Kounovské kamenné řady
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kamenné řady u Kounova, resp. u železničního nádraží Mutějovice, jsou jedinou památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě a již proto stojí za návštěvu. Dojedete k nim po karlovarské silnici, zhruba 45 km od Prahy sjedete na Mutějovice a dojedete na nádraží, kde zaparkujete auto. Pokud samozřejmě rovnou nejedete vlakem, který sem ovšem vzhledem k odlehlosti místa nejede nijak zvlášť často a navíc budete muset absolvovat jeden až dva přestupy.
Hned u nádraží narazíte na první z celkem jedenácti cedulí naučné stezky, z níž se dozvíte, že se nacházíte v geomorfologickém celku Džbán, tvořeném pískovci a opukami s osobitými přírodními společenstvími. Pokud si projedete okolí, nemůžete zůstat na pochybách, že se nacházíte v kraji opuky, v okolních vsích narazíte na spoustu nádherných opukových domů a raritou je překrásný kostel v Kroučové, celý z opuky. Při cestě do Hředlí uvidíte i opukový lom.
Ale vraťme se na naši naučnou stezku. První část vede poměrně úzkou cestičkou do kopce, někde musíte i tu a tam přelézt či podlézt kládu. Cestu vám bude křížit mravenec dřevokaz, uslyšíte ťukat do stromu strakapouda a když budete pozorní, můžete sledovat ptáčka brhlíka, jak pobíhá po kmenech stromů hlavou dolů.
Zhruba po půl hodině dojdete k prvním kamenům. O tom, jaký byl jejich účel, dodnes vědci vášnivě debatují. Dříve se lidé domnívali, že šlo o závodiště či o ohraničení polí. Dnes dochází ke shodě v názoru, že tyto řady, pocházející z mladší doby kamenné, měly astrologické využití jako pravěký kalendář. To potvrzuje i skutečnost, že z největšího kamene řad, Gibbonu, lze sledovat východ slunce při letním slunovratu.
Každopádně cesta lesem kamennými řadami je i bez ohledu na to, že jde o unikátní památku, překrásná. Jsme na rozhraní dvou pásem a dostáváme se tu do suťového lesa. Rostou v něm zejména javor klen, lípa srdčitá, osika, bříza a jeřáb. Jde o dřeviny, které sem "patří", lépe zachycují srážky než jehličnany, udržují vlhkost a vytvářejí humózní půdu.
Dáváme-li dobrý pozor, můžeme tu vidět našeho nejmenšího zpěvného ptáčka, králíčka obecného, z brouků se tu sem tam zablýskne střevlík měděný. V listnatém podrostu jsou doma netýkavky, vidíme tu například i devětsil.
Kounovským kamenným řadám není ze strany turistů věnována až taková pozornost, jakou by si zasloužily. Na jednu stranu je to škoda, na stranu druhou se tu možná proto setkáme s poměrně neporušenou přírodou a neuvěřitelným tichem a klidem.
Při cestě na Prahu narazíme po levé straně těsně před nájezdem na silnici dálničního typu mezi Řevničovem a Novým Strašecím na motorest Farma, s vynikající obsluhou, skvělou kuchyní a cenami lidovými.
Nebyli jsme spokojeni se značením. Poslední upozornění bylo u odbočky na Mutějovice a pak najít mezi lesy mutějovické nádraží "bez nápovědy" bylo docela těžké. Pro jistotu (protože je možné, že se od naší návštěvy situace změnila) pokud sem pojedete, nastudujte si cestu předem:-)
Jde o naučnou stezku ve volné přírodě, čili vstup žádný. Nečekejte žádný stánek s občerstvením a pokud sem pojedete v létě, rozhodně to chce mít pití a "sváču" v batůžku.
Na mutějovickém nádraží si sběratel zakoupí turistickou známku.