Kam a jak jedeme?
Když jsme
v dubnu vyrazili na Moravu, chtěli jsme se zastavit v zámeckém parku Ratměřicích podívat se na dva sekvojovce obrovské. Jenže zahradu v té době rekonstruovali. Proto se tam musíme zastavit nyní, když o dva měsíce později
opět jedeme na Moravu.
Za čím jedeme?
Ratměřice leží na silnici mezi
Voticemi a Louňovicemi pod Blaníkem, známým to kopcem, kde podle pověsti spí blaničtí rytíři.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1220. Jméno získalo podle zakladatele zemana Ratmíra. Nejstarší stavbou je kostel sv. Havla, který byl v románském slohu postaven brzy po založení obce, přibližně v první čtvrtině 13. století. Jako o farním kostele se o něm píše r. 1350. Z původní stavby je spodní část věže a části obvodového zdiva lodi. Poslední úpravy a přístavby kostela byly na počátku 2. poloviny 19. století. Při restaurátorských pracích r. 2008 byly v kněžišti odhaleny gotické malby.
Během třicetileté války – r. 1645 vyhořela celá ves i s kostelem a trvalo víc jak tři roky, než se zde začali usazovat první hospodáři.
R. 1702 koupil Ratměřice Jan Antonín Kořenský z Terešova. R. 1705 byl povýšen do hraběcího stavu, proto si v Ratměřicích postavil barokní
zámek s arkádami a přeložil sem své sídlo. Ve 2. polovině 19. století hraběnka J. Chotková a její syn Otto přestavěli
Zámek novorenesančně. Z původní stavby se zachovalo zdivo zejména v zadním křídle, tam jsou také zasypané staré sklepy. Vytvořili i přírodně krajinářský
park a oboru. V parku jsou vzácné dřeviny, nejcennější jsou
dva sekvojovce obrovské v současnosti největší v České republice. Stromy rostou velmi rychle a pravidelně plodí. Mají měkkou, velmi tlustou kůru, asi 5 - 7 cm dlouhé, silně zdřevnatělé šišky. Stromy výrazně převyšují ostatní stromy v parku. Druh pochází ze Sierry Nevady v Kalifornii, kde rostou kolem 3000 let a dorůstají až přes 100 m výšky. Ratměřické sekvojovce jsou přibližně 150 let staré a měří přes 45 m.
Zámek i park jsou nyní v soukromém vlastnictví. Ze
Zámku je vybudován luxusní
Zámek. Park je veřejnosti přístupný.
V 16. ročníku soutěže Vesnice roku v roce 2010 získaly Ratměřice 1. místo a celostátní titul.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V zámku je luxusní ubytování, je tam i restaurace, dost možná přístupná i veřejnosti. Ale zdálo se nám to vše tak luxusní, že jsme se nesnažili dovnitř zajít. Ani jsme neměli potřebu. Prošli jsme se jen upraveným parkem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek i zahrada jsou hezky opravené a já doufám, že i do budoucna zůstanou veřejnosti přístupné.
Ostatní informace
U kostela sv. Havla, ale i u nedaleké kašny, bývalého zdroje pitné vody, kde se nechalo zaparkovat, jsou hezky udělané informační tabule. Jsou součástí naučné stezky Sedláka Oneše v Ratměřicích. Také se jí říká Onešova naučná stezka nebo Za Onešem na stezku. Je to 3 km dlouhý okruh v okolí obce. Její součástí jsou i interaktivními prvky pro rodiny s dětmi, kteří si mohou postavit rozbouraný Onešův dům, složit puzzle s Onešem v životní velikosti, vylézt na myslivecký posed, ale také si opéct buřta. Sedlák Oneš je místní Jára Cimrmann.
Obcí prochází cyklotrasy a modrá turistická trasa.
Poslední aktualizace: 11.8.2017
Ratměřice – historie, zámek a park na mapě
Diskuse a komentáře k Ratměřice – historie, zámek a park
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!