Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Vracíme se z dovolené na Chodsku, během které jsme se zastavili v Bělé nad Radbuzou. Mimo jiné je tam i vyhlídka a právě tam jsme zjistili, že další vyhlídka je i v Puclicích. Máme to skoro při cestě, tak tam jedeme.
Obec Puclice leží v mělkém údolí Laškovského potoka nedaleko od silnice z Horšovského Týna do Staňkova. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1379, kdy patřila k nedalekému hradu Lacembok.
Dominantou obce je tvrz, která byla vybudována pravděpodobně na přelomu 14. a 15. století na skalce nad rybníkem, tehdy jako vodní tvrz. Dříve tam bylo rybníků víc, ve Skále byl vytesaný vodní příkop. V poslední třetině 15. století převážně dřevěnou tvrz Šlovičtí ze Šlovic přestavěli na renezanční rezidenci. Na přelomu 17. a 18. století ji nový majitel přestavěl na barokní zámeček. Z té doby jsou dřevěné stropy v západním křídle. Když panství r. 1765 získali Trauttmansdorffové, připojili ho k Horšovskému Týnu, který vlastnili. Zámek byl stavebně upraven, byla tam myslivna a část byla využívána k hospodářským účelům. V letech 1998 - 2004 byla budova rekonstruována a nyní je tam obecní úřad se společenskými prostory, mateřská školka, obecní knihovna, muzeum a obecní byt. V malovaném pokoji jsou fresky, kde je znázorněno císařské a turecké ležení. Zachovala se i barokní stodola.
Na druhé straně od rybníka je šestiboká kaplička sv. Máří Magdaleny z let 1842-1846.
Návrší (427 m) směrem na Křenovy se nazývá Křižatka a bylo zde bavorské naučně vyhlídkové místo. Okolo vedoucí dříve Císařská silnice vedla ze Stříbra přes Čečovice, Puclice, Všeruby do Bavorska. V létě 2013 byl na tomto návrší vybudován odpočinkový areál s dřevěnou vyhlídkovou věží. Je vysoká 5m, vyhlídková plošina je ve výšce 2,5 m. Je volně přístupná. Slavnostní otevření areálu bylo v neděli 20. října 2013. Částečně je vidět obec Puclice, na druhou stranu kopečky Švihovské vrchoviny, Všerubské vrchoviny a Českého lesa. Snad by měl být vidět i nedaleko stojící dřevěný Volkův kříž z 2. poloviny 17. století. Jednotlivé kopce, které jsou z vyhlídky vidět jsou znázorněny na reliéfu na vyhlídkové plošině.
Ještě o kousek dál stejným směrem je na okraji lesa židovský hřbitov, který byl založen r. 1750. Dnes patří k nejlépe zachovaným židovským hřbitovům.
Velice dobře jsme se najedli v Horšovském Týně, kde mají nový minipivovar.
Asi to má své výhody, když se obce domluví a vytvoří víc rozhleden podle jednoho projektu. Rozhledna je totiž téměř přesně taková jako v Bělé nad Radbuzou. Liší se snad jen tím, že zábradlí je z jiného materiálu. V Bělé je však víc vidět do dálky. Když jsou rozhledny různé, je to zajímavější.
Městem vede modrá turistická značka do Staňkova a kousek dál, kde jsou nad rybníky Vížka I. a Vížka II. nepatrné zbytky zříceniny Lacembok. Ze Staňkova právě směrem kolem rybníků vede 13,5 km dlouhá naučná stezka Po stopách Jiráskovy Lucerny, která končí v Osvračíně. Stezka vede v místech, kde se malý Alois Jirásek jako dítě rád toulal: http://www.plzenskykraj.kct.cz/nastezky/nsjirasek.htm. Pokud byste se chtěli dostat zpátky do Puclic, pak se musí jít po silnici do Chotiměře a po neznačené cestě přes vrch Peřina dojít do obce Křenovy a do Puclic. Bylo by to 25 km, ale bez nějakých prudkých stoupání.