Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Z Jimramova lze na Skály dojít po červené a modré tur. značce a nebo dojet autem po silnici ve směru do Sněžného, kde lze u odbočky na Javorek zaparkovat a pak necelý 1 km po modré provést výstup na zříceninu.
Zříceniny hradu na mohutných rulových skalách stejnojmenného vrchu mezi Sněžným a Jimramovem. Přestože se nachází na území Pernštejnů, vděčí za svůj vznik pánům z Kunštátu. Založen byl kolem r. 1380; zakladatel Erhart (Heralt) ze stařechovické větve Kunštátů patřil k významným osobám své doby, ale neváhal se zapojit do kořistnické činnosti, kterou si na počátku 15. stol. přivydělávala řada šlechticů. Loupeže z hradu podnikal i po husitských válkách Jan z Břežan, proto hrad po r. 1440 moravští stavové vykoupili a nechali zbořit. R. 1464 se uvádí již jako "castro rupto Skaly", tj. "zbořený hrad Skály". – Rozsáhlý objekt s předhradím dokázal posloužit jako tábořiště oddílu 500 husitů, které odtud hodlal r. 1438 vypudit vévoda Albrecht; buď se mu to nepodařilo nebo se o to nakonec vůbec nepokusil.
Pověst vypráví o smlouvě Švédů s čertem. Za 30-leté války se prý na hradě usadila švédská družina. Císařské vojsko je oblehlo, ale úsilí o dobytí bylo dlouho marné. Na hradě byly dostatečné zásoby potravin i studna, která ale jednoho dne začala vysychat. Uprostřed zoufalství se vůdci Švédů zjevil čert a uzavřeli spolu smlouvu, že za upsanou duši bude studna znovu plná vody. Když se tak stalo, vůdce radostně vykřikl, naklonil se přes roubení, v rozčilení však ztratil rovnováhu a zřítil se do hlubiny. Vznikl zmatek, jehož císařští využili, vnikli do hradu a posádku pobili. Naloupené poklady se propadly do sklepů a duchové zhynulých, jež se ve zříceninách objevují, je navěky střeží. Hrad vybudoval na přelomu třináctého a čtrnáctého století Archleb ze Střechovic a Kunštátu, později ho vlastnil jeho syn Erhard, který jej přivedl k největšímu rozkvětu. V patnáctém století náležel Cimburkům a Pernštejnům. Pernštejnský purkrabí Vaněk se přidal k loupežným tlupám, a proto byl jeho hrad pobořen a od roku 1588 označen jako pustý. Již nikdy nebyl obnoven.Do dnešních dob se z hradu mnoho nedochovalo. Zůstal zbytek okrouhlé Věže, která chránila vstupní bránu, zříceniny hradeb a zasypané hradní brány. Při troše fantazie si můžete představit nádvoří ve vnitřních prostorách hradu.
Měl jsem sebou svačinu a pití,ale je poblíž je Penzion Kukla,kde se dá dobře najíst a i v Jimramově je restaurace a obchod.
Zřícenina hradu Štarkova stojí rozhodně za zhlédnutí. Pokud zaparkujete auto na křižovatce mezi Javorkem a Jimramovem, je to příjemná procházka lesem, zvládnou ji i méně zdatní turisté a děti. A když už se tam vydáte, nezapomeňte si doma dalekohled, protože z vrcholu je také nádherná vyhlídka na Javorek a okolí.
Vstupné je zdarma jelikož je to přírodní skalní útvar ukrytý v lese.