Soutěska Úzké schody
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Autem přijíždíme do Chřibské, malebného městečka s bohatou lidovou architekturou, které leží na okraji NP České Švýcarsko. Parkujeme na náměstíčku, kterému dominuje bývalá radnice v pseudogotickém stylu a taky kostel sv. Jiří. Odtud se vypravíme na výlet, jehož hlavním cílem je projití si unikátní skalní soutěsky zvané Úzké schody.
Z náměstí vycházíme po zelené značce směrem na Dolní Chřibskou. V polovině Dolní Chřibské značka odbočuje vlevo, my však pokračujeme rovně po silnici až na konec Dolní Chřibské k mostu přes Chřibskou Kamenici. Zde odbočíme vpravo a po silnici dojdeme až k informačnímu centru Saula.
Od infocentra pokračujeme vlevo lesní cestou po cyklotrase 3029 k chatám Na Tokáni. Až tam však nedojdeme. Na rozcestí Louka na Tokání přejdeme na žlutou značku a po ní po chvíli dorazíme k hlavnímu cíli našeho výletu, k soutěsce Úzké schody.
Po vcelku adrenalinovém projití a prolezení této skalní soutěsky a pokochání se výhledy z vyhlídky nad soutěskou pokračujeme stále po žluté do obce Doubice a následně pak do Chřibské.
Po příchodu do Chřibské je možnost navštívit i zdejší muzeum, které je věnováno místnímu rodáku Tadeáši Haenkemu. Tento cestovatel, botanik a lékař se nejvíce proslavil tím, že za svého dobytu v Jižní Americe objevila jako první popsal největší leknín na světě Viktorii královskou.
Za čím jedeme?
Skalní soutěska Úzké schody, zvaná též Trpasličí rokle byla zpřístupněna v 19. století, kdy se o to zasloužil majitel místního panství Ferdinand Kinský. Skalní průrvu opatřil žebříky a navázal tak na práci svých rodičů, Rudolfa a Vilemíny Kinských, kteří se o zdejší panství velice vzorně starali a zpřístupnili ho turistům. Výstup Úzkými schody je dost náročný a tak lze ji i obejít po souběžně jdoucí žluté značce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, možnost občerstvení je i v Doubici, kde byly v den naší návštěvy otevřeny hned tři restaurace.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Adrenalinový výstup sklaní soutěskou neměl chybu. Po výstupu pak z vyhlídky pěkný pohled na zdejší skály Labských pískovců.
Ostatní informace
Parkovné na náměstí v Chřibské je zdarma.
Infocentrum Saula otevřeno denně od května do září.
Muzeum Tadeáše Haenkeho v Chřibské otevřeno od května do září ve středu, sobotu a neděli od 13-17 hodin. Vstupné 20,- Kč.