Kam a jak jedeme?
Cestou z
Broumova projíždíme
Náchodskem. Je tu ještě jedna rozhledna, kde jsme nebyli. Takže samozřejmě i k ní musíme.
Za čím jedeme?
Obec se nachází ve východní části republiky, k hranici s Polskem je to přes kopečky zhruba 6 km.
Náchod je 10 km na sever,
Nové Město nad Metují 7 km na jihozápad. Obec se nachází na svazích - v podhůří Orlických hor, už z obce je krásný výhled jižním směrem snad na celý kraj. Ze severu jsou kopce a za nimi v části zvané
Peklo je soutok Olešenky a Metuje.
První písemná zmínka o obci je z r. 1403, i když údajně její založení sahá až do 12. století. Podle obecní kroniky v kopcích západně od obce – nad řekou Metují stávala tvrz, kterou založili páni ze Sendražie. O jejím založení se však nic nedochovalo. Kopec s tvrzí byl nazýván jako Zemská varta – odtud se hlídala obchodní cesta do Kladska. R. 1564 tvrz vyhořela a již nikdy nebyla obnovena. Sendraž se tak stala součástí Náchodského panství.
Po r. 1848 se osamostatnila, ale při slučování národních výborů byla r. 1959 připojena pod Jestřebí. Od r. 1990 je to opět samostatná obec.
Necelý kilometr severním směrem od obce byla r. 2007 na vrchu zvaném Na Vartě (618 m) postavena stejnojmenná rozhledna - typizovaná železná konstrukce s vyhlídkovou plošinou, kterou staví mobilní operátoři. O tom, že tento kopec je ideální místo k rozhledu svědčí i fakt, že již na přelomu 19. a 20. století zde stávala dřevěná rozhledna. V 50. letech 20. století byla v tak havarijním stavu, že musela být zbourána.
Tato nová rozhledna byla však otevřena až téměř dva roky po jejm postavení - na jaře 2009. Je vysoká 50 metrů, na vyhlídkovou plošinu ve výši 23,8 metru vede 145 točitých schodů. Shora je nádherný kruhový výhled, bohužel bez popisu. Jsou vidět
Javoří hory s Ruprechtickým Špičákem, vodní nádrž Rozkoš,
Zvičina, Krkonoše,
Dobrošov, Orlické hory, Kunětická hora, Ještěd. Vstup na rozhlednu je zdarma. Informace o otevírací době se trochu liší. Každopádně je prý uzavřena při silném větru, bouřce a v zimě. Někde jsem četla, že je přístupná pouze v neděli mezi 16. a 18. hodinou (v tu dobu jsme tu byli i my), na stránkách obce však píšou, že je volně přístupná. Kdo chce mít jistotu, ať si zavolá na č. 737 048 919 (obecní úřad). Celý areál je střežen bezpečnostní kamerou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na rozhledně žádná možnost občerstvení není. V obci se jde okolo budovy obecního úřadu, na který navazuje restaurace U sv. Floriána, kde se můžete napít i dát něco k jídlu. V pondělí mají zavírací den, o víkendu otevírají již v 11 hodin, v ostatní dny v týdnu v 17 hodin.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je typická telekomunikační věž, takže žádný zázrak. Ty rozhledy jsou však skutečně nádherné. Dokonce cestou k rozhledně, na okraji lesa je lavička – už tam je příjemné posedět a rozhlížet se.
Ostatní informace
Do obce jezdí autobus z Nového Města nad Metují a z Nového Hrádku.
Modrá turistická značka, která vede na rozhlednu, dál pokračuje až do Pekla (celkem 3,2 km), kde je mimo jiné Bartoňova útulna, postavená podle projektu D. Jurkoviče.
Obcí prochází zelená turistická trasa – 5,5 km je to do Nového Města nad Metují, 5 km je to na opačnou stranu – do obce Borová.
Poslední aktualizace: 8.9.2018
Sendraž – obec a rozhledna Na Vartě na mapě
Diskuse a komentáře k Sendraž – obec a rozhledna Na Vartě
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!