cimbuřím zvaná Jeptiška, ale také Panenská věž. Je vysoká 4,88 m a má průměr 2,8 m. K ní se vztahuje pověst: hradní pán Mikuláš unesl krásnou Margaretu. Když chystali svatbu, tak se její příbuzní lstí dostali do hradu. Oba milenci se schovali do této věžičky. Při jejím dobývání Mikuláš zahynul, nešťastná dívka skočila do Dunaje. Tím se vysvětluje jméno věžičky. Je to jediný pozůstatek několika strážných věžiček na jižním úbočí. Vpravo od ní je ve skále gotický portál, který je vstupem do tzv. tunelové jeskyně. Je dlouhá 11,5 m a vysoká téměř 9 m. Vede přes celý hradní kopec.
Hrad se vypíná na skalním ostrohu nad soutokem Dunaje a Moravy. Patří mezi nejstarší hrady na Slovensku a jeho minulost sahá až do pravěku. Již v 9. století tady kníže Rastislav postavil Velkomoravskou pevnost. Chránila nejen hranici říše, ale i důležitou křižovatku obchodních cest a oba říční brody.
První písemná zmínka o ní však pochází až z r. 1271. Majitelé se střídali, hrad se rozšiřoval. Od r. 1635 ho získal do dědičného vlastnictví Pavel Pálffy. Bylo zde však už jen správní a hospodářské centrum. Úspěšně odolával útokům. Chátrající hrad až r. 1809 zničila napoleonská vojska. Od 30. let 20. století se zde provádí archeologický výzkum. Objevují zde základy různých staveb, které dokazují postupný vývoj hradu.
Konečně se blížíme ke vstupu do hradu. Ota se diví, že tam chci jít. Dnes mám pocit, že se z něj zblázním. Vím, že na hrady moc nechce. Vždy se diví, co na těch pár kamenech, co tam zbyly, vidím. Buď mne nechá to prolézat samotnou, nebo ho to chytne a prolézá to se mnou. Jenže to se většinou vstup neplatí. Teď má asi pocit, že za těch pár kamenů, co viděl zdola, bude platit v Eurech. Moc to nechápu, běžně se neprojevuje jako velký šetřílek. Jenže tohle není normální hrad a já tam chci. To jsem dala dost zřetelně najevo. Nakonec jde se mnou.
U pokladny je pár lidí, ale paní to jde hrozně pomalu. Vidím, že Ota by nejraději odešel, ale už mlčí a trpělivě čeká. Když jsme zjistili, že důchodci platí polovinu, tedy 4 Euro za osobu, jsme příjemně překvapeni. Jen jsem se domnívala, že ke vstupence dostaneme plánek areálu, ale nic takového nemají, ani to tu nevisí. Já mám s sebou naštěstí svůj tablet, kde jsem si na mapy.cz vyznačila cestu přes všechny památky. Tak snad nic nevynecháme.
Vstupujeme do dolního hradu. Jen kousek od vstupu je vpravo nějaká dřevěná stavba na kamenné podezdívce. Šipka nás upozorňuje, že tam jsou základy raně křesťanské kaple již ze 4. století, které byly objeveny při archeologickém výzkumu r. 1975. To Otu zajímá. Na chvilku ožil.
Všichni návštěvníci pak odbočují vpravo do kopce k vlastnímu hradu, Ota chce samozřejmě jít za nimi. Netuší, co vše objevíme, když půjdeme rovně. Sama si nejsem jista tím, co uvidíme, tak mu raději nic neslibuji. Jen jsem prohlásila, že se tam půjdeme podívat, když tam vede cesta. Konečně skutečně ožívá. Před námi vidí odkryté základy různých budov a u toho vždy zajímavé povídání. Konečně je ve svém živlu.
Když se rozpadla Velkomoravská říše, byla v části této oblasti vybudována osada, kde byly domy s jednou nebo dvěma místnostmi. Tady se žilo v 11. - 13. století. Jsou tu podzemní základy strážnice z 2. pol. 15. století. Přicházíme k bývalým hradbám, kde snad bývala brána. Vidíme obec Děvín, kde je dominantou farní původně gotický kostel sv. Kříže.
Míjíme bývalé obydlí s řemeslnickou dílnou z 15. století. Byla tam nalezena část velké pece. Tady byl nalezen 1247 mm dlouhý meč z let 1450 - 1470, který patří ke zdejším nejvzácnějším nálezům.
Na jihovýchodním okraji území jsou zbytky hradeb s baštami a brána, která byla vybudována v období renesance. Překvapuje nás, že jsme jen kousek nad úrovní Dunaje.
Pomalu se vracíme, ale jdeme jinudy – trošku do kopečka.
Tady je poměrně velký areál z období panství Pálffiovců – ze 17. století pocházejí zbytky muničního skladu, který byl vybudován pod úrovní terénu. Vede k němu také do země zapuštěná přístupová cesta.
Nyní z cesty odbočujeme vlevo do kopečka, kde je jednak vyhlídka, ale hlavně tam byl ve 2. pol. 9. století postaven velkomoravský kostel o délce lodě 16,9 metru. Dnes kromě základů je tam i model tohoto kostela. V průběhu následujícího století kostel pravděpodobně zanikl. V jeho blízkosti byly nalezeny základy kruhového půdorysu raně gotické kaple z 11.–13. století. Tady byl nalezen i hřbitov s hroby z období 10. - 13. století, kde byly náušnice, prsteny, náhrdelníky, přezky z pásků, mince, ale i nožíky, chrastítka a další.
Odtud je i zajímavý pohled na hrad.
Opouštíme tento zajímavý vrchol, vracíme se na cestu a míříme k vlastnímu hradu, tentokrát do jeho střední části, resp. do středního hradu. Na nádvoří byly r. 1936 objeveny základy římské stavby ze 4. století (dnes tam jsou naznačeny) a několik desítek hrobů v jihovýchodní části hradního areálu. Uprostřed tohoto prostranství je 55 metrů hluboká hradní studna o průměru 2,4 m, která byla v 15. století vysekána do skály. Stahovala se do ní říční voda, ale byla tam svedena i dešťovka. Tady je i novodobé pítko.
Dominantou jsou však zakonzervovaná zdiva renesančních paláců. V suterénu levého paláce Báthoryů se pořádají výstavy s tematikou historie hradu. Na zdi paláce je pamětní deska z r. 1936, která připomíná 100. výročí historického výletu slovenské mládeže na Děvín, kterou organizoval r. 1836 Ľudovít Štúr.
Na kopečku jsou pak zbytky paláce Garayů. Horní část je upravena na vyhlídkovou terasu, odkud se otevírá výhled do okolní krajiny – na soutok Moravy a Dunaje, ale také na malou baštu na skalním hrotu, která je známá pod názvem Jeptiška, o které jsem se zmiňovala již cestou na hrad.
Už nám zbývá jen ta nejstarší část, která je na nejvyšší hradní skále. Právě v této skále je tzv. tunelová jeskyně o délce 11,5 m, jejíž gotický portál jsme viděli zdola vpravo vedle bašty Jeptišky.
Jdeme na horní hrad – přecházíme krátký můstek přes obranný příkop. Tam jsou dnes akce pro děti. Nejstarší stavbou byla věž o průměru 9,3 m. Nahoře jsou dvě nad sebou umístěné opevněné plochy. V klenutém sklepení jsou vitriny se zde nalezenými předměty. Až tady je plán staveb areálu. Odtud je nádherný výhled na střední hrad a samozřejmě na okolí hradu.
Končíme, odcházíme již nejkratší cestou k pokladně - okolo sochy Slovanky.
Zvládli jsme to vše a jsme skutečně nadšeni. Já to vždy děsně prožívám. Nakonec i Ota je spokojen. Počasí nám docela přálo, tady to profukovalo, takže to horko nebylo až tak hrozné. Navíc si to kvůli tak silným zážitkům ani tolik neuvědomuji.
Plni dojmů opouštíme Děvín a jedeme do Rusovců, samozřejmě opět s problémy. Jednu obrovskou křižovatku jsme nezvládli, ale nakonec se nám to na 2. pokus povedlo. Aspoň něco.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.173, 16.980)
Poslední aktualizace: 1.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Poznáváme Slovensko – 3. den – dopoledne: Bratislava/Děvín - zřícenina hradu a archeologické vykopávky
Hrad Děvín - Děvínská Kobyla - Jezuitské lesy - Slavín
Trasy
Nabízím další skvělou trasu v okolí Bratislavy (Malé Karpaty). Trasa vede od zříceniny hradu Děvín - kde je rozcestník hned pod vstupní branou, vsí Děvín vás vyvede až k mírnému táhlému stoupání na Děvínskou Kobyl…
0.4km
více »
Soutok Dunaje s Moravou
Řeka
Dunaj, druhá největší evropská řeka, pramení v Černém lese (Schwarzwaldu) a po 2857 km dlouhé trase přes 10 evropských států vtéká do Černého moře na území Rumunska.. Povodí Dunaje zabírá plochu 817 000 km2, co…
0.4km
více »
Bratislava trochu jinak
Tipy na výlet
Původně jsem jel natáčet atmosféru Vánočních trhů v Bratislavě, ale nakonec jsem skončil zase v přírodě. Tam si přece jenom člověk víc odpočine. A udělal jsem dobře.
Miluju cestování vlakem, takže i tentokrát jedu z Otrokovic až do Bratislavy vlakem, s jedním přestupem v Břeclavě, což je na pohodu. Do hlavního města Slovenské republiky jsem dorazil kole…
0.5km
více »
Rozcestí Devín - hrad
Rozcestí
Turistický rozcestník pod slovenským hradem Děvín u soutoku řek Dunaje a Moravy stojí přímo u zdejšího parkoviště ve stínu vzrostlých stromů. Z rozcestí se můžeme vydat hned několika směry, ať už po turisticky značených nebo i neznačených cestách. Nejblíže je to odtud přímo na děvínský hrad, na který se dostanete po neznačené, do kopce vedoucí stezce. Pokud se vydáte z…
0.6km
více »
Děvín
Vesnice
Jde o historickou obec, která je dnes součástí Bratislavy. Rozkládá se na nejjižnějším místě Malých Karpat - na úpatí Devínské Kobyly, přímo při soutoku Moravy a Dunaje. Přímo nad obcí se nachází přírodní rezerv…
0.8km
více »
Děvín
Hrad
Hrad se nachází jihozápadním cípu Malých Karpat. Dominantním vrcholem je Děvínská Kobyla. Pod Děvínským hradem začíná červená turistická značka vedoucí až na Duklianský průsmyk. Z městské části Děvínsk…
0.8km
více »
HRAD DEVÍN
Fotogalerie
LINK NA VIDEO: https://youtu.be/2SKxvi5YFqYDevín alebo Devínsky hrad sú zrúcaniny gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, vypínajúce sa majestátne nad…
0.8km
více »
hrad Röthelstein
Zřícenina
Ruiny hradu sa týčia na skale nad hladinou Dunaja neďaleko mesta Hainburg an der Donau pri Bratislave. Na vrchol sa dostanete po krátkom stúpaní a zdolaní schodiska. Vyhliadka je bezpečná, oplotená a udržiavaná. …
2.2km
více »
Na hrad Röthelstein
Trasy
Prechádzku popri Dunaji s minimálnym prevýšením zvládnu aj menšie deti. A bude ich určite baviť.
Chodníček sa vinie popri Dunaji v dĺžke 1,3 km až k samotnej zrúcanine (cca 30-40 minút s deťmi). Z bezplatného par…
3.3km
více »
Detské ihrisko a promenáda Hainburg an der Donau
Zábava, atrakce
Malebné mestečko Hainburg an der Donau nájdete kúsok za bránami Slovenska. Dunajská promenáda s detským ihriskom, historické centrum, ako aj viacero turistických trás lákajú k prechádzke a opakovanej návšteve toht…
3.4km
více »
Hainburg a.d. Donau – historické centrum (Hauptplatz)
Trasa
Za historické centrum zajímavého starobylého dolnorakouského města Hainburg an der Donau můžeme považovat „románsko-gotické“ jádro, obehnané systémem hradebního opevnění, které je prolomeno třemi vstupními branami…
3.5km
více »
Hainburg an der Donau – městské opevnění
Hradby
Hainburg an der Donau je starobylé dolnorakouské město, ležící nedaleko soutoku Dunaje s Moravou, s velkým množstvím středověkých památek. K těm nejzajímavějším určitě patří dochované středověké opevnění, které se…
3.5km
více »
Bratislava, Dúbravka - kostel svatého Kozmy a Damiána
Kostel
Kostel svatého Kozmy a Damiána je jednou z dominant bratislavské městské části Dúbravka, na jejímž západním okraji stojí. Postaven byl roku 1720 na místě staršího předchůdce. Jde o jednoduchou centrální stavbu na netypickém oválném půdorysu. V roce 1766 byla původní dřevěná věž nahrazena současnou zděnou.
3.7km
více »
Hainburg a.d. D. - kostel sv. Filipa a Jakuba (Philippus-und-Jakobus-Kirche)
Kostel
Římskokatolický farní kostel sv. Filipa a Jakuba je jednou z mnoha zajímavých historických památek nejvýchodnějšího rakouského města, tedy šestitisícového Hainburg an der Donau. Starobylé dolnorakouské město, o kterém se říká, že je místem dýchajícím historií, je vzdáleno vzdušnou čarou jen 12 kilometrů od Bratislavy a dokonce pouhé 4 kilometry od soutoku Moravy s Dunajem…
3.8km
více »
Hainburg an der Donau – starobylé město na Dunaji
Město
Toto nevelké historické dolnorakouské město se může pyšnit mnoha zajímavými „nej“. Hainburg an der Donau, nacházející se nedaleko soutoku Moravy s Dunajem (hrad Devín je odsud krásně vidět), je nejvýchodnějším měs…
3.8km
více »
Do Hainburgu za historií i do přírody
Tipy na výlet
Městečko Hainburg an der Donau leží na pravém břehu Dunaje v Dolním Rakousku, vzdálené asi 15 km z centra Bratislavi. Dostat se sem je velmi snadné. Z Bratislavi sem zajíždí linka MHD č…
4km
více »
Hainburg
Město
Starobylé město ležící nedaleko soutoku Dunaje s Moravou s množstvím středověkých památek (dochované opevnění patří mezi největší svého druhu v Evropě) hrálo velkou roli i v dějinách české státnosti. V r. 1252 ze …
4km
více »
Hainburg an der Donau roku 2017
Tipy na výlet
Při občasných cestách do okolí Bratislavy střídáme cesty, aby to nebylo jednotvárné stále po stejné trase. Samozřejmě jezdíme bez dálniční známky. Takže cesta nám slušně ubíhá a nudu z jednotvárnosti neznáme. Tent…
4.1km
více »
Podzimní výlet
Tipy na výlet
Krásné počasí nás vylákalo odpoledne po práci na kolo. Vzal jsem si sebou mobil a rozhodl jsem se nafotit pěknou podzimní přírodu v okolí Bratislavy a popsat pro Vás tento výlet.
Vyjeli jsme z Devínské Nové Vsi (DNV), při příjezdu autem je možné jej zaparkovat Na hriadkach v blízkosti cyklistické cesty ( je tam i restaurace). Tato cyklistická cesta začíná v Devíne pod…
4.6km
více »
Slovensko - Rakúsko - cyklomost Slobody
Most
Rieka Morava je na svojom dolnom toku až po vlievanie sa do Dunaja hranicou medzi Slovenskom a Rakúskom. Z Devínskej Novej Vsi vedie na rakúsku stranu pekný cyklomost s názvom Cyklomost slobody.Most vznikol na trase pôvodného mostu vybudovaného v roku 1771 za čias vlády Márie Terézie. Projekt cyklomosta bol spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Otvorený bol 22. septembra 2012.
Autorom konštrukcie bol Ing. arch. Milan Beláček. Most sa nachádza vo výške 21,5 metra nad riekou Morava a 12,3 metra nad zemou…
4.7km
více »
Rakúsko - Schloss Hof - zámok a barokové záhrady
Zámek
Jeden krásny výlet sme zažili nedávno. Naším cieľom bol zámok neďaleko hraníc Rakúsko-Slovensko. Netradične sme sa k zámku a hospodárskemu dv…
6km
více »
Rakúsko - Schloss Hof - hospodársky dvor
Farma
Minulý týždeň sme navštívili zámok Schloss Hof. Okrem krásnych barokových záhrad a zámku sme obdivovali aj krásne upravený hospodársky dvor s…
6km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Botanická záhrada UK Bratislava
Botanická zahrada
Botanická zahrada v Bratislavě je dobře dostupným místem, z centa se dostanete tramvají č. 4 či 5. Ze zastávky je to už jen cca 100 metrů a stojíte u brány do botatické zahrady. Po zaplacení vstupného (dospělí 3eu…
7.3km
více »
Kamzík -Bratislava
Výletní místo
Obľúbené výletné miesto Bratislavčanov. Kamzík je dobre viditeľný zďaleka vďaka 200 m televíznej veži. V okolí je množstvo cyklotrás, turistických chodníčkov, bobová dráha, zjazdová dráha. Od 30.9.2005 je daná z…
8.5km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislavský hrad
Hrad
Hrad ležící na nejjižnějším výběžku Malych Karpat, svažující se až k Dunaji, kde byl původně prastarý brod na cestě do Podunajské nížiny. Hradní kopec sehrál významnou roli jako slovanské hradiště v období Velké…
9.4km
více »
Bratislava
Hlavní město
Bratislava je hlavním městem Slovenské republiky. Tato metropole na jihozápadě země, přesněji na západním Slovensku, se rozkládá na obou březích řeky Dunaje, druhé největší evropské řeky, na úpatí…
9.7km
více »
Bratislava aneb krásy města, na které jsme téměř zapomněli
Cestopisy
Bratislava byla vždy lokalitou, kterou jsem považoval za totálně nezajímavou až vysloveně odpudivou. Spousta paneláků, velká špinavá řeka a nad ní prapodivná čtvercová stavba s rohovými věžemi, které zde říkají hr…
10km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bratislava - Nový most
Most
Nový most, od roku 1972 do počátku 90. let 20. století most Slovenského národného povstanie, je moderní most přes řeku Dunaj. Vystavěn byl v letech 1967 až 1972. I přes původní nevoli občanů (zapříčiněnou zbouráním v…
10.1km
více »