Sloupská putování - část 2.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dnešní další putování Sloupském zahájíme v místě, kde jsme v předešlé části skončili,- u výletní restaurace U Sedmi trpaslíků. Sem se lehce dopravíme autobusem, buď z České Lípy a nebo z Nového Boru, eventuelně autem po silnici 268, před restaurací je malé parkoviště. Vydáme se kousek po silnici směrem na Svojkov a Zákupy, ale u Lesního divadla odbočíme vpravo na lesní cestu. Po chvíli uvidíme pod silnicí klenutý podchod, můžeme podejít silnici a na druhé straně si prohlédneme malý pískovcový lom v podobě několika klenutých místností zvaný Pusté kostely. Poté se vrátíme zpět na neznačenou lesní cestu, která zhruba kopíruje silnici. Vpravo spatříme skalní stěny a asi po 1km dojdeme k nevelkému pahorku na jehož vrcholku je zřícenina hradu Svojkov.
Hrad Svojkov byl pravděpodobně založen počátkem 14.století a jako první majitel je uváděn Ješek ze Svojkova. Z nejznámnějších pánů na Svojkově je třeba vzpomenout Jana z Chlumu, zvaného Kepka, který doprovázel Mistra Jana Husa do Kostnice, v 15. století hrad patřil Mikuláši Pancířovi ze Smojna, odbojnému rytíři, který podnikal loupeživé výpravy do Lužice. Hrad byl dovedně včleněn do pískovcové skály, jednotlivé části nevelkého hrádku byly pospojované systémem lávek, obytné budovy bývaly většinou dřevěné s využitím vytesaných skalních prostor. V 16. století byl už hrádek uváděn jako pustý. Po zániku hrádku byla vybudována nová tvrz naproti, využívaná později jako panský hostinec. V roce 1647 počal rytíř Adam František z Knoblochu stavět pod hradem nový zámek, který později odkoupili Kinští. Na zámku žili až do doby, než počali budovat nový zámek ve Sloupu. Okolo zámku byl vybudován rozsáhlý park a zřícenina, která prošla romantickými úpravami, se stala jeho součástí, včetně vrcholové vyhlídky. Po válce byl zámeček využíván jako Domov důchodců, ale při úpravě v roce 1958 zcela vyhořel a byl zbourán. Stejně tak podlehl požáru i Panský hostinec, který byl před několika lety nákladně restaurován a opět slouží jako restaurace a penzion.
Od restaurace Zámeček nás zelená turistická značka provede Modlivým dolem. Modlivý důl je asi 1km dlouhé romantické údolí vedoucí pískovcovými skalami. K údolí se vztahují dvě pochmurné pověsti, podle jedné zde společně zemřeli dva milenci, jejiž rodiče nepřáli jejich lásce, podle druhé zde bohatý selský synek ubil svého soka v lásce, chudého studenta. Údajně se zde měli zjevovat přízraky mrtvých a tak zde byl nejprve pověšen posvěcený obrázek Panny Marie s Ježiškem, později dřevěná kaplička. To už se místo stalo vyhledávaným věřícími, vedly k němu i poutě. Brzo se vyprávělo o zázračných uzdraveních i o zjevení Panny Marie. Koncem 18. století zde nechala hraběnka Alžběta Kinská, která nechala do pískovcové skály vytesat kapli v lurdském stylu. I dnes je toto místo vyhledávaným cílem turistů, ale i věřících, vždy na 1. máje se zde slouží mše svatá.
Od kaple se vydáme úzkou skalnatou strží vzhůru. Na konci strže vpravo je ve skalní věži uměle vyhloubená jeskyňka, která měla být údajně obydlím poustevníka. Ještě dnes je patrná kamenná lavice a výklenky. Od rozcestníku se dáme po červené, která nás dovede na vrch Slavíček.
Slavíček (535m.nm.) je dominantní čedičový vrch vystupující z pískovcové plošiny, na vrcholovém hřbetu vystupuje čedičová žíla v podobě asi 200metrů dlouhé stěny, uspořádané do vodorovných a vějířovitých sloupců. V okolí je několik zajímavých skalních čedičových útvarů, nejznámější je asi Bílá paní.
Stále po červené prochází smíšeným lesním porostem v blízkosti Skalního města, sejdeme strží dolů, dnes značně devastovanou neuváženou těžbou dřevam kolem rozcestníku U křížku na vyhlídkovou stěnu Na Stráži.
Název je odvozen od údajného místa, kde za třicetileté války měli mít Švédové stráž, střežící Sloupské údolí. Odtud je nádherný romantický výhled na skalní hrad Sloup, vrch Klíč a horský hřbet Lužických hor. Nedávno tu stála rekreační chata, která také padla za oběť požáru, dnes probíhá její rekonstrukce, zatím je otevřená nová rozhledna.
Od vyhlídky Na stráži je to jen kousek k Lesnímu divadlu. Divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1921, využívalo se nejenom přírodní jeviště, ale i několik štol vyhloubených ve skále a přistavěná věž s cimbuřím. Od šedesátých let přestalo být divadlo využívané a postupně chátralo, až v roce 2004 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je o letní sezóně pravidelně využíváno ke kulturním akcím.
Od Lesního divadla se vrátíme zpět po silnici k restauraci U Sedmi trpaslíků, kde opět naše putování za poznáváním krás Sloupska ukončíme.
Za čím jedeme?
Vybrali jsme si další tématický výlet, v kterém jsme se seznámili nejenom s romantickou hradní zříceninou Svojkova, ale prošli jsme i magicky tajemným Modlivým dolem, obdivovali jsme geologickou zajímavost na vrchu Slavíčku, abychom se pokochali nádherným výhledem Na Stráži.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud nemáme vlastní zásoby s sebou, můžeme se případně občerstvit v restaurantu Zámeček před Modlivým dolem a nebo v cíli U Sedmi trpaslíků.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
K shlédnutí se nám nabízí zajímavá procházka skalnatými doly Sloupska a tiché, téměř mystické místo k rozjímání před skalní kaplí v Modlivém dole.
Ostatní informace
Mimo případné investice do občerstvení v uvedených restauračních zařízení, zaplatíme maximálně vstup na rozhlednu Na stráži a to 20 Kč.