Loading...
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody • Na hory
Nekonečný výčet méně známých přírodních zajímavostí Česka nás inspiruje k dalším strastiplným výpravám.Odkloňme se nachvilku od turistických lákadel a podívejme se i tam, kde by přírodní krásy málokdo hledal.
Severní hranice Národního parku České Švýcarsko je ta z méně navštěvovaných.Zde si projdeme překrásné údolí Bílého potoka a poté si odpočineme na břehu Křinice, u býv.osady Zadní Doubice.Kromě známých pískovcových skalních měst najdeme na Děčínsku také jedno menší, ale velice pozoruhodné..Řeč bude o Býnoveckém skalním městě a zajímavém útvaru Sluneční brána.Pravidelně na jaře ožívá Údolí Suché Kamenice nedaleko Hřenska a dějí se v něm kouzelné věci.
Kdo se vydá na Vysočinu ,měl by se stavit na Křemešníku a projít si okružní Křemešnickou stezku.Mohelenská Hadcová step je možná mnohdy připomínána v encyklopediích,ale její skutečné jarní kouzlo tulákům uniká.Navštívíme také jihomoravskou Pouzdřanská step.Když už bychom na J.M.zakotvily,mimo jedinečnou Páálavu,určitě neopomeneme také Mikulov a vápencové Jeskyně Na Turoldu.
Údolí Bílého Potoka v Českém Švýcarsku nalezneme v oblasti Zadní Doubice.Bílý potok se u Brtnického mostu vlévá do Křinice spolu s Brtnickým potokem.Bílý potok pramení pod obcí Mikulášovice a byť méně atraktivní ,ale překrásný a romantický úsek,vytváří podel hranice se Saskem v délce zhruba 3km.Nad ním se týčí honosné skalní věže Sokolí hnízdo a po cestě je také několik převisů.Bílý potok je přístupný od Zadní Doubice po žluté značce.
U přechodu v Zadní Doubici najdeme také na odbočce památník Pochodu Smrti a rozsáhlý skalní převis.Nejenom tento poté okolí Zadní Douboce zdobí.ve zdejšíc lesích jich najdeme několik.
BÝNOVECKÉ SKALNÍ MĚSTO-(Labské pískovce)-Unikátní a přitom méně známe pískovcové skalní město nalezneme nedaleko obce Býnovec a Labská Stráň.Z Býnovce sem vede zelená tur.trasa(2km).Procházíme zde zajímavé skalní prolákliny a obdivujeme pěkné skalní útvary.Tím nejzajímavějším je bezesporu Slunečná brána.Jedná se o mohutné pískovcové skalní okno vzniklé zvětráním a vodou.Skalní okno bylo v minulosti zpřístupněno a opatřeno zábradlím a lavičkou a umožňovalo pěkné výhledy do údolí. V současnosti je však okno již zarostlé okolním vzrostlým lesem a výhledy nejsou již skoro žádné. V těsné blízkosti skalního okna se nalézá miniaturní,již zmiňované, skalní město částečně zpřístupněné odbočkou z tur.značky.
Údolí Suché Kamenice(Labské pískovce) je přístupné po červené tur.značce z Labské Stráně nebo po modré z Arnoltic.Tok Suché Kamenice je plný balvanů a kamenů, jež vytvářejí malé vodopády a četné peřeje. V zimě je voda místy zamrzlá a tvoří různé Ledopády, které vynikají v útrobách hlubokého lesa. Na dolním toku má voda Kamenice rezavé zabarvení, což je způsobeno železitým pramenem, který přitéká zprava nedaleko jejího ústí do Labe. Celé údolí je pro svou tichost a romantičnost velmi oblíbené i v letních měsících, kdy je potok většinou vyschlý.
Křemešník(Vysočina)-Významný vrchol(765m.n.m) přístupný autem až k tur.chatě.Na vrcholu rozhledna.Zajímavá je však také místní naučná stezka dlouhá 3km a vedoucí stejnojmenou rezervací s řadou studánek a zajímavostí.
Mohelenská Hadcová step(Vysočina)-jedinečná lokalita!!Tyčící se nad meandrem řeky Jihlavy nazývaným „Čertův ocas“. Leží nedaleko obce Mohelno.Přístupná je naučnou stezkou.Trasa je dlouhá 4 km a je doplněna deseti tabulemi s informacemi o okolí stanoviště. Hadcová step patří k jedné z nejcennějších lokalit v České republice, ale také i v Evropě.Nadmořská výška zde kolísá od 260 m n. m. až do 385 m n. m. Mohelenská step byla již 31. prosince1933 vyhlášena rezervací kvůli své rozmanitosti fauny a flory, která je zapříčiněná hadcovým podložím. Hadec neboli serpentinit je silně bazická tmavozelená či černozelená hornina dobře akumulující teplo.Hadcové půdy jsou bohaté na hořčík, ale velmi chudé na živiny.
Pouzdřanská step(J.M)-Důvodem ochrany je stepní flóra a fauna s komplexem teplomilných doubrav a dubohabřin panonského typu. Na svazích byly v minulosti založeny kultury ovocných dřevin, révy alékořice. Stepní vegetace je poškozována okusem od divokých králíků. V minulosti byla step pravidelně vypalována, dnes dochází k vypalování jen občas. Na části rezervace probíhá v několikaletých intervalech pastva ovcí.Oproti Mohelenské stepi zde,tvoří Podloží je tvořeno paleogenními jílovci a pískovci flyšového pásma, na západě náležející pouzdřanské jednotce, na východě ždánické jednotce, nesouvisle překrytými spraší a sprašovými hlínami. Údolí a úpady vyplňují deluviofluviální hlinitopísčité sedimenty. Půdy reprezentují pararendzina typická a kambizemní, v části Kolby hnědozem typická a luvizem typická.Rezervace je významnou hmyzí lokalitou. Nápadným a významným druhem je Kobylka sága nebo Kudlanka.K Pouzdřanské stepi vede modrá tur.trasa z Pouzdřan a Pasohlávek.
Na Turoldu-vápencové jeskyně.První zmínky o jeskyni na Turoldu pochází již z roku 1669, avšak jeskyně byla později zničena těžbou vápence. Současný systém byl objeven v roce 1951. Od června 2004 je pro návštěvníky otevřena trasa o délce 300 metrů.Jeskyně tvoří zajímavý labyrint chodeb v několika patrech. Nejvýše položené patro tvoří holé puklinovité chodby mezi mohutnými skalními bloky. Střední patro má prostornější síně s neobvyklými tvary stěn charakteru korálových útesů s množstvím dutinek, které jako bělostná kamenná pěna přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drúzami drobných třpytivých krystalků kalcitu. Krápníková výzdoba se vyskytuje vzácně. Průchod do spodního patra vyniká vzácnou tzv. turoldskou výzdobou připomínající svými tvary květák nebo mýdlovou pěnu. Spodní patro tvoří strmě klesající chodby uzavřené vodou. V hloubce 37 metrů se nachází jezerní dóms 8 m hlubokým jezerem.V lomu před jeskyní je geologická expozice a v okolí se nachází několik dalších menších jeskyní.
U všech míst najdeme dobrou hospůdku nebo penzion.V Českém Švýcarsku nás čeká delší cesta Kyjovským údolím,na jeho začátku je, hospůdka Fakulta nebo penzion Kyjovská terasa.
Překrásné skalní útvary a také Jeskyně Na Turoldu.
http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-turoldu/