Spišský hrad
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Naší cestu na východ Slovenska si zpříjemníme návštěvou Spišského hradu, který je znám svou bohatou historií. Jedeme autem po silnici E50 z Levoči směrem na Prešov, za městečkem Spišské Podhradie se dáme vpravo směrem na Hodkovce, tato silnice nás zavede na parkoviště pod hradem. Z parkoviště se vydáme pěšky vzhůru k hradu (asi 10 minut chůze).
Za čím jedeme?
Spišský hrad stojí nad městečkem Spišské Podhradie na vápencové skále (634m.n.m.). Svojí rozlohou převyšující 4ha je považován za jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě a patří mezi nejcennější památky Spiše.
Skála, na které hrad stojí, byla osídlena už v mladší a pozdní době kamenné. Archeologické průzkumy zde potvrdily existenci několika hradišť, z nichž nejvýznamnější bylo silně opevněné sídlo tzv. púchovské kultury, dodnes je v terénu největšího nádvoří patrný tehdejší obraný val.
První hradní budovy zde vyrostly mezi 11. a 12.stoletím a později se hrad neustále rozšiřoval. V první třetině 13.století vznikla dnešní Kruhová věž, románský palác a další části horního hradu. Ve 13.století si zde postavil palác a věž (tzv. proboštský palác) i spišský probošt, kterému zde věnoval místo Béla IV.(Béla podporoval stavbu hradů na Spiši, osvědčili se při obraně v čase tatarského vpádu). V druhé polovině 13.století se o hrad odehrál nejeden boj. V roce 1275 ho dobyl kníže Roland. V roce 1312 ho chtěl dobýt Matúš Čák Trenčanský, hrad se ale ubránil.
Ve 14.století byl hrad goticky přestavěn a rozšířen. V roce 1443 hrad získal Jan Jiskra z Brandýsa, který bojoval za práva Ladislava Pohrobka. Jan Jiskra si na úbočí pod hradem postavil malou opevněnou pevnůstku a následně nechal vybudovat opevnění velkého nádvoří, tímto se hrad pomalu dostával do dnešní podoby a rozlohy. Spišský hrad byl až do poloviny 15.století královský. Významným dějinným mezníkem byl rok 1464, kdy panovník daroval hrad šlechticům Imrichovi a Štefanovi Zápolským. Za éry Zápolských byl hrad zmodernizován a dobudován, postavili novou kapli, zvýšili a zesílili věž, přebudován byl i románský palác v duchu gotiky. Na hradě se také narodil poslední uherský král před Habsburky Ján Zápolský, který byl současně i posledním majitelem hradu z rodu Zápolských. V roce 1528 hrad zabrali Habsburkové, ti však hrad vlastnili pouze do roku 1531, kdy jej darovali Alexiovi Turzovi. Rod Turzovců vymřel po meči a roku 1636 získali hrad Csákyovci, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Csákyovci hrad obývali do konce 17.století a na hradě zůstala pouze vojenská posádka, která po požáru v roce 1780 hrad opustila. Od té doby začal hrad chátrat a stal se zříceninou. Až v posledních letech se hrad po důkladných výzkumech opravuje a některé části rekonstruují.Dolní nádvoří bylo veřejnosti zpřístupněno v roce 1983.
Spišský hrad je od roku 1993 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na občerstvení jsme se nikde nestavovali, vystačili jsme z našich zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je nádherný a je toho zde k vidění opravdu mnoho, obsáhlá muzejní expozice s přilehlou kaplí a mučírnou. Pěkný výhled z hradu po okolí ale i na celý rozsáhlý hradní komplex s krásnou architekturou.
Ostatní informace
Na hradě je otevřeno denně od 9 – 19 hodin (poslední vstup v 18 hodin)
Vstupné je 5 eur, zlevněné 3 eura a rodinné 12 eur.