Skalní útvary Žďárských vrchů
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Turisticky asi nejatraktivnější a různými skalami či menšími skalkami doslova posetou oblast Žďárských vrchů jsme si prošli při celodenním výletě, na který jsme vyrazili z obce Milovy.
Za čím jedeme?
Prvním skalním útvarem, ke kterém jsme dorazili po zelené a následně červené značce byla Drátenická skála. Skalní hřbet s délkou 200 metrů a výškou 35 metrů je oblíbenou horolezeckou destinací.
Odsud jsme se vrátili nazpět na rozcestí Dráteničky a po červené značce jsme začali stoupat k Malínské skále. Skalní bloky vysoké až 20 metrů zde obepínají vrchol stejnojmenného kopce.
Dále jsme pokračovali kolem Lisovské skály až na rozcestí Devět skal, kde jsme přešli na žlutou značku, po níž jsme došli až k nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů.
Skalní labyrint Devět skal je tvořen třemi dlouhými hřebeny s devíti samostatnými skalními věžemi. Na jedné z nich je možno vystoupat na vrcholovou vyhlídku, z které je vidět směrem na Svratku a do kraje, kudy prochází historická hranice Čech a Moravy.
Další naší cestu jsme absolvovali po modré značce a okolo několika bezejmenných skal jsme došli k Bílé skále. Tento mohutný skalní mrazový srub je 60 metrů dlouhý a 28 metrů vysoký.
Přes obec Křižánky, která je pro svojí malebnost vesnickou památkovou rezervací jsme následně dorazili ke skalnímu útvaru Čtyři palice. Ten je tvořen třemi skalními bloky a skalním hřebenem s vyhlídkou. Hlavní skála zvaná Paličatá je vyhledávaným horolezeckým terénem s 51 lezeckými cestami. Zde strávili nějaký čas a pozorováním horolezců si zpestřili tento výlet.
Dalším skalním útvarem, ke kterému jsme po modré značce došli byli Milovské Perničky. Na zdejší vyhlídkové Poradní skále je i přírodní úkaz, díky kterému tato lokalita tvořená šesti skalami dostala název. Slovem pernice byla dříve označována mísa s drsným povrchem na tření máku a právě osm podobných míst je k vidění i na vrcholu této skály.
Odsud jsme pak zamířili k poslednímu skalnímu útvaru na naší cestě. Zkamenělý zámek je tvořen skupinou skal na místě, kde bylo archeologicky dokázáno osídlení již v mladší době kamenné. Za středověku zde stávalo slovanské hradiště a později zřejmě i dřevěnými konstrukcemi doplnění skalní hrad.
Posledním zastavením na této moc pěkné, ale fyzicky celkem náročné cestě po skalách Žďárských vrchů, byl lovecký zámeček Karlštejn. Ten si nechal v pozdně barokním stylu vystavět v této krásné lokalitě na konci 18. století majitel zdejšího panství hrabě Filip Kinský.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli v hotelu Svratka, který se nachází nedaleko zámečku Karlštejn.
Při cestě po skalních útvarech se dají využít k občerstvení dvě restaurace v obci Křižánky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné přírodní scenérie a výhledy do krajiny.
Ostatní informace
Do obce Milovy zajíždí ve všední dny i o víkendech autobus ze Svratky.
Interiéry loveckého zámečku Karlštejn jsou pro veřejnost otevřeny jen při konání různých akcí, jinak je zde hotel a restaurace, které mohou využít i příchozí.