Rabštejn nad Střelou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Do nejmenšího historického města v Čechách, pokud ho plánujete navštívit mimo hlavní turistickou sezónu, je nejlépe dopravit se autem. Pouze o prázdninách sem zajíždí autobus od vlakové stanice Žihle.
Rajštejnu nad Střelou byla udělena městská práva v 1. polovině 14. století, kdy si je u krále vyprosil pan Oldřich z rodu Pluhů. V dalších stoletích se v držení rabštejnského panství vystřídalo mnoho šlechtických rodů. Význam města začíná klesat v 19. století, kdy poloha města a jeho umístění na stísněném prostoru nad řekou Střelou neumožňovalo městu jeho další rozvoj. V roce 1938 se Rabštejn nad Střelou stává součástí Sudet, odchází odsud česká menšina i židovské obyvatelstvo. Po poválečném odsunu Němců tak zůstává Rabštejn nad Střelou v podstatě neosídlen stálým obyvatelstvem a ztrácí status města. Pro svou malebnost a polohu uprostřed lesů se z něj stává vyhledávaná rekreační a turisticky atraktivní oblast.
Po všech historicky zajímavých místech v Rabštejně nad Střelou a jeho nejbližším okolí návštěvníka provede Naučná stezka Rabštejn, jejíž trasa začíná přímo v centru bývalého historického města.
Za čím jedeme?
Trasa NS je dlouhá asi 6 kilometrů.
Při jejím procházení se postupně dozvíme na 15 zastaveních s informačními tabulemi vše o historii Rabštejna a jeho hlavních dominant tj. hradu, zámku, kláštera a kostela. Obdivovat budeme menší městské památky i stavby zdejší lidové architektury.
Poté co přejdeme řeku po starém kamenném mostě ze 14. století nás NS zavede na vyhlídku Hraběcí kříž, odkud je nejkrásnější výhled na Rabštejn nad Střelou. Z vyhlídky začne cesta klesat zpět k řece Střele. Na tomto úseku cesty uvidíme bunkr lehkého pevnostního opevnění z let 1936-38, který byl součástí tzv. Plzeňské čáry a projdeme i okolo ruiny bývalého Horova mlýna. Na druhý břeh Střely se dostaneme po lávce Frankovka. Historii zdejšího židovského obyvatelstva si přimomeneme na místním židovském hřbitově a přímo pod klášterem projdeme i prostorem bývalého lomu, kde se dříve těžila vyhlášená rabštejnská břidlice. Posledním zastavením NS je bývalý, dodnes zachovalý mlýn u Lišáka, odkud je to již kousek nazpět do centra Rabstějna nad Střelou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Malé občerstvení jsme si dopřáli po návratu z NS v infocentru Četnická stanice. Dalším místem, kde se lze občerstvit je kavárnička ve vedle stojícím muzeu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbilo na vyhlídce Hraběcí kříž, odkud je úžasný výhled na Rabštejn nad Střelou a jeho nejbližší okolí.
Ostatní informace
Infocentrum Četnická stanice je otevřeno celoročně o víkendech v čase 10-17 hod., to samé platí i o přilehlém muzeu. V době hlavní turistické sezóny tj. o prázdninách by mělo být otevřeno denně.
V letošním roce tj. 2019 by měly být v červenci, srpnu a září přístupné prostory zámku.
Více informací lze získat u praovníků infocentra Četnická stanice na tel. číslech 728215628, nebo 377544605.