Jedeme na Posázaví - 5. den - zhruba 14 km dlouhý výlet: rybník Potočiny – tramská osada Měsiční údolí - Konopiště a zpět
Sobota 6. 6. 2020
V noci i ráno u rybníka Potočiny byl úžasný klid, i když ještě ve tři hodiny se v hospodě svítilo. Ani moc velká zima nebyla. Ráno občas projelo auto, možná chataři nebo pejskaři, ale to Otovi nevadilo, spí. Je to hrozný spáč. Je zataženo, tak není proč spěchat.
U auta jsme uvařili čaj, snídani jsme si udělali ve včerejším folií omotaném přístřešku. Bylo poměrně teplo, občas se mraky protrhávají, uvidíme, jak bude. Předpověď neznáme. Z našeho parkoviště vede červená turistická značka do Konopiště. Až tam je to cca 7 km. Vede proti proudu Konopišťského potoka, podle skal, okolo chat. Máme chuť si to projít. Když se nám tam nebude líbit, můžeme se vrátit.
Nevrátili jsme, tedy ne dřív než z Konopiště. Zpočátku je cesta zpevněná. Je tu hodně chat, jsou dost hustě u sebe, ale jsou to převážně hezké dřevěné sruby, které jsou často nalepené ke skalám. Navíc je tu i hodně stromů. Místy jsou skutečně nádherná zákoutí.
Zhruba po 1 km na rozcestí Potočiny zpevněná cesta končí a konečně jdeme opravdovou přírodou, zpočátku pohodlnou lesní cestou. Vlevo jsou skaliska, vpravo potok. Nevím, kolik vody je v něm normálně, ale po těch deštích docela pěkně teče a bublá. Ani těch chat už tolik není. Najednou po dalším asi 0,5 km vidíme totem. Jsme v osadě Měsíční údolí. Dozvídáme se, že byla založena r. 1924 a že je to nejstarší osada v této oblasti a jedna z nejstarších u nás. Tady se nám líbí.
Krajina i cesta je čím dál divočejší, sice jen mírně zvlněná, ale samý kořen, kámen, občas se do cesty připlete skála. Po deštích je silně podmáčená, ale svým způsobem zajímavá a určitě ne jednotvárná. Přes potok vedly úzké, většinou dřevěné lávky. Překvapilo mne však, že jsme na cestě potkali dost cyklistů. Možná netušili, co je čeká. Bylo vidět, že někteří toho měli skutečně dost. Občas se kolo muselo i přenášet. Pěšky to bylo fajn, ale na kole bych to jet nechtěla.
Až k rozcestí Racek (celkem 4 km), kde je stejnojmenná malá vesnička, to bylo skvělé, jen kilometráž na ukazatelích nějak nehrála. Značení bylo však perfektní, i když tady se asi zabloudit nedalo. Teď se šlo asi 1 km po silnici, což po té cestě v přírodě nebylo až tak příjemné, ale naštěstí provoz tam byl minimální. Vlevo od silnice – za potokem jsme zahlédli budovu Plíhalova mlýna. Na hlavní silnici na stejnojmenném rozcestí jsem očekávala nějakou informaci k tomuto mlýnu, ale marně.
Jen kousek se šlo po červené po hlavní silnici z Týnce nad Sázavou do Benešova skoro jen, aby se přešel potok. Pak jsme se už zase ponořili do lesa, občas jsme zahlédli i potok. Na začátku trasy jsme se pěkně namlsali, tenhle úsek už nebyl tak nádherný, ale zase nás na konci čekala odměna - občerstvení. Na parkoviště jsme přišli starou, určitě zámeckou alejí. Před tím jsme si však na pařezu dali svačinu. Při tom jsme konečně viděli, jak se hraje discgolf. V našem okolí vidíme asi tři jamky a dvě party lidí, kteří to hrají.
Na parkovišti na terásce prvního bufetu dáváme pivo Ferdinada. Než jsme se občerstvili, asi 3x sprchlo. Zaslechli jsme, že to je dle předpovědi. Nejraději bych to odpískala a vrátila se autobusem. Jenže wifinu tu nemají a nevím, kde bych nějaké informace hledala. Takže jsme po ničem nepátrali a vydali se zpátky. Drobně poprchávalo od začátku, ale druhou polovinu trasy pršelo vydatně, že jsem nakonec naprosto nesportovně vytáhla deštník. Bylo docela teplo až dusno a v pláštěnce se mi jít nechtělo. To bych ji měla mokrou zevnitř i zvenku - dá se říct, že bych na tom byla stejně jako bez ní. Kameny a kořeny pěkně klouzaly, já na nich balancovala s deštníkem, ale zvládla jsem to. I přes ten déšť se nám výlet moc líbil. Když jsme docházeli k autu, tak samozřejmě přestávalo a na chvilku vykouklo i sluníčko. Aspoň nám to vše uschne.
Ota šel na jedno, já si v autě lízala rány. Jak jdu delší trasu, tak se to kolenu moc nelíbí. Hůlky jsem si schválně nevzala, bandáž jsem samozřejmě zapomněla. Po chvíli odpočinku jsem šla dělat večeři. Už jsme tu zdomácněli, že jsme se s vařením večeře netajili. Hned se místní už na večeři zvali. Marně.
Ota šel na jedno, já si v autě lízala rány. Jak jdu delší trasu, tak se to kolenu moc nelíbí. Hůlky jsem si schválně nevzala, bandáž jsem samozřejmě zapomněla. Po chvíli odpočinku jsem šla dělat večeři. Už jsme tu zdomácněli, že jsme se s vařením večeře netajili. Hned se místní už na večeři zvali. Marně.
Po večeři jsme šli na pivo spolu. Já hlavně chtěla zjistit, jak je to s možností vykoupat se v rybníčku. Schody se rozpadají, voda vypadá trochu divně, i když možná je tu rašelina, je i docela teplá. Ale hostinská mi koupel nedoporučila. Dřív se tam hodně koupali, teď se o to nikdo nestará a do vody by už nevlezla.
Dokud je trochu teplo, jdu se umýt za auto. Když se nechají otevřené oboje přední dveře, tak tam od hospody vidět není. Musím sledovat jen cestu od vsi. Jen nevím, co bych dělala, kdyby se tam někdo vynořil. Ale po dvou dnech to už potřebuju. Zvlášť po dnešku. Je mi jasné, že všichni chlapi u hospody ví, co tam dělám, však už zjistili, že v autě spíme. Ale to mi bylo jedno.
Jako nový člověk jsem zašla na jedno. Ani moc zima není, ale v půl desáté oba odpadáne. Já zívám, že bych si pusu roztrhla. V deset jsme už spali. Tedy Ota. Já si zdřímla, ale za chvíli jsem už byla zase vzhůru. Až když začalo pršet, asi povolil tlak a já konečně zabrala.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.826, 14.671)
Poslední aktualizace: 8.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Poříčí nad Sázavou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na Posázaví - 5. den - zhruba 14 km dlouhý výlet: rybník Potočiny – tramská osada Měsiční údolí - Konopiště a zpět
Poříčí nad Sázavou
Kostel
Kostel sv. Petra a Pavla vás určitě zaujme svým vzhledem a siluetou už při průjezdu obcí. Zajímavostí je hranatá Věž se zdvojenými románskými okénky. Hřbitov u kostela je zarostlý a…
0.8km
více »
Žižkův památník - Poříčí nad Sázavou
Památník
V Poříčí nad Sázavou, u křížení Pražské ulice s železniční tratí je od roku 1924 umístěn žulový památník, který připomíná vítěznou bitvu vojska Jana Žižky. Bitva se v Poříčí odehrála v květnu 1420 a Žižka zde pora…
0.9km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou
Kostel
Kostel sv. Petra a Pavla stojí na pahorku na levém břehu řeky Sázavy při staré silnici, která kdysi dávno vedla z Prahy do Lince. Právě po této silnici jsme večer projížděli, kostel je lehce nasvícen - proto ihned upoutal naši pozornost, že jsme zastavili a šli se k němu podívat. Mohutná věž na západní straně má dvě řady podvojně sdružených okének.
Bohužel bylo zavřeno, tak…
1.1km
více »
Od Davle za tvrzí Mrač přes Poříčí nad Sázavou...
Cestopisy
Od Davle za tvrzí Mrač přes Poříčí nad Sázavou…
Tak jako vždy, když vyrážím do Prahy za dcerou, která bydlí poblíž Davle u Sázavy, tak s tou myšlenkou, že se někam spolu zase vypravíme…Tentokrát jsme měly naplánovanou Tvrz Mrač a památky v malém městečku Poříčí nad Sázavou…
A tak jsme jeden den ráno vyšly k vlak.zastávce Petrov-Chlomek, která je…
1.2km
více »
Poříčí nad Sázavou – kostel sv. Havla
Kostel
Středočeská obec Poříčí nad Sázavou se nachází mezi městy Benešov a Pyšely a žije zde asi dvanáct stovek obyvatel. Je zajímavé, že první písemná zmínka o obci pochází údajně až z roku 1352, ale památky na jejím úz…
1.4km
více »
Měsíční údolí - nespoutaná příroda i osady trampů
Tipy na výlet
Procházka Měsíčním údolím je jednou z nejvyhledávanějších turistických tras v Posázaví. A není divu - střídá se tu poklidná atmosféra trampských osad s partiemi divoké a nespoutané přírody. Údolí navíc spojuje dva…
1.5km
více »
Mrač
Vesnice
Obec Mrač leží jižně od Čerčan, východně od silnice E55. Východním cípem obce protéká Benešovský potok, o něco západněji vede železnice Čerčany ? Benešov, která zde má i zastávku. V obci jsou i tři zastávky auto…
1.5km
více »
Vidlákova Lhota
Zámeček
Ves Vidlákova Lhota se nachází 4 km severozápadně od Benešova.
Poprvé se připomíná v r. 1409. R. 1654 celou ves získala Pražská kapitula. V r. 1718 koupil Vidlákovu Lhotu od kapituly Ferdinand Schönpflug a po…
1.9km
více »
Tvrz Mrač
Tvrz
Popis loaklity
Druhá polovina čtrnáctého století byla požehnanou dobou středověkých Čech. Země a její obyvatelstvo již několik desítek let nepocítilo tíhu války. Nastal nebývalý rozmach hospodářství stavebnictví …
2.5km
více »
Toulání Ladovým krajem, Posázavím
Tipy na výlet
Krajem pověstí přes zříceniny hradů a tvrzí. Vandr s přespáním dolním Posázavím se nakonec docela vydařil. Nepršelo, bylo až horko, ale tolik toho k vidění, že jsem každou chvíli stál a něco obdivoval. Vzhledem k tomu, že jde o turistickou oblast, nebyla nouze o hospody a přístřešky. Snad mě zklamalo jen to, že jsou břehy Sázavy zarostlé dvoumetrovými kopřivami. Tolik hradů, tv…
3.1km
více »
Posázaví /oblast Čerčany - Rataje nad Sázavou/
Tipy na výlet
Vyjíždíme autem z Brna, naším cílem jsou Čerčany. Cestou tam se zastavujeme v Českém Šternberku. Procestujeme část kolem řeky Sázavy od Čerčan do Ratají nad Sázavou. A sem tam zabrousíme od Sázavy ko…
3.3km
více »
Posázavská stezka (Čerčany – Davle)
Trasy
Pozn. redakce Turistika.cz 2021: Na Posázavskou stezku není již umožněn vjezd kol. Na jejím začátku je dokonce nově přidaná značka zákaz vjezdu pro kola. Prosíme tímto cyklisty, aby tento zákaz respektovali. Výle…
3.5km
více »
Putování kolem Sázavy. Z Čerčan do Týnce
Cestopisy
Putování kolem Sázavy. Z Čerčan do Týnce
Je skoro polovina listopadu. Zlaté barvy října už odnesly podzimní větry a plískanice. Teď už převládá rezavě hnědá. Trochu to zachraňuje zatím ještě svěže zelená tráva.…
3.5km
více »
Čerčany
Město
Obec Čerčany leží v okrese Benešov. Má 2671 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 644 ha. V současné době má obec Čerčany s osadami Vysoká Lhota, Jericho a Nové Městečko celkem 1028 domů a objektů (včetně…
3.5km
více »
Posázaví - z Týnce přes Zbořeňák, Nespeky do Pyšel
Tipy na výlet
Tentokrát je to návrh na pohodovou procházku, kdy si projdeme další úsek podél Sázavy. Prohlédneme si Zbořený Kostelec, romantické Ledce, najíme se v Nespekách a přes Borovou Lhotu dojdem…
4.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel Minoritů
Zřícenina
Minoritský Klášter založil v letech 1243 - 1247 staroboleslavský probošt Tobiáš z Benešova (+1261), jeden ze synů Beneše z Benešova, jenž je považován za prvního doloženého předka zdejšího rodu.
Klášter byl vypálen husity v roce 1420. Archeologický výzkum z roku 1941 se soustředil na bezprostřední okolí závěru presbytáře klášterního kostela, pocházejícího z poslední třetiny…
5.3km
více »
ZÁMEK KONOPIŠTĚ
Tipy na výlet
Jedeme vlakem na zámek Konopiště, který se může chlubit, že jej střeží medvědi v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století páni z Benešova zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
5.4km
více »
Z Luk pod Medníkem do Týnce nad Sázavou
Cestopisy
Z Luk pod Medníkem do Týnce nad Sázavou
Další den jsme vyrazili podívat se do Týnce nad Sázavou, i když jsem tam byla vloni, nebo předloni s dcerou, ale moje kolegyně ne. A tak jsme šlapali zkratkou p…
5.4km
více »
Benešov - Světlé speciální pivo - d`Este
Tipy na výlet
Město Benešov leží necelých 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník.Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách nedaleko hlavního města a atraktivní přírodní kulturní prostředí jej předurčují stát se lákavým střediskem obchodu a cestovního ruchu.
Historie Benešovazapočalapravděpodobnějiž ve 2.pol.11.století,kdy byla na vyvýšině zvané později Karlov založena prv…
5.5km
více »
Týnec nad Sázavou
Hrad
Románský hrad je významnou památkou města Týnec nad Sázavou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Dominantou hradu je Kamenná hranolová věž, k níž přiléhá románská rotunda. V novém křídle hradního paláce je k viděn…
5.5km
více »
Benešov
Město
Benešov leží jihovýchodním směrem od města Prahy. Městem prochází železniční trať vedoucí z Prahy do Tábora. Benešov je nedaleko dálnice z Prahy do Brna. Město bylo postaveno mezi dvěma potoky a to Konopišťský a B…
5.5km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Týnec nad Sázavou
Hrad
Na ostrohovité stráni se nachází pozůstatky jednoho z mála románských hradů v Čechách. V 8. - 10. století se zde nacházelo hradiště s palisádou, příkopem a valem, které mělo funkci strážního místa. Právě ono opevnění - zatýnění dalo osadě jméno. První zmínky o hradu samotném pocházejí z tzv. půhonných desek z roku 1318. Jeho nejstarší částí je rotunda, která byla postavena pravděpodobně v 11. století a přiléhal k ní sídeln…
5.5km
více »
Pyšely
Zámek
Pyšelský zámek ? z 16. století, původně renesanční stavba s psaníčkovou výzdobou. Vystřídala se zde celá řada majitelů zámku i panství. První zmínka pochází z roku 1295, kdy je jmenován Přebor z Pyšel, k dalším …
5.5km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
5.6km
více »
Zámek Konopiště
Zámek
Jeden z mnoha krásných Zámků co tady v Čechách máme. Zámek se proslavil jako sídlo slavného panovníka a vojevůce Františka Ferdinanda d'Este, který nejen…
5.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zbořený Kostelec
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Zbořený Kostelec stojí na zalesněném skalnatém ostrohu nad ústím Kamenického potoka do řeky Sázavy nedaleko Týnce nad Sázavou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Z hradu se dochovaly d…
6.3km
více »
Hrusice
Vesnice
Obec Hrusice je jednou z velice malebných v okolí Prahy. Nachází se východním směrem od hlavního města a známá je především jako rodiště malíře a spisovatele Josefa Lady. Pro vzpomínku na tohoto českého umělce…
10.2km
více »
Chocerady
Město
Pojedete-li po dálnici D1 směrem na Brno a na 29. kilometru z dálnice odbočíte, po třech kilometrech přijedete do údolí řeky Sázavy, která protéká obcí Chocerady. Údolí je na pravém břehu otevřeno do svažitého, …
10.6km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Český Šternberk
Hrad
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
18.7km
více »