U Bobřího potoka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Míříme do Českého Středohoří, konkrétně do obce Verneřice, kterou protéká Bobří potok.
Bobří potok pramení na úbočí Bukové hory, protéká Verneřicemi, Kravaři a u Zahrádek se vlévá do Novozámeckého rybníka. Voda z Bobřího potoka následně přes Robečský potok a Ploučnici končí v Labi. Celková délka toku je asi 28 kilometrů, ale náš výlet směřuje pouze do jeho první čtvrtiny.
Za čím jedeme?
Přijíždíme do Verneřic a odtud přes přilehlou obec Loučky se dostáváme do míst, kde se Bobří potok zanořuje do lesního porostu a protéká úžasnou Bobří soutěskou. Bobří soutěska vznikla erozivní činností čedičového podloží. Největší turistickou atraktivitou jsou zdejší dva vodopády. První je přímo na toku Bobřího potoka. Není sice moc vysoký, ale svou šíří a mohutností průtoku vody ohromí. Další vodopád v soutěsce se nachází asi o sto metrů dál po toku. Napájí jej voda z prameniště u bývalé osady Starosti a se svou výškou více jak šesti metrů vytváří krásnou přírodní scenérii.
V Bobří soutěsce u jejích vodopádů je tak krásně, že se odsud člověku ani nechce odejít. Po asi hodině a půl strávené v soutěsce sedáme do auta a proti toku Bobřího potoka směřujeme do míst, kde potok pramení. V obcích Loučka a Verneřice určitě stojí za pozornost krásné kamenné mostky postavené přes potok. Přijíždíme po obce Příbram, na jejímž horním okraji necháváme zaparkované auto a vydáváme se do míst, kde by měl Bobří potok pramenit. Prameniště se nachází na lučním mokřadu nad Příbramí. Značně podmáčený terén v době naší návštěvy nám nedovolil místo detailně prozkoumat a tak se vydáváme na Bukovou horu.
Buková hora se svojí výškou 683 metrů, ale hlavně díky 180 metrů vysokému televiznímu vysílači je ve zdejší krajině nepřehlédnutelná. Na vrcholu Bukové hory stojí i Děčínská bouda, dříve sloužící turistům, dnes v soukromých rukách a tudíž nepřístupná. Největší krásu však Buková hora nabídne svým návštěvníkům až kousek za vrcholem. Tím místem je Humboldtova vyhlídka, pojmenovaná po německém přírodovědci, který toto místo v roce 1873 navštívil. Z Humboldtovi vyhlídky je krásný výhled na přilehlou část Českého Středohoří a kdyby nám více přálo počasí, tak možná ještě dál.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je ve Verneřicích. V rohu náměstí se nachází restaurace Luka, kde jsme se občerstvili a zakoupili zde i turistické známky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vodopády v Bobří soutěsce, to byl ten TOP při tomto výletě.
Líto nám bylo to, že Děčínská bouda na vrcholu Bukové hory již neslouží svému původnímu účelu.
Ostatní informace
Nikde žádné vstupné, ani žádné parkovné. Jedinými výdaji bylo občerstvení a nákup turistických suvenýrů.
Všechna navštívená místa jsou volně přístupná, i když v zimním období asi se značně zvýšenou opatrností.