Prachaticko
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Část loňského parného léto jsme prožili i v podhůří Šumavy, v autokempu Žíchovec u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. A právě odsud jsme každý den vyráželi na výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí.
Za čím jedeme?
Prachatice - město založené v 11. století jako trhová osada na tehdejší solné Zlaté stezce. Největšího rozmachu dosáhlo město v 16. století, kdy byla vystavěna stará radnice, dokončily se hradby kolem celého města a byl přestavěn původní gotický kostel na nynější kostel sv. Jakuba Většího. Od roku 1981 je centrum města Městskou památkovou rezervací. Návštěvníka Prachatic asi nejvíce zaujme krásné náměstí, dále pak kostel sv. Jakuba Většího a také Dolní brána, která se zachovala z původního opevnění, jehož část je možno si také prohlédnout.
Vodňany - vzniklo na přelomu 12. a 13. století na řece Blanici. Vodňany byly v minulosti významným jihočeským královským městem v kraji ovládaném převážně Rožmberky. V 15. století se v okolí města začaly zakládat rybníky, které jsou i dnes významným prvkem ve zdejší krajině, o čemž svědčí i to, že od roku 1920 funguje ve Vodňanech Střední rybářská škola. Nejvíce ve Vodňanech asi zaujme děkanský kostel Narození Panny Marie ze 14. století, který stojí na náměstí, jehož chloubou je několik renesančních domů.
Poutní místo Lomec - se nachází jižně od Vodňan a již od chvíle svého vzniku byl významným poutním místem v Jižních Čechách. Zdejší poutní kostel Jména Panny Marie nechal vystavět hrabě Emanuel Buquoy a jeho největší zajímavostí je oltář, který je zmenšenou kopií papežského oltáře v chrámu sv. Petra v Římě. Kousek od poutního kostela nechali Buquyové vystavět lovecký zámeček, který pozdějí sloužil jako fara a dnes ho obývají řádové sestry. V poutním areálu stojí i zvonice a určitě zaujme i mnoholetá lípa Naděje.
Netolice - jedno z nejstarších měst Jižních Čech. První zmínka o zdejší lokalitě se objevuje v Kosmově kronice z 10. století. Město samotné pak bylo založeno ve 13. století Přemyslem Otakerem II., jako významná křižovatka obchodních cest. Historické jádro města je Městskou památkovou rezervací a dominuje mu budova radnice z 19. století. Další významnými stavbami jsou dva kostely ze 13. století, a to kostel sv. Václava a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Při návštěvě netolic se určitě vyplatí projít si zdejší naučnou stezku, která nás zavede na všechna zajímavá místa města a to i na bývalé Přemyslovské hradiště na vrchu sv. Ján, kde je nyní vybudován archeologický park s rozhlednou ve tvaru strážní věže a odkud je krásný výhled na starobylé město netolice.
Zámek Kratochvíle - renesanční letní lovecký zámeček, který nechal na místě bývalého hospodářského dvora vybudovat na konci 16. století Vilém z Rožmberka. Ve zdejší bažinaté krajině tak vznikl výjimečný architektonický skvost, který jistě stojí za návštěvu.
Hrad Helfenburk - byl vystavěn Rožmberky v polovině 14. století, jako ochrana nedalekého městečka Bavorov. V roce 1592 hrad prodává poslední z Rožmberků Petr Vok městu Prachatice. Na počátku 16. století je hrad označován v literatuře jako pustý a pomalu, ale jistě se začíná měnit ve zříceninu. Nutno ale podotknout, že ve zříceninu kouzelně krásnou. Nyní je hrad ve vlastnictví města Bavorov. Z jižní strážní věže je udělaná rozhledna, která návštěvníkům umožní opravdu vyjímečný výhled na blízké i vzdálenější okolí.
Husinec - první písemná zmínka o městu se datuje do konce 13. století. Do paměti všech Čechů se ale zapisuje až o nějakých sto let později, kdy se zde narodil církevní reformátor Jan Hus. Právě Husův rodný domek je to, co sem nyní přitahuje nejvíce turistů. Slavný rodák je též připomínán sochou na náměstí před zdejší dominantou tj. kostelem Povýšení sv. Kříže.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jak již bylo psáno, všechny tyto výlety jsme uskutečnili z našeho přechodného obydlí ( stanu), který jsme měli postavený v autokempu Žíchovec u Strunkovic nad Blanicí. Pro nenáročné turisty tento kemp doporučuji. V kempu je pěkná restaurace, sociální zařízení je také na dobré úrovni a je zde i možnost koupání v nádrži, která je napájena Libotyňským potokem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám asi líbilo na zřícenině hradu Helfenburk. Moc pěkná zřícenina a přálo nám i počasí, takže výhled ze strážní věže byl suprový.
Ostatní informace
Informace o vstupech a otevíracích dobách jednotlivých popsaných míst je možno si najít na příslušných web stránkách. Já jen můžu konstatovat, že v hlavní turistické sezóně, tj. o prázdninách byla všechna místa otevřena, i když pozor. Svůj pobyt na Žíchovci jsme začínali v úterý, takže jsme se vyhli pondělku, kdy mají některá turistická místa zavřeno.