Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Do přírody
Vydáváme se asi padesát kilometrů západně od Prahy po karlovarské silnici. Ve středověku byl Řevničov křižovatkou erfurtské obchodní stezky a cesty z Dřevíče na Křivoklát.
V obci samotné stojí za obdiv mnoho domů, postavených z ručně opracované opuky, která se tu těží na nedalekém Džbáně. Jejich charakteristická žlutobílá krása v některých případech přímo uchvacuje. Z jednoho takového domu, navíc zajímavě architektonicky řešeného, odcházel Dr. Edvard Beneš v r. 1915 do exilu. Pokud jej budete hledat, najdete ho pod č.p. 138.
My se však dnes dlouho v obci nezdržíme, protože míříme do přírody. Asi dva km východně od Řevničova začíná souvislý pás rozsáhlých lesů, které v dřívějších dobách patřily k Lánské oboře. Pokud se vydáme směrem k řevničovskému železničnímu nádraží a pile, nemůžeme v lese nenarazit na pozůstatky zdi, kterou nechal lánskou oboru na císařskou žádost ohradit v r. 1713 její vlastník, Jan Josef z Valdštejna, Učinil tak hned ze dvou důvodů: chránil zvěř, určenou k honům jen pro nejvyšší aristokracii a navíc se zvedaly silné hlasy sedláků z okolních obcí, jimž zvěř ničila úrodu na polích.
U řevničovského nádraží najdeme v krásném lužním lese chráněné území "Prameniště Klíčavy". Les je v období houbařské sezóny známý jako hotový houbový ráj, což způsobuje invaze osob s košíčky i koši, téměř za každým stromem pak někoho potkáte.
Pokud se tu chcete zdržet déle, v lese východně od Řevničova je u rybníka Bucku poměrně dobře hodnocený autokemp Bucek. A směrem na Prahu, těsně před Novým Strašecím, po levé straně narazíte mezi loukami a lesy na restauraci "Farma", kde se znavený lesní turista za slušné peníze velmi dobře nají.
Turistickou známku přímo v Řevničově neulovíte, ale v okolí neúspěšni nebudete: jen skok je to do Krušovic pro známku Královského pivovaru, další má zřícenina hradu Džbán a nedaleko jsou i Kounovské kamenné řady.
Výhodou výletů do přírody je, že za ně ještě stále neplatíme vstupné, kterým je pouze slušné chování se k okolí.