Rozhledna Modrá
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Po dvoudenním putování v Chřibech a jejich okolí se vracíme do Přerova. Protože jsme si podzimní dovolenou zaměřili na rozhledny, bereme to z Velehradu nejkratší cestou, abychom se ještě zastavili na rozhledně Modrá, která je jen asi 2 km na severovýchod. Sice prší, ale to nám nezabrání v tom na ni vystoupat.
Za čím jedeme?
V r. 1999 zde byla postavena první dřevěná dvoupatrová rozhledna. Návrh vytvořil starosta Miroslav Kovařík, postavili ji obyvatelé obce spolu s místním skautským oddílem a zahraničními studenty v rámci mezinárodního pracovního tábora INEX. V r. 2002 získala rozhledna ještě jedno patro. Její nová výška byla 8,5 metru. Rozhledna byla ze smrkového dřeva. Klimatické podmínky ji však natolik poničily, že výstup na ní nebyl bezpečný. R. 2013 byla proto rozebrána.
Nynější třípatrovou rozhlednu postavila obec Modrá na stejném místě, opět za pomoci místních občanů a skautů. Je také dřevěná, ale z kvalitnějšího - modřínového a dubového dřeva. Je vysoká 12 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 9 metrů. Zpřístupněna byla na jaře r. 2014. Rozhledna není vysoká, je však na mírném návrší a je z ní vidět na všechny strany. Jsou vidět Vizovické vrchy, Zlínská vrchovina, Bílé Karpaty, Chřiby, Pálava, Hostýnské vrchy.
Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na večeři jsme už spěchali domů - do Přerova. Přímo u rozhledny možnost občerstvení není.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kdyby bylo hezké počasí, výhledy by byly určitě hodně zajímavé. Ale nám to zas až tak nevadilo. My chodíme na rozhledny, i když je ještě daleko horší počasí. Prostě rozhledny máme rádi.
Ostatní informace
Po modré na jih – cca po 2 km dorazíte do archeoskanzenu Modrá - Velkomoravského sídliště středního Pomoraví, který je na břehu Konventního rybníka. Je umístěn přímo v místech, kde bylo původní velkomoravské osídlení. Uvidíte zde ukázky pečení placek, můžete si vyzkoušet střelbu z luku, vyrobit si keramiku, samozřejmě zakoupit si suvenýry, ale také se zde občerstvit. Je zde dokonce i hotel. Součástí skanzenu je i replika Velkomoravského kostela a věž – vyhlídková věž Modrá, která bývala posledním útočištěm obránců v době dobývání hradišť. Byla postavena r. 2011, je vysoká 13 metrů, vzhůru se leze po žebřících. V přízemí věže je replika strážnice. Skanzen je otevřen v dubnu od úterý do neděle od 10.00 do 16.00 hodin a od května do října denně od 9,00 do 17.00 hodin. Vstupné je 80,- Kč (základní), 60,- a 30,- Kč (zlevněné).
Pokud budete po modré pokračovat, po dalším 1,5 km dojdete k poutnímu místu Velehrad. Nedaleko je to i na rozhlednu Salaš, na hrad Buchlov a k zámku Buchlovice. Nechá se vyrazit i na pahorkatinu Chřiby, kde na nejvyšším kopci je rozhledna Brdo. Je tu krásně všude.