Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Za výchozí bod našeho výletu použijeme vlakové nádraží v Kravařích v Čechách, nalézající se na železniční trati 087 spojující Českou Lípu a Lovosice. Nedaleko od nádraží narazíme na odpočívadlo a pod ním se nalezá turistický rozcestník. Po zelené značce projdeme cestou lemovanou křovím, přejdeme trať u bývalého strážního domku, pokračujeme mírně stoupající cestou lučinami stále za kuželem Ronova.
Na okraji lesního porostu narazíme na další rozcestník. K zřícenině hradu Ronova vede odbočka červeně značené cesty. I když k vrcholu není daleko, přesto se připravme, že zvláště v poslední fazi cesty, nás čeká dosti strmé stoupání. Je-li mokro, tak raději cestu k hradu odložme na lepší počasí.
Zřícenina hradu Ronova se nachází na vrcholu kopce ve výši 552m.nm. Za náročný výstup budeme odměnění výhledy na několika místech, směrem na Kravaře a až k dominantním vrchům Českého středohoří, z hradního nádvoří je zase romantický výhled na Vlhošť (614m.nm.). O době založení hradu se vedou spory, ale pravděpodobně pochází ze 14. století, první zmíňky pocházejí z roku 1427, kdy ho vlastnili bratří Berkové z Dubé, od nich hrad odkoupil Vilém z Illenburka. Počátkem 17. století přestal být hrad využíván a počal chátrat, za třicetileté války se zde ukrývali obyvatelé okolních vesnic, ale hrad byl dobyt Švédy a vypálen.
Když jsme si důkladně prohlédli romantické zříceniny hradu, vrátíme se zpátky k rozcestníku a pokračujeme znova po zelené, která je souběžná s červenou až k silnici spojující Blíževedly s Liticemi. Džíme se stále zelené, odbočíme ze silnice u bývalé zemanské tvrze ve Stranném. První zmíňky o Stranném pocházejí již z konce 11.století, ale pravděpodobně zde již stávalo hradiště daleko před tím. Původní dvůr byl přestavěn v renesanční tvrz patřící Kurcbachům, později majetek připadl litoměřické kapitule. Nyní byl majtek vrácen v restituci původním majitelům a slouží k hospodářským účelům.
Po zelené pokračujeme okrajem lesa, podél rozsáhlých pastvin patřící k farmě, narazíme na několik skalních útvarů, vystoupáme lesem vzhůru až k osadě Hvězda. Osada je převážně rekreační, nachází se zde několik zajímavým stavení s arkádovým pavlačemi a z hrázděnými stodolami. Kaple pochází z konce 18.století, obcí prochází lipová alej s chráněnými stromy. Pod osadou se nachází nepatrné zbytky po hrádku ze 13.století.
Projdeme Hvězdou až k dolu Pod Vlhoštěm, kde narazíme na turistický rozcestník. Odtud pokračujeme po modré romantickou lesní cestou až k bývalé hájovně Vlhošť, odtud se nám naskytné daleký panoramatický výhled do kraje. Pokračujeme dále lesním porostem. Před Holanama značená cesta ústí do křovinatých lučin, ale cesta je dost zarostlá, je lepší pokračovat kousek vpravo po okraji lesa až k silničce od Loubí a po ní dojít až do Holan.
Městys Holany byl založen již někdy okolo roku 1200, císař Karel IV, jej povýšil na město. Nejzajímavější památkou jsou zachovalé roubenky z 18.století a barokní kostel sv. Máři Magdalény. V okolí Holan se nachází několik rekreačních oblastí, zvláště u Milčanského rybníku, kde je možnost i koupání. U rozcestníku blízko restaurace Kulturní dům se napojíme opět na zelenou.
U části Holan, zvané Sádky, je odbočka k tvrzi Jiljov. Tvrz údajně pochází z přelomu 14. a 15. století, ale není vůbec doloženo, zda se o historickou tvrz vůbec jedná, dnešní objekt je zřejmě romantická stavba z doby nedávné. Procházíme okolo areálu bývalé Bažantnice, v blízkosti několika neudržovaných rybníčků, přejdeme po kamenném můstku přes Bobří potok a dlouhou Valdštejnskou lipovou aleji s několika cháněnými památnými staletými stromy se dostaneme na okraj Zahrádek.
Značená cesta nás dovede až před zámek v Zahrádkách. Renesanční zámek pochází z poloviny 16.století, byl postaven na skalnatém Ostrohu nad Robečským potokem na místě původní tvrze. Zakladatelem byl rod Vartenberků, později zámek získal Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti připadl Kounicům a krátce Lichtenštejnům. Po válce získala objekt Universita Karlova, která ho využívala jako školící středisko pro zahraniční studenty. Zámek v zimě roku 2003 vyhořel a od té doby je nevyužíván. Přístupný je pouze rozsáhlý a udržovaný zámecký park s několika vzácnými stromy.
Od zámku můžeme dojít k vlakovému nádraží, nebo můžeme eventuelně,- zbývají-li nám ještě síly, projít po červené romantickým kaňovotým údolím, NPP Peklo až do České Lípy.
Vydali jsme poznávat romantickou krajinu pod Vlhoštěm v jihozápadní části Českolipska.
Občerstvit se můžeme v Holanech v Kulturním domě a nebo v restauraci U zámku v Zahrádkách.
Určitě nás zaujal poutavý romantický výhled z Ronova a pěkná vesnická architektura na Hvězdě či v Holanech. Jinak se nám naskýtá různorodý pohled na krásnou přírodu, počínaje zřiceninami, přes skalní útvary, rybníky až po památné stromy.
Vstup nikde neplatíme, takže maximálně může naší peněženku zatížit jen nějaké to občerstvení.