Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Túru zahájíme na zastávce autobusu Kežmarská Biela voda, odkud se vydáme po žluté TZ na Chatu pri Zelenom plese. Po přibližně 2:30 h dojdeme k chatě a Zelenému plesu (1551 m n. m.). Odtud pokračujeme po posledním úseku Tatranské magistrály (červené TZ) spojující Vysoké a Belianské Tatry a po 30 min. chůze míjíme nejdříve Trojrohé pleso a posléze dorazíme k Veľkému Bielemu plesu a místu, kde dříve stávala Kežmarská chata. Zde se napojíme na modrou TZ od Tatranských Matliarů a po dalších 30 min. vystoupáme po úbočí Belianské kopy (1835 m n. m.) na Kopské sedlo (1750 m n. m.). Ze sedla se nám otevře krásný výhled na Belianské Tatry a dolinu Zadné Meďodoly, kterou budeme sestupovat do Tatranské Javoriny. Můžete se kochat nejen v sedle, ale i po celé cestě touto dolinou (ovšem za základního předpokladu pohybu v horském terénu, jenž velí rozhlížet se po krajině jen při zastavení, nikoli při chůzi!). Z Kopského sedla scházíme úzkou pěšinkou, kterou dříve využívali pašeráci. Vede travnatými pláněmi porostlými stovkami druhů chráněných rostlin a oči vám budou přecházet barvami těchto květů. Dolina má velmi sníženou horní hranici lesa, neboť se tu před více než 200 léty těžilo dřevo pro potřeby zpracování měděné a železné rudy, které se zde dolovaly. Po sestupu z úbočí hřebene Belianských Tater, trvajícím asi 2 h, projdeme divokou soutěskou – úžinou Bránka, kterou protéká Meďodolský potok. Za myslivnou Pod Muráňom se k modré značce přidá zelená a po 30 min. vás obě dovedou do Tatranské Javoriny (1000 m n. m.), odkud jezdí místní autobus přes tatranské osady.
Při cestě Dolinou Kežmarskej Bielej vody mineme Šalviový prameň. Je zde dřevěné zastřešené odpočívadlo a také studánka s pramenem. Okolí je porostlé šalvějí, podle které pramen dostal své jméno.
U Chaty pri Zelenom plese (dřívější známý název je Brnčálova chata) leží – zcela nečekaně - Zelené pleso, které má krásnou tyrkysovou barvu. Podle pověsti se ve skále na vrcholu Jastrabie veže, která se vypíná nad chatou, blyštěl drahokam, který přitahoval mnoho lidí, kteří se jej marně snažili získat. Jednomu mládenci se podařilo vrchol zdolat, když však sahal po drahokamu, skála pod ním se zatřásla a nešťastník se i s drahokamem pro svoji milou zřítil do plesa. Od lesku kamene na dně má, podle pověsti, hladina zelenavou barvu. Pravda je ovšem taková, že v plese vyvěrají četné spodní prameny, které způsobují jeho zelené zabarvení.
U Veľkého Bieleho plesa stávala od roku 1942 Kežmarská chata a nedaleko ní 500 m dlouhý vlek. Vadou agregátu ale chata 7. 10. 1974 vyhořela. Již dlouhé roky se vedou debaty, zda ji obnovit, či ne. Dnes po ní zbyl pouze malý otvor do země, kterého si můžete všimnout, jakožto jediné památky na dříve vyhledávaný turistický cíl.
Zadné Meďodoly jsou součástí Javorové doliny, jedné z mála dolin Belianských Tater. Dolina byla v r. 1991 vyhlášena Národní přírodní rezervací, neboť je výjimečná svým krasovým reliéfem s mnoha (veřejnosti nepřístupnými) jeskyněmi a bohatou vegetací.
Belianské Tatry tvoří 14 km dlouhé vápencové pohoří, bez ples a vodopádů. Nejvyšší vrchol je Havran (2151 m n. m.) a můžete ho spolu s druhou nejvyšší Ždiarskou vidlou (2142 m n. m.) a vrchem Muráň (1890 m n. m.) obdivovat zespodu při cestě do Javoriny. Hřeben Belianských Tater je od roku 1978 pro veřejnost kvůli ochraně území nepřístupný. V roce 1991 byl otevřen jednosměrný naučný chodník z Monkové doliny do Kopského sedla, což je prakticky jediná možnost projít Belankami ‚zevnitř‘.
Tatranská Javorina je obec s dřevorubeckou, hornickou a hutnickou minulostí. Nad obcí stojí dřevěný lovecký zámeček a dřevěný kostelík sv. Anny z 19. stol., které nechal postavit známý majitel tatranského panství kníže Hohenlohe. Zámeček v minulosti sloužil k vládním reprezentačním účelům.
Najíst se můžete v horské chatě u Zeleného plesa, kde doporučuji posadit se v jídelně k oknu a kochat se pohledy na pleso a krásné panorama štítů Doliny Zeleného plesa v čele s Malým Kežmarským štítem (2514 m n. m.). Také v Tatranské Javorině najdete restauraci např. v hotelu Kolowrat****. Svoje zásoby můžete konzumovat na některém z odpočívadel po cestě z Kežmarské Biele vody na Chatu pri Zelenom plese, u Veľkého Bieleho plesa nebo v dolní části Zadných Meďodolů. Některá odpočívadla jsou zastřešená a umožní vám i příp. úkryt před deštěm.
V letních měsících nádherně rozkvetlé stráně Belianských Tater.
Na podzim zbarvené listí v Dolině Zeleného plesa.
Zmije, bleskurychle přelézající cestu a mizející ve vysoké trávě, kterou kousek dál zrovna kosilo několik sekáčů.
Můžete absolvovat téměř stejnou trasu i v případě, že nechcete jít přes Chatu pri Zelenom plese, a to z Tatranských Matliarů rovnou po modré TZ, dojdete za 3:15 h přímo k Veľkému Bielemu plesu.
Chata pri Zelenom plese je otevřená celoročně. Úsek Biele pleso – Kopské sedlo – myslivna Pod Muráňom je v době sezónních uzávěr 1. 11. - 15. 6. uzavřený.