Pestrá paleta zábavy pro každou generaci na vás čeká v Táboře. Historie, památky, zábava nejen pro vaše děti, široká nabídka restaurací. Užijte si Tábor podle svého gusta. Město bylo založeno roku 1420 husitskými přívrženci. Naleznete zde mnoho architektonických památek a v okolí města velké množství přírodních krás, mezi které patří Geologická expozice Pod Klokoty, Lesopark Pintovka, vodní nádrž Jordán, studánka Eleonora.
Na prodloužený víkend jedeme do Přerova a chceme cestou zkompletovat prohlídky rozhleden, které jsou na trase. Jedna z rozhleden, kde jsme ještě nebyli, je u Radětic.
Za čím jedeme?
Obec leží zhruba 4 km severozápadně od Bechyně - směr Bernartice. Předpokládá se, že obec byla založena již kolem roku 500. První písemná zmínka o obci je v latinsky psané smlouvě ze 17. června 1291. R. 1837 byla na jihovýchodním okraji obce postavena výklenková kaple Panny Marie, r. 1921 si uprostřed obce postavili kapličku se zvoničkou.
Zhruba 1,5 km po zelené západním směrem se dojde k rozhledně ze smrkového dřeva. Stojí na okraji lesa v nadmořské výšce 450 m n. m. Dříve tam stával jen myslivecký posed. R. 2003 přišel starosta obce s nápadem postavit rozhlednu. Rozhledna o rozměrech 4 x 4 metry stojí na betonových patkách, je vysoká 13,2 metrů, má čtyři vyhlídkové plošiny (vevýšce 2,1 metru, 5,4 metru, 7,9 metru). Na nejvyšší zastřešenou plošinu, která je v 10,8 metrech vede 45 poměrně pohodlných schodů. Rozhledna byla slavnostně otevřena 23. června 2004. Je celoročně volně přístupná. Pod ní je lavička, kde je možno se v případě deště i schovat. Z rozhledny je výhled hlavně na severovýchod až jihovýchod, tj na Bechyni, Senožaty, Radětice, Stádlec, Bechyňskou Smoleč. Za dobrého výhledu je vidět cca 30 obcí a osad, které jsou údajně zvýrazněny na celkové výhledové fotografii na nejvyšším patře. Za nás tam však nic takového nebylo. Na opačnou stranu brání ve výhledu les.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny se nechá najíst pouze z vlastních zásob. Kdo má hlad a s sebou nic nemá, musí do Radětic nebo až do Bechyně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je poměrně jednoduchá, ale bytelná a s pohodlným výstupem až nahoru. Což je zvlášť pro starší lidi příjemné.
Ostatní informace
Z obce k rozhledně vede zelená turistická značka (1,5 km). Zpočátku se nechá po prašné cestě jet i autem. Z rozcestí U Krchova se už musí vlevo pěšky - je to asi ještě 200 metrů do mírného kopečka lesem a při jeho okraji. Tuto cestu jsme zvolili i my.
Zelená značka však pokračuje i rovně přes přírodní park Plziny, kde je řada cestiček. Z rozcestí Soví – hájenka je možno odbočit vlevo a vrátit se do Radětic. Okruh i s odbočkou na rozhlednu je cca 6 km dlouhý. V tomto parku je les Soví, kde je údajně archeologické naleziště, kde má být až 100 mohyl.
Další cesta k rozhledně je z obce – za kostelem vlevo se nechá jet po silnici až k lesu (cesta vede dál až k hájovně Soví) a podle lesa dojet až k rozhledně. Tedy asi – když jsme tam pěšky dorazili, stálo tam auto.