Hrady a tvrze v okolí Holan
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Je bezesporu zajímavým zjištěním, že v nejbližším okolí nevelké obce,- vlastně městyse Holany na českolipsku, se nachází hned několik bývalých šlechtických sídel. Bohužel, zub času opět neúnavně zapracoval a z dřívějších vznosných feudálních sídel zůstaly do dnešní doby jen žalostné rujny. pojďme se za nimi blížeji podívat.
První zbytek bývalého hradu najdeme u Milčanského rybníka, jedním ze soustavy rybníků nazývaných Holanské. Milčanský rybník slouží vyloženě k rekreačním účelům. Odbočku k zřícenině nalezneme půjdeme-li po červeně značené cestě vedoucí od další zřiceniny hradu, od Ronova přes Stvolinky. I ve Stvolinkách najdeme na zdejší návsi rozsáhlý objekt bývalého renesančního zámku, který původně patřil Vartenberkům, později Hrzánům z Harasova a naposledy Státnímu statku, takže se nemůžeme divit, že bývalá rezidence litoměřických biskupů se dnes nachází ve více než žalostném stavu.
Odbočíme-li pár metrů z cesty u chatové osady na břehu Milčanského rybníka, najdeme zbytky vysokého nárožního zdiva, zbytky valů a příkopů. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 15.století a zakladateli byli Vartenberkové. Hrad byl nazýván Kikelsberk, dnes je chybně uváděn jako Vítkovec.
Další zbytky středověkého Hrádku najdeme přímo v Milčanském rybníku, přesněji řečeno na malém ostrůvku nedaleko od břehu na severní straně rybníka. Z Hrádku z poloviny 14.století, se zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva. Přístup je obtížný, pokud zdoláme vodu a močály, najdeme u ostrůvku upozornění na hojný výskyt zmijí.
Další sotva znatelný zbytek gotické tvrze Rybnov, založené snad začátkem 15.století, najdeme nad hrází Holanského rybníka. Na skalní ostrožně, na soukromém pozemku, se nacházejí zbytky zdiva a příkopů. Rybnov byl přitom sídlem panství na kterém se založily později Holany.
Půjdeme-li z Holan po zelené značce směrem do Zahrádek, narazíme asi po 500 metrech před několika osamocenými domy na odbočku k tvrzi Jiljov. O původu sídla se dosud vedou pře, dokonce není ani jasně dokázáno, že se jedná o zbytky tvrze. Z té se dochovala pískovcová věž se schodištěm, které je ale zřejmě novodobého původu. Na vrcholku věže se nachází plošina s Ochozem a sedátky. Archeologický průzkum okolí nepotvrdil, že by se na této lokalitě nacházelo nějaké šlechtické sídlo.
Nedaleko od této lokality se nachází rozsáhlá obora a v ní bychom našli renesanční zámek stojící snad na místě původního gotického hradu. Je označován jako Vítkovec, Vřísek, nebo také jako Žižkův Hrádek, protože podle pověsti zde měl být vězněn Žižkův bratr. Zámek patřil Vartenberkům, sloužil zřejmě jako Lovecký zámeček, i když byl dosti rozsáhlý. Dnes objekt chátrá a je nepřístupný.
To by bylo zhruba vše o zajímavých památkách v okolí Holan. V blízkosti se nacházejí ještě další historické památky, ale o těch si popovidáme zase na jiném místě.