Roháče - Západní Tatry
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Roháče jsou mezi turisty pojmem. Náročný hřeben s exponovanými místy s krasnými panoramaty a nevyspitatelným počasím. Ale kde vlastně Západní Tatry jsou?
Začněme zeširoka. Základním horským celkem jsou Tatry. Ty se dále dělí na 2 geomorfologické celky, tj. na Západní a Východní, v Polsku Zachodnie a Wschodnie. Jejich hranice je jasně dána a známá. Ze severu na polském území postupuje Dolinou Suchej Wody do Ľaliového sedla. Dále po hlavním tatranském hřebeni nad závěr Tiché doliny, poté do sedla Závory v bočním hřebeni Liptovských kôp. Ze sedla klesá do Kôprovej doliny a pokračuje až do Podbanského. Obecně známé je i členění Východních Tater na Vysoké a Belianské Tatry. S hraničním Kopským sedlem.
O současné pojmenování a členění částí Západních Tater vděčíme dvojici kartografů, profesoru Emilu Mazúrovi a profesoru Michalu Luknišovi. Jejich pojmenování a členění povrchu Slovenska vešlo v platnost roku 1977. (viz fgotografie)
Za čím jedeme?
Roháče se rozkládají na rozloze 400 čtverečních kilometrů, přičemž asi 260 čtverečních kilometrů je součástí TANAPu (Tatranského národního parku). Průměrná celoroční teplota dosahuje pouze 2 °C, v nejvyšších polohách se dokonce pohybuje kolem nuly. Z flóry a fauny zde můžeme najít medvěda hnědého, kamzíka horského, sviště horského či orla. Z rostlin pak plesnivec alpínský, hořec ledovcový apod. Lokalita je velmi vhodná pro vysokohorskou turistiku, v zimě je oblíbený SKi areál v Žiarské dolině.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokusím se napsat kromě faktografických údajů i pár vlastních zkušeností s několikadeního výletu po Západních Tatrách.
Měl jsem jen málo času na dlouhé a určitě zajimavé výlety v okolí. Po příjezdu do Hábovky, přijemné vesničky, kde ubytovaní seženete snad i v sezoně bez objednaní a bez cestovky, prostě stačí přijet do vesničky v rozumnou dobu a rozhlédnout se. Ubytovaní seženete i pod 10 € se snídaní.
Restaurace mimo sezonu jsou dost upuštěné a nebo zavřené, je dobré mít na jídlo nějákou zálohu. Třeba jídlo v penzionu. Já bydlel u penzionu " Ján" a paní majitelka vařila úplně skvěle. http://penzionjan.bsk.sk
Na výlety do "hor" ráno osedláte vlastní auto, na jiný prostředek jsem nenarazil, ujedete ze Hábovky pár kilometrů k parkovišti pod vrcholy u slavné chaty Zverovka. Tam zaparkujete za 3 € a to pokud přijedete pozdě. Já vycházel na tůry kolem 6:00 hod a to pán na parkovišti ještě nebyl. Zaparkujete a pak stačí vytáhnout mapu a vydat se na hřebeny plné krásných výhledů.
Dájí se jít krátké tůry, ale také tůry na celý den jako jsem si vybral já. Nebudu popisovat přez které hřebeny se vydat. Vše Vám nejvíce prozradí mapa ve které jsou i časy za jak dlouho jednotlivé trasy ujdete.
Vrcholů není tolik, že by se za tři dny až čtyři dny nedali projit všechny, podaří se Vám to poměrně pohodlně. Jen musíte počitat, že Vás čekají řetězy a sem tam naročnější stezky. Prostě se proměníte v kamzíky a nebo lépe jste nuceni rychle omládnout a najít v sobě dost mršnosti a odvahy. Toto je hlavně nutné při tůře přez Ostrý Roháč (2084 m) a Plačlivý Roháč (2126 m).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V rubrice co se mně líbilo, musím napsat spíše kdo se mně líbil. Pod Plačtivým Roháčem na řetězech jsem potkal pár kde pánovi bylo 72 let a paní byla jen o málo méňe. Všichni jsme se na řetězech ptali, co tam hlastně dělají? "
....seznámily jsme se zde před 45 lety přesně na den, i kydby jsme vypustily duši tak tam vylezem..."
Neváhejte nikdo, vydejte se do Roháčů...třeba se seznámíte :o))
Ostatní informace
Mapy najdete na:
http://www.turistickamapa.sk/
ale tu papírovou budete potřebovat také