Skanzen Doubrava – pohádková vesnička
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Skanzen Doubrava najdeme cca 12 kilometrů jihozápadně od Chebu. Autem nebo na kole pojedeme přes obec Podhrad a kolem vodní nádrže Jesenice po silnici třetí třídy 2146. Za Jesenickou přehradou odbočíme vlevo a přes Malou Všeboř, Dolní Lipinu a Lipovou dojedeme do Doubravy. Cestu lze absolvovat i na kole, převýšení je cca 100metrů a čekají nás na ní dvě delší stoupání.
Za čím jedeme?
Obec Doubrava byla založena na počátku l4.století, první písemná zmíňka je z roku 1313, a patří mezi typické kolonizační vesnice s rozptýlenou zástavbou velkých usedlostí. Zachoval se zde velice početný soubor statků, které jsou uzavřeny do podoby kompaktních čtyřhranných dvorců. Výrazný podíl hrázděných konstrukcí vtiskuje jednotlivým stavbám i celé vesnici nezaměnitelný ráz. Ve středověku byly hrázděné stavby hojné po celé Evropě a tedy i v Čechách. Většina staveb postupně podlehla zubu času a požárům a takový to zachovalý komplex je velkým unikátem. V okolí se nachází další hrázděné domy a také mnoho starých a památných stromů.
Nosnou konstrukcí hrázděných stěn je rošt z trámů, mezi které jsou vklíněny štípané louče. Tato základní kostra je propletena slámou a na ní je nanesena hliněná mazanina. Způsob vytváření trámového roštu byl v různých Evropských regionech odlišný. Místní typické statky vznikaly od poloviny 17. stoleté v Dolním Bavorsku a postupně se rozšířily na CHEBSKO A právě zde na CHEBsku dospěli v 18. století do mimořádně náročné a bohatě zpracované podoby, která nemá nikde jinde ve světě srovnání. Pro zdejší stavby jsou charakteristické husté rošty z pečlivě opracovaných trámů, které vytváří ve štítech dekorativní síťový vzorec - tzv. "chebskou šachovnici". Povrch trámové konstrukce byl ošetřen nátěrem býčí krví, spoje trámů byly zpravidla zdobeny malováním. Používala se celá široká škála barev, každý statek měl svou charakteristickou barvu, která převládala. Malováním byly zdobeny také větší plochy, jako jsou okenice a roubené věnce budov. Malovaly se zde různé motivy nebo prastaré symboly, které měly chránit obyvatele před nemocemi, domy před požáry a jinými přírodními katastrofám, atd.
Největším lákadlem je zde statek číslo popisné 9, zvaný Rustlerův. Je to čtyřstranný uzavřený roubený dům s hrázděným polopatrem z roku 1751. Dnes je upravený na soukromé muzeum. Expozice zemědělského nářadí, náčiní a nábytku vrátí návštěvníky o 250 let zpátky. Je zde i chlév a kolna, která je z roku 1780 a má zajímavě řešené sloupy a krovy. Celý komplex doplňuje zděná stodola z roku 1865. Součástí je i prodejní výstava obrazů, keramiky a dřevořezeb.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se na zahrádce restaurace, která je hned vedle muzea a docela jsme si pochutnali. Obsluha vstřícná a příjemná, za relativně rozumnou cenu.
V obci se nachází penzion, který patří hřebčínu Doubravský Arab. K dispozici jsou dva samostatné apartmány v domku se zahrádkou. Třetí apartmán se nachází přímo nad stájemi hřebčína.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné hrázděné stavby jsou jako z pohádky, muzeu by slušelo více informacím k jednotlivým exponátům. Celé oblasti by slušela kvalitní cyklostezka propojující zajímavé kouty tohoto krásného kraje.
Ostatní informace
Otevřeno je v květenu, červnu, září a říjnu o víkendech mezi 12.00 - 18.00 hod a v červenci a srpnu denně kromě úterý 12.00 – 20.00 hod. Vstupné 30,- Kč, děti, studenti a senioři 20,- Kč.
V muzeu možno zakoupit pohlednice, mapy, turistické plakety, turistická známka č. 645.