Výlet za Brtnickými ledopády
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Cílem dnešního výletu je oblast Českého Švýcarska, která nabízí spoustu zajímavých míst k navštívení. Jedním z takových míst jsou i Brtnické Ledopády nacházející se ponejvíce v údolí Vlčího potoka u Brtníků.
Jak už název napovídá jedná se o skupinu ledopádů tvořících se na skalních útvarech, kterými je zdejší oblast přímo poseta. Právě v těchto dnech se přitom nabízí asi nejúžasnější pohled na ně v celém roce.
Za čím jedeme?
Výlet jsme začali v Brtníkách na křižovatce turistických cest. Vydali jsme se po zelené turistické značce směrem na Šternberk. Cesta pomalu stoupala směrem k lesu. Po necelých dvou kilometrech dorazíme na Šternberk a odtud pokračujeme směrem do skal (směr Turistický most). Cesta začala být zajímavá, jelikož se začaly objevovat první skály.
Po několika metrech jsme došli k Soví vyhlídce, ze které se člověku nabízel výhled po okolí. Kvůli tomu jsme ovšem výlet neabsolvovali. Cílem byly Ledopády. Prvními z nich byla tzv. Opona, která jsme mohly spatřit zhruba po 300 metrech. Bezpečnější ovšem bylo ještě několik metrů pokračovat dále po zelené až k tabuli, která nás k "Oponě" přímo navede.
Tento ledopád patří k těm větším a objemnějším, nicméně nás ještě čekaly ledopády "hezčí." Pokračovali jsme dále po zelené značce. Viděly jsme "Velký Pruský tábor" a Brtnický hrádek, občas i nějaký ten ledopád, nicméně takových lze v zimním období nalézt nespočet.
Od Brtnického hrádku jsme klesali směrem k Vlčímu potoku. Jakmile jsme k němu dorazili, vydali jsme se vlevo a tím jsme opustili zelenou turistickou značku.
Cesta byla lemována spousty malými ledopády, které se třpitily do všech stran. Po necelém kilometru jsme dorazili k tzv. "Betlému." Takto byl pojmenován ledopád nacházející se uprostřed skály a připomínající jesličky, tak jak je známe z Vánoc. Tento ledopád nabízí uchvacující představení, člověk neví, kam má dříve koukat.
Pokračovali jsme dále kolem Vlčího potoka obklopujíc dalšími a dalšími ledopády. Po chvíli jsme dorazili k rozcestí, které nám ukazovalo cestu k tzv. Varhanům. Vydali jsme se vzhůru k nim. Na konci cesty nás čekala zasloužená odměna v podobě pohledu na široký barvami zářící ledopád. Dominoval mu světle zbarvený sloup zmrzlý odshora až k zemi, doplněný hnědými rampouchy visícími ze skály. Úžasné.
Od Varhan jsme se vrátili zpět k rozcestí na hlavní cestě. K odbočce na další ledopád je to jen několik desítek metrů. Vydali jsme se k Velkému sloupu. Cesta vede do poměrně prudkého svahu, nicméně na konci se před námi vynoří mohutný hnědý ledopád linoucí se odshora až dolů k zemí.
Po tomto ledopádu nás čeká zhruba tříkilometrová cesta zpět ke startu našeho výletu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při výletě jsme nevyužili žádných stravovacích ani ubytovacích služeb.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Shlédnuté ledopády byly naprosto uchvacující a každému je doporučujeme navštívit. Právě v tomto období je k této návštěvě nejvhodnější doba.
Ostatní informace
Vstup do skal není nijak zpoplatněn, ani jinak omezen. Vstup do přírody je volný.